Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2018-04-10| Geodezja, GIS, Teledetekcja, Firma

Technologie satelitarne w walce o odszkodowania górnicze

Jedna z kancelarii prawnych ogłosiła, że wprocesach sądowych dotyczących odszkodowań za szkody górnicze zaczęła wykorzystywać radarowe zobrazowania satelitarne.


Technologie satelitarne w walce o odszkodowania górnicze <br />
fot. SATIM Monitoring Satelitarny
fot. SATIM Monitoring Satelitarny

Kancelaria Duraj Reck i Partnerzy z Katowic nawiązała w tym celu współpracę z firmą SATIM Monitoring Satelitarny z Krakowa będącą spin-offem na Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Jak tłumaczą prawnicy, dane satelitarne pozwalają na poszerzanie materiału dowodowego każdej sprawy o dane historyczne dotyczące deformacji terenu na danej działce. „To przełom technologiczny w walce o odszkodowania m.in. dla mieszkańców budynków dotkniętych wpływem działalności eksploatacyjnych kopalń głębinowych. Dotychczas takimi informacji dysponowały jedynie kopalnie, które prowadzą naziemny monitoring metodami geodezyjnymi oraz prognozę deformacji metodami analitycznymi” – podkreśla katowicka kancelaria.

Dodajmy, że w zeszłym roku tylko kopalnie z Polskiej Grupy Górniczej wydały na odszkodowania za szkody górnicze ponad 120 mln zł, choć tylko niewielką częścią tych spraw musiały zająć się sądy.

Jak wyjaśnia prezes zarządu SATIM Monitoring Satelitarny Jacek Strzelczyk, do pomiarów szkód górniczych firma wykorzystuje metodę interferometrii różnicowej (DInSAR). Dokładność wyznaczania pionowych przemieszczeń terenu dla obszarów koherentnych (zabudowa, odkryta gleba, niska i rzadka roślinność, skały itp.) wynosi w przypadku usług tej spółki 1 cm, natomiast dla pozostałych obszarów (lasy, woda) jest niższa.

Firma bazuje przede wszystkim na danych z satelitów Sentinel-1, a w niektórych przypadkach również z TerraSAR-X.

Pomiar szkód górniczych z wykorzystaniem satelitarnych zobrazowań radarowych Sentinel-1

fot. SATIM Monitoring Satelitarny

JK


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Pomiary geodezyjne uskoku San Andreas
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS