wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2019-11-06| GNSS, Geodezja

Nowe radiometry mikrofalowe w IGiG

W ramach projektu EPOS-PL zakupiono dwa radiometry mikrofalowe RPG-HATPRO-G5, dostarczone przez Radiometer Physics GmbH. Instrumenty zainstalowano na budynku Wydziału Inżynierii Kształtowania Środowiska i Geodezji Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu oraz w Obserwatorium Geodezyjno-Geofizycznym „Borowa Góra”. Pozyskana aparatura badawcza przeznaczona jest do ciągłego pomiaru profili temperatury i wilgotności w troposferze, równolegle w kilkunastu wybranych kanałach częstotliwości.


Nowe radiometry mikrofalowe w IGiG <br />
Radiometr mikrofalowy RPG-HATPRO-G5 w Obserwatorium Geodezyjno-Geofizycznym "Borowa Góra"
Radiometr mikrofalowy RPG-HATPRO-G5 w Obserwatorium Geodezyjno-Geofizycznym "Borowa Góra"
Nowe radiometry mikrofalowe w IGiG <br />
Profile wilgotności bezwzględnej, temp. oraz zawartości ciekłej wody zarejestrowane przez radiometr
Profile wilgotności bezwzględnej, temp. oraz zawartości ciekłej wody zarejestrowane przez radiometr

Radiometry umożliwiają ciągły monitoring stanu troposfery z jednosekundową częstotliwością rejestracji parametrów. Wykorzystanie radiometru podczerwieni, stanowiącego moduł instrumentu, pozwala na detekcję zachmurzenia oraz pomiar wysokości podstawy chmur. Radiometry wyposażone są także w stacje meteorologiczne Vaisala (WXT530) umożliwiające przypowierzchniowy pomiar ciśnienia, temperatury, wilgotności względnej, prędkości i kierunku wiatru oraz opadów deszczu. Poza wyznaczaniem profili temperatury i wilgotności, instrumenty wykonują pomiary wielkości zintegrowanych, takich jak całkowita zawartość pary wodnej w kolumnie atmosfery (IWV) oraz całkowita zawartość wody ciekłej w kolumnie atmosfery (LWP).

W kontekście badań prowadzonych w IGiG, jedną z najbardziej istotnych funkcji pozyskanej aparatury jest detekcja opóźnień sygnału mikrofalowego w troposferze w kierunku zenitalnym. Ponadto jeden z zakupionych radiometrów (zlokalizowany we Wrocławiu) został wyposażony w pozycjoner azymutalny wraz z kontrolerem umożliwiającym skanowanie całego nieboskłonu dla zadanych kątów pionowych. Połączenie tych modułów pozwoli na wyznaczenie opóźnienia sygnału mikrofalowego ze względu na obecność pary wodnej w troposferze dla wszystkich widocznych nad horyzontem satelitów GNSS, na kierunku do satelity.

Dane pochodzące z instrumentu posłużą jako referencyjne źródło danych do systemu NRT wyznaczania zenitalnych opóźnień troposferycznych opracowanego w ramach projektu EPOS-PL. Ponadto wyznaczone wartości skośnych opóźnień troposferycznych wzbogacą zbiór obserwacji modelu tomograficznego TOMO2 rozwijanego w Instytucie. Oprogramowanie instrumentu zapewnia dostęp do danych wszystkich poziomów: surowych danych pomiarowych, skalibrowanych temperatur jasnościowych oraz produktów atmosferycznych, które w przyszłości będą mogły zasilić zasoby krajowych konsorcjum naukowych, takich jak Aerozolowa Sieć Badawcza Poland-AOD.

Źródło: IGiG


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_plzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Geospatial Revolution, odc. 3
czy wiesz, że...
© 2005-2020 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Bożena Baranek (szefowa Działu Prenumeraty)
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
b.baranek@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS