wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatności
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
reklama
strona główna rss
PRENUMERATA TRADYCYJNAPRENUMERATA CYFROWA
film
Wapno - krajobraz po katastrofie
blog
DRONY DLA GEODETY

DRONY DLA GEODETY
NAWI

NAWI
NIWELATORY

NIWELATORY
TACHIMETRY

TACHIMETRY
SKANOWANIE LASEROWE

SKANOWANIE LASEROWE
BENTLEY GEOMAGAZYN

BENTLEY GEOMAGAZYN


reklama
reklama
|2016-08-09| Geodezja, Teledetekcja, Firma

WIZIPiSI oferuje satelitarne monitorowanie deformacji terenu

Firma Planetek Italia powierzyła Wrocławskiemu Instytutowi Zastosowań Informacji Przestrzennej i Sztucznej Inteligencji (WIZIPiSI) rolę wyłącznego dystrybutora usług satelitarnego monitorowania deformacji terenu za pomocą platformy Rheticus. W następnej kolejności dostępne będą również usługi monitorowania wód morskich, ryzyka pożarowego w lasach, dynamiki rozwoju obszarów zurbanizowanych i inne.


WIZIPiSI oferuje satelitarne monitorowanie deformacji terenu

Zdaniem prezesa WIZIPiSI dr. Adama Iwaniaka „wyjątkowość usługi Rheticus polega na kompleksowym i spójnym podejściu do monitorowania powierzchni Ziemi. W odróżnieniu od konkurencji Planetek oferuje szeroką gamę usług dostępnych o każdej porze dnia i nocy, w sposób umożliwiający ich integrację z istniejącymi systemami dziedzinowymi. Jesteśmy zadowoleni, że będziemy mogli zaoferować te usługi klientom w Polsce, którzy świetnie rozumieją, jak dostępność i niezawodność są ważne w długoterminowej ocenie prowadzonych projektów”.

Prezes Planetek Italia Giovanni Sylos Labini stwierdził natomiast: „Jesteśmy niezwykle zadowoleni z rozpoczęcia współpracy z Instytutem. Zrodzona pod parasolem sieci partnerskiej Hexagon Geospatial współpraca otwiera nowe możliwości tworzenia i dostarczania najnowocześniejszych rozwiązań dla naszych klientów. Wierzymy, że Rheticus będzie teraz pomagał specjalistom i decydentom w Polsce, bazując na profesjonalnym wsparciu naszego partnera”.

Kluczowe cechy dostępnej usługi to:
• monitorowanie z częstotliwością co najmniej 12 obserwacji rocznie,
• dokładność pionowa obserwacji ok. 1,5 mm/rok,
• monitorowanie wielkich obszarów (od kilku do dziesiątek tysięcy km kw.) w atrakcyjnej cenie,
• dostępność 365 dni w roku 24 godziny na dobę,
• możliwość dostępu za pomocą intuicyjnego portalu mapowego oraz w trybie „Machine to Machine” (integracja z własnym systemem informatycznym),
• dostęp zarówno do danych aktualnych, jak i historycznych (co najmniej jeden rok wstecz od daty wykupienia abonamentu),
• dostęp do usługi na zasadzie rocznego abonamentu.

Typowe zastosowania to:
• monitorowanie obszarów zagrożonych szkodami górniczymi,
• monitorowanie istniejącej infrastruktury drogowej, kolejowej i hydrotechnicznej,
• monitorowanie osiadania związanego z pracami budowlanymi (drogi, koleje, zapory, tunele, głębokie wykopy),

Usługa znajduje zastosowanie m.in. w: górnictwie, zarządzaniu sieciami komunikacyjnymi (drogi, koleje), zakładach przemysłowych, budownictwie drogowym, kolejowym i infrastrukturalnym oraz w lokalnej administracji.

W odpowiedzi na liczne komentarze forumowiczów WIZIPiSI informuje, że:
1) proponowana usługa w żaden sposób nie konkuruje/zastępuje opracowań sytuacyjno-wysokościowych, a jest raczej uzupełnieniem bezpośrednich metod pomiaru przemieszczeń lub w niektórych zastosowaniach ich tańszą alternatywą,
2) dokładność 1,5 mm/rok osiągana jest poprzez statystyczną obróbkę bardzo wielu zobrazowań i oczywiście tylko dla punktów zwanych stałymi rozpraszaczami (Permanent Scatterers), które z reguły są obiektami antropogenicznymi dobrze zidentyfikowanymi w przestrzeni,
3) z pokorą przyjmujemy krytykę nazwy Instytutu, przy ewentualnej zmianie będziemy ją brali pod uwagę.

Źródło: WIZIPiSI


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
O "mocy" tego projektu świadczy opracowanie przykładowe http://www.rheticus.eu/displacement/#/. Na razie wizje kosmicznych pomiarów przemieszczeń, dla celów inżynierskich, nam nie grożą. Dziś, jeszcze systemy sztucznej inteligencji nie zastąpią starego i dobrego syt-wys.

A ta nazwa tego całego instytutu jest o tyle niefortunna, że przy każdej prawie publikacji tutaj widzę w niej jakiś błąd. A teraz czytam: "Wrocławskiemu Instytutowi Informacji Przestrzennej i Sztucznej Inteligencji (WIZIPiSI)". To z tego rozwinięcia skrótu wychodzi mi skrót WIIPiSI, a nie WIZIPiSI.

już to widzę ... Oj oj oj już widzę schyłek klasycznej syt-wys. Hybryda tak ale klasyczna syt wys nigdy nie umrze. Tylko bajkopisarze nastawieni na prowizję i wciskanie kitu za parę tyś $ w to wierzą. No - oni muszą - ja nie ... Apropo - teraz można zobaczyć jak elyta i specnaz opracowuje ENTEREM chmury. Już mamy na rynku te doskonałe produkty, które zasilają kolejne postery na konferencjach i taki to ich żywot ...

Endru to że istnieją fajne produkty to wiem ale że to że ktoś zostaje dystrybutorem nie oznacza że zjadł wszystkie rozumy. Świeci światełkiem odbitym.

Endru ja też chcę dołączyć do tej elyty! Wiesz może gdzie wysłać CV? W tej chwili siedzę na L4 w jednej z instytucji państwowych, ale mogę zacząć od zaraz. Mam też doświadczenia z produktami integrafu.

Ale siara, Pany... Nie bądźcie ignorantami i nie ośmieszajcie się. W latach siedemdziesiątych nikt nie uwierzyłby, że będzie można telefonować z przenośnego urządzenia wielkości papierośnicy, i co? Można! To że ktoś w coś nie wierzy nie znaczy, że jest to niemożliwe. Poza tym to i tak skorzystają na tym wszyscy, tylko nie geodeci :) TO jest zupełnie inne podejście niż generalizowanie terenu do linii, łuków, punktów i okręgów zorientowanych gdzieś w przestrzeni - a tylko do tego sprowadza się pomiar syt-wys w klasycznej geodezji. Tym samym nadszedł czas powierzchni, chmur puntów itp. a to oznacza powolny schyłek klasycznego podejścia do sytwysów. I bardzo dobrze, bo w końcu dzięki temu na rynku zostaną tylko specjaliści, a nie partacze, którzy robią roboty poniżej kosztów. Tylko, że tymi specjalistami nie musi być już "kwiat polskiej nauki" (kto studiował w Wa-wie ten wie o co chodzi), tylko każdy, kto ukończy podstawowe szkolenie w WIZI PiS I. Brawa dla HEXAGONU, niedługo zdominują całą branżę ;)

cuda na kiju a niby na czym określana jest ta pionowa dokładność? na skibie ziemi w polu? krawężniku? w rzeczywistości nie ma powierzchni idealnie równych.. do tego dochodzi wpasowanie 2 pomiarów między sobą? mydlenie oczu..

makaron jeśli korzystają z Sentinel-3 to błąd wysokości wynosi już 3cm.

nie wierzę! dokładność pionowa obserwacji ok. 1,5 mm/rok, żeby mieć taką dokładność należy dokonać pomiaru z dokładnością co najmniej 0.5mm. Jak to jest możliwe?

9 komentarzyzobacz też:reklama
reklama

© 2005-2019 Geodeta Sp. z o.o.
mapa stronyprenumeratareklamakontakt