|2017-01-26|
GIS, Teledetekcja, Firma, Software
Rusza laboratorium geodanych FabSpace
17 stycznia podczas pierwszych urodzin Centrum Zarządzania Innowacjami i Transferem Technologii Politechniki Warszawskiej odbyło się uroczyste otwarcie laboratorium FabSpace, które posłuży do tworzenia innowacyjnych aplikacji bazujących na danych przestrzennych. Czerwoną wstęgę przecięli przedstawiciele Politechniki Warszawskiej, firmy OPEGIEKA z Elbląga i CZIiTT.
Laboratorium powstało w ramach projektu FabSpace 2.0 („Fablab for geodata-driven innovation – by leveraging Space data in particular, in Univerities 2.0”) finansowanego z Programu Ramowego Unii Europejskiej Horyzont 2020. Przedsięwzięcie jest realizowane przez międzynarodowe konsorcjum skupiające jednostki naukowe i partnerów biznesowych z 6 krajów: Belgii, Francji, Grecji, Niemiec, Włoch i Polski. Nasz kraj reprezentują firma OPEGIEKA i Politechnika Warszawską.
Otwarte na PW Laboratorium FabSpace będzie spełniało rolę centrum zapewniającego dostęp do szeregu danych (w tym danych przestrzennych i satelitarnych), do platformy FabSpace, do otwartego oprogramowania oraz narzędzi do obróbki danych – wszystkie te elementy posłużą do opracowywania nowych aplikacji. FabSpace ma być miejscem wspólnej pracy w zakresie innowacji opartych na danych pozyskanych między innymi z pułapu kosmicznego. Oferta laboratorium skierowana jest głównie do studentów, naukowców, ale również do innych osób zainteresowanych projektem. Komputery stacjonarne, laptopy i tablety, w które wyposażone jest laboratorium, posiadają odpowiednie parametry do pracy z danymi satelitarnymi oraz oprogramowanie niezbędne do ich opracowywania i analiz.
W ramach projektu od zewnętrznych interesariuszy będą zbierane wyzwania oraz problemy, które następnie użytkownicy laboratorium FabSpace spróbują rozwiązać za pomocą nowych, dedykowanych aplikacji, mając na uwadze główny cel projektu, jakim jest wykorzystanie obserwacji satelitarnych.
Źródło: OPEGIEKA Elbląg
|