Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2019-01-15| Geodezja, GIS, Teledetekcja

Deformacje w całej Norwegii pod okiem Sentineli

Wykorzystanie satelitarnych zobrazowań radarowych do precyzyjnego pomiaru deformacji jest już dość rozpowszechnionym rozwiązaniem. Mimo to uruchomiony niedawno norweski serwis monitoringu zasługuje na szczególną uwagę.


Deformacje w całej Norwegii pod okiem Sentineli

Na międzynarodowym rynku funkcjonuje dziś wiele usług, które dzięki wykorzystaniu satelitarnej interferometrii radarowej pozwalają z bardzo dużą dokładnością mierzyć deformacje gruntu nawet na rozległych obszarach – i to te zachodzące obecnie, jak i historyczne. W Polsce zajmują się tym chociażby: konsorcjum IGiK, WPG oraz ITB, a także firmy WIZIPiSI oraz SATIM.

Co w takim razie wyróżnia Norweski Serwis Monitoringu Gruntu (InSAR Norway)? Przede wszystkim to, że regularnymi pomiarami został objęty tak rozległy obszar. Monitorg realizowany jest na podstawie spływających co 6 dni zobrazowań radarowych z europejskich satelitów Sentinel-1. Dzięki tym danym deformacje podłoża mierzone są dla około 2 miliardów punktów w różnych częściach kraju z dokładnością sięgającą nawet milimetra rocznie.

Dane dostarczane przez InSAR Norway mają znaleźć wiele praktycznych zastosowań. Pozwolą chociażby monitorować osuwiska czy miejską infrastrukturę, wskazując miejsca, które powinny zostać objęte całodobową obserwacją.

Mówiąc o zastosowaniach InSAR Norway, warto wspomnieć o kolejnym wyróżniku tego projektu, jakim jest otwartość danych gromadzonych w jego ramach. Dzięki temu wyniki pomiarów interferometrycznych mogłą być wykorzystywane również przez sektor prywatny, np. branżę ubezpieczeniową czy firmy inżynierskie.

– Uruchomienie takiego serwisu wiązało się z wieloma wyzwaniami technologicznymi, ale już widzimy pierwsze korzyści płynące z naszych wysiłków. Raptem kilka dni po produkcyjnym uruchomieniu InSAR Norway udało nam się wskazać obszary podatne na rozległe osuwiska. Latem zbadamy je dokładniej podczas prac terenowych – mówi John Dehls z Norweskiej Służby Geologicznej, która współtworzy ten system. – Uważamy, że tego typu dane będą przydatne nie tylko dla podmiotów publicznych i biznesowych, ale również dla obywateli. Dlatego zdecydowaliśmy się udostępnić je za darmo, w pełnej rozdzielczości, dla wszystkich. Co więcej, dane z InSAR Norway będą aktualizowane w regularnych interwałach, co jest kluczowe dla użytkowników, którzy chcą wykorzystywać ten serwis w dłuższej perspektywie – dodaje.

JK (na podstawie informacji ESA)


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Polska aplikacja zwycięża w konkursie Hexagonu
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama