wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatności
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2019-04-17| Geodezja, Edukacja

Wrocławscy geodeci kupili nowoczesny grawimetr

Infrastruktura pomiarowa Instytutu Geodezji i Geoinformatyki Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu została rozszerzona o grawimetr pływowy Micro-g LaCoste gPhoneX. Instrument rozpoczął już wykonywanie permanentnych obserwacji zmian wartości przyspieszenia siły ciężkości na punkcie grawimetrycznym we Wrocławiu.


Wrocławscy geodeci kupili nowoczesny grawimetr

Urządzenie rejestruje pomiary z interwałem 5 Hz. W przypadku wystąpienia wstrząsów sejsmicznych mierzy również zmiany prędkości i pozycji punktu. Pierwsze obserwacje charakteryzują się dokładnością pojedynczego odczytu na poziomie 12 mikrogali, przy czym precyzja pomiaru może ulec poprawie, gdy dryft grawimetru się ustabilizuje.

Grawimetr gPhoneX jest podłączony do odbiornika GNSS oraz atomowego zegara rubidowego celem uzyskania precyzyjnej synchronizacji czasu. Grawimetr stanowi kolejny zakup sprzętu dokonany przez IGiG w ramach projektu EPOS-PL (po instalacji serwerów obliczeniowych, reflektorów SAR na terenie Górnego Śląska oraz 8 stacji permanentnych multi-GNSS we Wrocławiu, Chorzowie, Rybniku, Borowej Górze, Chełmie Śląskim, Katowicach, Komornikach i Będzinie).

Koszt grawimetru wraz z oprzętem wyniósł blisko 602 tys. zł.

Źródło: IGiG, JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
Do ~lel. Jako geodeta niższy praktykujący, mam problem jak precyzyjnie nazywać moich Kolegów z uczelni wyższej, którzy od 8 do 10 zajmują się geodezją niższą teoretyczną, od 11 do 14 geodezją wyższą a po 15 w celu zapełnienia garnka swego i swoich najbliższych znowu geodezją niższą tym razem praktyczną. Pracownik naukowy chyba ładnie brzmi i nikogo nie deprecjonuje ? Pozdrawiam.
 2 
odpowiedz zgłoś
@Stary Skoczybruzda Jeżeli już chcemy się bawić w nazewnictwo (która pochodzi z czasów przed II wojną) to geodetami są właśnie ludzie zajmujący się geodezją wyższą. :) Ludzie od tyczenia, punktów granicznych są mierniczymi. Żadne z tych określeń nie deprecjonuje moim zdaniem obu grup.
 8 
odpowiedz zgłoś
Mylący tytuł. Nie geodeci a pracownicy naukowi Uniwersytetu Przyrodniczego. Kolega ze studiów geodezyjnych, po dobrym technikum geodezyjnym, został na uczelni i zdobył tytuł ho, ho. Jakieś 25 lat po dyplomie dzwoni do mnie i mówi, że kupił córce działkę i trzeba odszukać punkty graniczne, zrobić mapę do celów projektowych i wytyczyć dom. Od razu, jak na człowieka dobrze wykształconego przystało, mówi że nie ma o tym zielonego pojęcia, może jej zrobić wykład z geodezji wyższej, astronomii, grawimetrii i rachunku wyrównawczego, ale granicami niech zajmuje się geodeta- fachmann. Wesołych Świąt.
 8 
 8 
odpowiedz zgłoś
a jeśli przyjdzie 1000 atletów i każdy z nich zje 1000 kotletów, a potem tupną nogą w okolicy tego cuda, to zanotuje anomalie grawimetryczną?
 4 
odpowiedz zgłoś
4 komentarzezobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Studenci inwentaryzują budynek AGH
czy wiesz, że...
© 2005-2020 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Bożena Baranek (szefowa Działu Prenumeraty)
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
b.baranek@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter Instagram RSS