Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2016-08-09| Geodezja, Teledetekcja, Firma

WIZIPiSI oferuje satelitarne monitorowanie deformacji terenu

Firma Planetek Italia powierzyła Wrocławskiemu Instytutowi Zastosowań Informacji Przestrzennej i Sztucznej Inteligencji (WIZIPiSI) rolę wyłącznego dystrybutora usług satelitarnego monitorowania deformacji terenu za pomocą platformy Rheticus. W następnej kolejności dostępne będą również usługi monitorowania wód morskich, ryzyka pożarowego w lasach, dynamiki rozwoju obszarów zurbanizowanych i inne.


WIZIPiSI oferuje satelitarne monitorowanie deformacji terenu

Zdaniem prezesa WIZIPiSI dr. Adama Iwaniaka „wyjątkowość usługi Rheticus polega na kompleksowym i spójnym podejściu do monitorowania powierzchni Ziemi. W odróżnieniu od konkurencji Planetek oferuje szeroką gamę usług dostępnych o każdej porze dnia i nocy, w sposób umożliwiający ich integrację z istniejącymi systemami dziedzinowymi. Jesteśmy zadowoleni, że będziemy mogli zaoferować te usługi klientom w Polsce, którzy świetnie rozumieją, jak dostępność i niezawodność są ważne w długoterminowej ocenie prowadzonych projektów”.

Prezes Planetek Italia Giovanni Sylos Labini stwierdził natomiast: „Jesteśmy niezwykle zadowoleni z rozpoczęcia współpracy z Instytutem. Zrodzona pod parasolem sieci partnerskiej Hexagon Geospatial współpraca otwiera nowe możliwości tworzenia i dostarczania najnowocześniejszych rozwiązań dla naszych klientów. Wierzymy, że Rheticus będzie teraz pomagał specjalistom i decydentom w Polsce, bazując na profesjonalnym wsparciu naszego partnera”.

Kluczowe cechy dostępnej usługi to:
• monitorowanie z częstotliwością co najmniej 12 obserwacji rocznie,
• dokładność pionowa obserwacji ok. 1,5 mm/rok,
• monitorowanie wielkich obszarów (od kilku do dziesiątek tysięcy km kw.) w atrakcyjnej cenie,
• dostępność 365 dni w roku 24 godziny na dobę,
• możliwość dostępu za pomocą intuicyjnego portalu mapowego oraz w trybie „Machine to Machine” (integracja z własnym systemem informatycznym),
• dostęp zarówno do danych aktualnych, jak i historycznych (co najmniej jeden rok wstecz od daty wykupienia abonamentu),
• dostęp do usługi na zasadzie rocznego abonamentu.

Typowe zastosowania to:
• monitorowanie obszarów zagrożonych szkodami górniczymi,
• monitorowanie istniejącej infrastruktury drogowej, kolejowej i hydrotechnicznej,
• monitorowanie osiadania związanego z pracami budowlanymi (drogi, koleje, zapory, tunele, głębokie wykopy),

Usługa znajduje zastosowanie m.in. w: górnictwie, zarządzaniu sieciami komunikacyjnymi (drogi, koleje), zakładach przemysłowych, budownictwie drogowym, kolejowym i infrastrukturalnym oraz w lokalnej administracji.

W odpowiedzi na liczne komentarze forumowiczów WIZIPiSI informuje, że:
1) proponowana usługa w żaden sposób nie konkuruje/zastępuje opracowań sytuacyjno-wysokościowych, a jest raczej uzupełnieniem bezpośrednich metod pomiaru przemieszczeń lub w niektórych zastosowaniach ich tańszą alternatywą,
2) dokładność 1,5 mm/rok osiągana jest poprzez statystyczną obróbkę bardzo wielu zobrazowań i oczywiście tylko dla punktów zwanych stałymi rozpraszaczami (Permanent Scatterers), które z reguły są obiektami antropogenicznymi dobrze zidentyfikowanymi w przestrzeni,
3) z pokorą przyjmujemy krytykę nazwy Instytutu, przy ewentualnej zmianie będziemy ją brali pod uwagę.

Źródło: WIZIPiSI


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Jak oszukać GPS?
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS