wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2019-09-06| Geodezja, Kataster

Zasilanie ZSIN wciąż jak po grudzie

Po ponad rocznej przerwie ponownie sprawdzamy, ile powiatów przekazało swoje dane EGiB do centralnego repozytorium Zintegrowanego systemu informacji o nieruchomościach (CR ZSIN).


Zasilanie ZSIN wciąż jak po grudzie
Zasilanie ZSIN wciąż jak po grudzie <br />
Powiaty, które zasiliły ZSIN dla całego terytorium (kolor ciemnozielony) i częściowo (jasnozielony)
Powiaty, które zasiliły ZSIN dla całego terytorium (kolor ciemnozielony) i częściowo (jasnozielony)

Ostatni raz przyglądaliśmy się temu zagadnieniu w sierpniu ubiegłego roku. W CR ZSIN znajdowały się wówczas dane z 53 powiatów, przy czym 4 wykonały jedynie zasilenie częściowe. Z danych opublikowanych na początku września br. w BIP GUGiK wynika, że postęp wprawdzie jest, ale niewielki. Kompletne zasilenie wykonało dotychczas 77 powiatów, a częściowe – 34 (szczegóły prezentuje mapa obok).

Warto przypomnieć, że zgodnie z zapisami rozporządzenia ws. ZSIN już dawno wszystkie powiaty powinny założyć w CR swoje inicjalne bazy (tj. do 9 marca 2016 r.) oraz prowadzić ich systematyczną aktualizację (do 9 lipca 2016 r.). Pełna funkcjonalność systemu miała natomiast zostać osiągnięta do 9 września 2016 r.

Jak mówił podczas ostatniego spotkania z geodetami powiatowymi główny geodeta kraju Waldemar Izdebski, kluczowym problemem utrudniającym zasilanie CR ZSIN są zbyt wysokie wymagania postawione dla powiatowych danych EGiB. Ich obniżenie ma być jednym z celów szykowanej nowelizacji rozporządzenia ws. EGiB. Na razie trudno jednak przewidzieć, kiedy przepisy te mogłyby wejść w życie. W planie prac legislacyjnych Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju zapisano IV kwartał br. Warunkiem jest jednak uchwalenie nowelizacji Prawa geodezyjnego i kartograficznego, tymczasem dokonanie tego w bieżącej kadencji parlamentu wydaje się już mało prawdopodobne.

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
To jest raczej pytanie jak się mają zapisy w umowach ZSIN dotyczących danych do zapisów w umowach ZSIN dotyczących zasilania systemów, czyli czy to co uzyskujemy jako dane da się załadować do systemu który te dane ma przechowywać. ;)
odpowiedz zgłoś
gratulacje Ciekawe jak mają się projekty ZSIN I i ZSIN II do zasileń, bo wydaje mi się, że inni zasilili bez tych projektów. Mało ich bo mało ale dali radę.
odpowiedz zgłoś
Znalazłem w końcu 3 funkcjonalności z 7 i informacje o utworzeniu repozytorium oraz informacje o załadowaniu iluś tam powiatów przez ostatnie lata na BIP GUGiKu. Czemu mapa powyżej nie ma nałożonych kolorów dla aktualności ? Przecież tam są załadowane dane z 2016 roku które można uznać tylko za archiwalne i obecnie całkowicie nieużyteczne. Tylko 27 całych powiatów jest z 2019 roku. Aktualizacji i informacji o niej nie ma.
odpowiedz zgłoś
Mam takie dziwne wrażenie, że dopiero ze względu na kontrolę niektórzy zaczną czytać rozporządzenie o ZSIN. Spodziewam się wielu ciekawych teorii jak to GUGiK wypełnił wszystkie możliwe wymagania oferując coś niezgodnego z przepisami bo to postęp. Szukam np. informacji o uruchomieniu poszczególnych funkcjonalności ZSIN na BIP GUGiK i jakoś nie widzę, tak jak informacji o utworzeniu centralnego repozytorium. Za to ktoś wyłączył rejestr zmian więc teraz pewnie uzupełniają informacje.
 1 
odpowiedz zgłoś
Bo z GUGiK jest jak z tym gościem co trochę przesadził z tankowaniem :) w Łodzi, że jestem w łodzi to wiem, ale na którym oceanie?
odpowiedz zgłoś
"ALE U WAS BIJĄ MURZYNÓW" ~GUGiK ogarnij się człowieku, co wspólnego z ZSIN ma "370 powiatów wykorzystuje w swoim programie do EGiB komunikację z Elektroniczną Księga Wieczystą"? Albo "w ZSIN widoczne są podstawowe dane o działkach już z 370 powiatów." Redakcja pisze, że kompletne zasilenie wykonało dotychczas 77 powiatów, a częściowe ? 34 a Ty jak w tej starej anegdocie zmieniasz temat. I tak to jest z tym GUGiK-iem.
 3 
odpowiedz zgłoś
Czytam wyjaśnienia użytkownika o nazwie GUGiK i mam wrażenie że chyba inne rozporządzenie o ZSIN czytał.
 3 
odpowiedz zgłoś
. jakie podstawowe informację o działce ? W przypadku bardzo wielu działek zgadza się co najwyżej numer działki, a czasem i to jest błędne?
 3 
odpowiedz zgłoś
Jak to? To artykuł powstał bez poprawek ze strony urzędu, że teraz w komentarzach pracownicy muszą go prostować?
 2 
odpowiedz zgłoś
ZSIN Szkoda, że redakcja nie widzi innej strony ZSIN, a mianowicie https://twitter.com/GUGiKgovpl/status/116985728345 6548865. Co oznacza, że już 370 powiatów wykorzystuje w swoim programie do EGiB komunikację z Elektroniczną Księga Wieczystą oraz że w ZSIN widoczne są podstawowe dane o działkach już z 370 powiatów. Brakuje więc tylko ostatniej 10-tki do tego, aby z ZSIN były widoczne wszystkie działki i podstawowe informacje o tych działakch, a szczególnie numer KW, który daje użytkownikom ZSIN możliwość automatycznego przejsćia do EKW.
 6 
 2 
odpowiedz zgłoś
No to kary Wykonawcy którzy nie zdążyli z wykonaniem egib (ZSIN) mają zerwane umowy
 2 
odpowiedz zgłoś
11 komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Wypis lub wyrys przez ePUAP
czy wiesz, że...
© 2005-2020 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Bożena Baranek (szefowa Działu Prenumeraty)
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
b.baranek@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS