|2007-10-19|
Geodezja, GIS, Firma, Software, Imprezy
Seminarium nt. Elbląskiego Systemu Informacji Przestrzennej
W Sali Staromiejskiej Urzędu Miasta w Elblągu 18 października br. odbyło się seminarium na temat Elbląskiego Systemu Informacji Przestrzennej.
Problematyka seminarium obejmowała teorię i praktykę tworzenia systemów GIS dla jednostek administracji publicznej, ze szczególnym uwzględnieniem systemów wspomagających zarządzanie miastem. Wykłady bazowały na doświadczeniach Elbląskiego Systemu Informacji Przestrzennej (ESIP) autorstwa firmy OPEGIEKA w Elblągu, wdrożonego w Urzędzie Miejskim. Na sesjach wykładowych omawiano m.in. zagadnienia: hurtowni danych, monitorowania zmian w przestrzeni miejskiej, bezpieczeństwa ruchu drogowego, mapy akustycznej i elektronicznego obiegu dokumentów. Warsztaty z zastosowania podpisu elektronicznego i obiegu dokumentów poprowadzili przedstawiciele OPEGIEKA.
W seminarium udział wzięli przedstawiciele administracji samorządowej, pracownicy firm branży geodezyjnej oraz reprezentanci lokalnych władz i wykładowcy Państwowej Elbląskiej Szkoły Zawodowej. Organizatorami spotkania były: Elbląski Inkubator Nowoczesnych Technologii Informatycznych oraz Okręgowe Przedsiębiorstwo Geodezyjno-Kartograficzne OPEGIEKA w Elblągu.
Problematyka zarządzania miastem to niezwykle aktualny temat. Mając na względzie wykorzystanie środków unijnych, warto zastanowić się nad strategią rozwoju polskiej administracji oraz nad nowymi projektami, mającymi na celu informatyzację naszych urzędów. Między innymi te zagadnienia zostaną poruszone podczas X Elbląskiej Konferencji poświęconej Ośrodkom Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej. Firma OPEGIEKA (będąca jednym z organizatorów) już dzisiaj serdecznie zaprasza wszystkich do udziału w tej imprezie. Konferencja odbędzie się w kwietniu 2008 roku.
ESIP – unikalne rozwiązanie w skali kraju, potwierdzające, że lokalizacja przestrzenna może być idealnym medium integrującym zasoby urzędowe i systemy informatyczne. System wdrożony w Elblągu objął swoim zakresem wszystkie wydziały Urzędu Miasta. W trakcie procesu informatyzacji zadbano o przetworzenie do postaci cyfrowej całego zasobu urzędu oraz taki dobór systemów informatycznych, by umożliwić powiązanie danych z obiektami na mapach. Dzięki zastosowaniu technologii hurtowni danych i systemów informacji przestrzennej wdrożono jednolite mechanizmy dostępu do danych wytwarzanych w różnych programach. Obecnie na każdym stanowisku komputerowym w urzędzie można w jednym środowisku przeglądać wszystkie zasoby graficzne i tekstowe, a także wykorzystywać je w procesie podejmowania decyzji, robieniu przekrojowych analiz itp.
Katarzyna Łaszkiewicz, OPEGIEKA
|