wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2007-04-21| Geodezja, Prawo, Instytucje, Kataster

W Elblągu o: internecie w PODGiK-ach, sieci ASG-EUPOS i udziale pzgik w modernizacji systemu TERYTPo pierwszym dniu konferencji elbląskiej, zdominowanym przez programowe wystąpienia przedstawicieli GUGiK, ARiMR czy Lantmateriet (szwedzkiego odpowiednika GUGiK), przyszedł czas na przyjrzenie się krajowej infrastrukturze informacji przestrzennej z bliska.

Mówiono m.in. o postępach w budowaniu takiej infrastruktury na poziomie lokalnym. Coraz więcej PODGiK-ów udostępnia na swoich stronach internetowych nie tylko podstawową, ogólną informację przestrzenną przydatną wszystkim obywatelom, ale także specjalistyczne dane przeznaczone i dostępne tylko dla ograniczonego kręgu użytkowników (np. dla geodetów do prowadzenia prac geodezyjnych). Przykładem już wdrażanych i częściowo funkcjonujących rozwiązań mogą być powiaty: miński, warszawski zachodni czy wołomiński. Jeśli chodzi o miasta, wymienić można Poznań i Warszawę, a przetarg na takie usługi ogłosił także Gdańsk.
Nie mniej rewolucyjne zmiany czekają nas, geodetów, na początku 2008 roku, kiedy to ruszy produkcyjnie sieć stacji referencyjnych ASG-EUPOS. Ta wirtualna osnowa stopniowo zastępowała będzie tradycyjną osnowę. Prace nad budową sieci postępują według planu, część sprzętu i oprogramowania dostarczono już na miejsce przeznaczenia, gdzie indziej zakończono właśnie przegląd i weryfikację stanowisk dla anten GPS. Na razie nie wiadomo jeszcze, jakie będą ceny za usługi i które z nich będą bezpłatne. Tyle można było dowiedzieć się na konferencji. Potencjalnym użytkownikom nasuwają się jednak jeszcze inne pytania, dotyczące m.in. niezbędnych regulacji prawnych związanych z korzystaniem z sieci, szkoleń geodetów-wykonawców i pracowników ODGiK nieobeznanych z tą technologią, a także oczekiwanych potężnych rozbieżności w wynikach pomiarów prowadzonych na dotychczasową i nową jednolitą osnowę. A do końca projektu zostało tylko 8 miesięcy...

I jeszcze jeden ciekawy temat. Jak wiadomo GUS-owski system TERYT jest, obok REGON i PESEL, jednym z podstawowych rejestrów publicznych w naszym kraju. Okazuje się, że nawet w ramach obowiązującego porządku prawnego możliwe jest jego przekształcenie w „systemem odniesień geograficznych umożliwiający nie tylko identyfikację, ale i pozycjonowanie przestrzenne obiektów i punktów adresowych oraz jednostek podziału administracyjnego kraju”. W ramach ścisłej współpracy ze służbą geodezyjną konieczne jest jego zintegrowanie z Państwowym Rejestrem Granic (PRG), a następnie z danymi z EGiB oraz mapy zasadniczej i topograficznej. Po takiej modernizacji TERYT może stać się spoiwem dla rejestrów publicznych.

IX już edycję konferencji z cyklu „Ośrodki Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej” pod patronatem Głównego Geodety Kraju i prezydenta Elbląga zorganizowało Koło Zakładowe SGP przy OPEGIEKA w Elblągu. Impreza odbywała się w dniach 19-20 kwietnia i była zatytułowana „Krajowa Infrastruktura Informacji Przestrzennej”. Więcej o elbląskiej konferencji w wiadomości z 19 kwietnia, w majowym wydaniu GEODETY i Fotogalerii.

Katarzyna Pakuła-Kwiecińska


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Pobieranie danych BDOT10k oraz wtyczka QGIS
czy wiesz, że...
© 2005-2022 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS