|2007-04-21|
Geodezja, Prawo, Instytucje, Kataster
W ElblÄ…gu o: internecie w PODGiK-ach, sieci ASG-EUPOS i udziale pzgik w modernizacji systemu TERYT
Po pierwszym dniu konferencji elbląskiej, zdominowanym przez programowe wystąpienia przedstawicieli GUGiK, ARiMR czy Lantmateriet (szwedzkiego odpowiednika GUGiK), przyszedł czas na przyjrzenie się krajowej infrastrukturze informacji przestrzennej z bliska.
Mówiono m.in. o postępach w budowaniu takiej infrastruktury na poziomie lokalnym. Coraz więcej PODGiK-ów udostępnia na swoich stronach internetowych nie tylko podstawową, ogólną informację przestrzenną przydatną wszystkim obywatelom, ale także specjalistyczne dane przeznaczone i dostępne tylko dla ograniczonego kręgu użytkowników (np. dla geodetów do prowadzenia prac geodezyjnych). Przykładem już wdrażanych i częściowo funkcjonujących rozwiązań mogą być powiaty: miński, warszawski zachodni czy wołomiński. Jeśli chodzi o miasta, wymienić można Poznań i Warszawę, a przetarg na takie usługi ogłosił także Gdańsk. Nie mniej rewolucyjne zmiany czekają nas, geodetów, na początku 2008 roku, kiedy to ruszy produkcyjnie sieć stacji referencyjnych ASG-EUPOS. Ta wirtualna osnowa stopniowo zastępowała będzie tradycyjną osnowę. Prace nad budową sieci postępują według planu, część sprzętu i oprogramowania dostarczono już na miejsce przeznaczenia, gdzie indziej zakończono właśnie przegląd i weryfikację stanowisk dla anten GPS. Na razie nie wiadomo jeszcze, jakie będą ceny za usługi i które z nich będą bezpłatne. Tyle można było dowiedzieć się na konferencji. Potencjalnym użytkownikom nasuwają się jednak jeszcze inne pytania, dotyczące m.in. niezbędnych regulacji prawnych związanych z korzystaniem z sieci, szkoleń geodetów-wykonawców i pracowników ODGiK nieobeznanych z tą technologią, a także oczekiwanych potężnych rozbieżności w wynikach pomiarów prowadzonych na dotychczasową i nową jednolitą osnowę. A do końca projektu zostało tylko 8 miesięcy...
I jeszcze jeden ciekawy temat. Jak wiadomo GUS-owski system TERYT jest, obok REGON i PESEL, jednym z podstawowych rejestrów publicznych w naszym kraju. Okazuje siÄ™, że nawet w ramach obowiÄ…zujÄ…cego porzÄ…dku prawnego możliwe jest jego przeksztaÅ‚cenie w „systemem odniesieÅ„ geograficznych umożliwiajÄ…cy nie tylko identyfikacjÄ™, ale i pozycjonowanie przestrzenne obiektów i punktów adresowych oraz jednostek podziaÅ‚u administracyjnego kraju”. W ramach Å›cisÅ‚ej współpracy ze sÅ‚użbÄ… geodezyjnÄ… konieczne jest jego zintegrowanie z PaÅ„stwowym Rejestrem Granic (PRG), a nastÄ™pnie z danymi z EGiB oraz mapy zasadniczej i topograficznej. Po takiej modernizacji TERYT może stać siÄ™ spoiwem dla rejestrów publicznych.
IX już edycjÄ™ konferencji z cyklu „OÅ›rodki Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej” pod patronatem Głównego Geodety Kraju i prezydenta ElblÄ…ga zorganizowaÅ‚o KoÅ‚o ZakÅ‚adowe SGP przy OPEGIEKA w ElblÄ…gu. Impreza odbywaÅ‚a siÄ™ w dniach 19-20 kwietnia i byÅ‚a zatytuÅ‚owana „Krajowa Infrastruktura Informacji Przestrzennej”. WiÄ™cej o elblÄ…skiej konferencji w wiadomoÅ›ci z 19 kwietnia, w majowym wydaniu GEODETY i Fotogalerii.
Katarzyna Pakuła-Kwiecińska
|