Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2018-11-23| GNSS, Geodezja, GIS, Teledetekcja, Imprezy

Coraz więcej informacji o środowisku

Zobrazowania satelitarne i z pułapu lotniczego, dane radarowe, interferometryczne i pozyskane przez skanery laserowe – do realizacji zadań związanych ze środowiskiem przyrodniczym możemy wykorzystywać coraz więcej danych pochodzących z różnych źródeł. Tylko jak robić to efektywnie?


Coraz więcej informacji o środowisku <br />
Konferencja odbyła się w Centrum Nauki Kopernik
Konferencja odbyła się w Centrum Nauki Kopernik

IV edycja konferencji „Środowisko Informacji” odbyła się 22 listopada w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. Wzięło w niej udział ponad 400 przedstawicieli administracji rządowej, samorządowej, instytucji naukowych oraz przedsiębiorstw. Jak co roku rozmawiano o aktywnym dostępie do informacji o środowisku i jego ochronie, a także o współpracy i wymianie dobrych praktyk w zakresie wykorzystania danych cyfrowych. Program IV edycji konferencji obejmował aż 60 wystąpień zgrupowanych w 7 sesji tematycznych (Administracja, Innowacje, Krajobraz, Lasy, Miasta, Teledetekcja i Zagrożenia), tak więc było w czym wybierać.
Sesje te wzajemnie się zazębiały. Najlepiej było to widać w przypadku technologii teledetekcyjnych, którym poświęcono osobny panel, i które stanowiły istotny element badań prezentowanych także w innych sesjach. I tak mogliśmy posłuchać m.in. o wykorzystaniu danych hiperspektralnych w zadaniach związanych z ochroną środowiska, a także detekcją gatunków inwazyjnych oraz ekspansywnych (sesja Innowacje) czy zastosowaniu teledetekcji w monitorowaniu drzewostanów Puszczy Białowieskiej oraz zasobów przyrodniczych Parku Narodowego Bory Tucholskie (sesja Lasy). Ponadto w programie konferencji znalazły się wystąpienia o monitorowaniu: mokradeł (z wykorzystaniem wysokorozdzielczych zdjęć satelitarnych Landsat i Sentinel), doliny Biebrzy (dane radarowe Sentinel-1A/B), Morza Bałtyckiego czy nieleśnych siedlisk przyrodniczych Natura 2000.



Również w sesji Miasta nie mogło zabraknąć teledetekcji. Mówiło się o niej w kontekście badania i zarządzania terenami zieleni, a także wykrywania miejskich wysp ciepła. Joachim Bronder z Instytutu Ekologii Terenów Uprzemysłowionych zaprezentował wyniki badań, w których na podstawie analizy zdjęć termalnych z satelity Landsat wyznaczono cechy powierzchniowe wysp ciepła w wybranych miastach Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.
W panelu dotyczącym miast pojawił się także temat walki z chaosem reklamowym. Mówiła o tym Milena Ezman, studentka Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, która w swojej pracy inżynierskiej badała skalę tego problemu na jednej z ulic w Płocku.
Innym zagadnieniem na czasie jest zanieczyszczenie atmosfery. Przedstawiciel Krajowego Ośrodka Bilansowania i Zarządzania Emisjami opowiadał o w tworzonej w KOBiZE centralnej bazie emisji, która stanowi rozwinięcie istniejących zasobów o emisje zanieczyszczeń obejmujące takie źródła, jak: transport lądowy, morski i powietrzny, spalanie paliw w gospodarstwach domowych, rolnictwo, grunty i lasy, składowiska odpadów, wyrobiska i hałdy.
W sesji Krajobraz przedstawiono m.in. prace nad uszczegółowieniem i doprecyzowaniem granic jednostek podziału fizycznogeograficznego Polski do skali 1:50 000 czy przykłady wykorzystania danych geoprzestrzennych i aplikacji geoinformacyjnych w celu wsparcia zrównoważonego planowania przestrzennego i łączności ekologicznej w Karpatach.


W przerwach między sesjami można było odwiedzić stoiska różnych firm i instytucji

Danych o środowisku mogą dostarczać nie tylko satelity czy samoloty wyposażone w odpowiednie sensory, ale także smartfony. Jak przekonywał Marcin Borowski z MGGP Aero, urządzenia te z racji swojej wydajności, jakości pomiaru lokalizacyjnego, intuicyjności w obsłudze mogą z powodzeniem zastąpić dotychczasowe rozwiązania wykorzystywane w inwentaryzacji terenowej.
Tegoroczna edycja konferencji „Środowisko Informacji” to także bardziej „egzotyczne” wystąpienia. Jedno z nich dotyczyło e-Mapy pszczelarskiej – narzędzia wspierającego rozwój gospodarki pasiecznej i ochronę systemową pszczoły miodnej.

Organizatorami konferencji byli: Ministerstwo Środowiska, Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska. Współpraca merytoryczna: Państwowy Instytut Geologiczny – Państwowy Instytut Badawczy, Główny Inspektorat Ochrony Środowiska, Esri Polska, MGGP Aero oraz ProGea 4D.

Damian Czekaj


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Otwieranie modeli 3D GUGiK w QGIS
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS