Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2016-11-29| Teledetekcja

Osiadający wieżowiec pod czujnym okiem Sentinela

Pomiary wykonane dzięki radarowym satelitom Sentinel-1 wykazały, że 58-piętrowy wieżowiec Millenium Tower w San Francisco, ukończony w 2009 roku, osiada kilka centymetrów rocznie.


Osiadający wieżowiec pod czujnym okiem Sentinela <br />
Copernicus Sentinel/ESA SEOM INSARAP study/PPO.labs/Norut/NGU
Copernicus Sentinel/ESA SEOM INSARAP study/PPO.labs/Norut/NGU

Badanie przeprowadzili eksperci z Europejskiej Agencji Kosmicznej, Norut, PPO.labs oraz Norweskiej Służby Geologicznej. Wykorzystali do tego celu zobrazowania radarowe z różnych okresów dostarczone przez europejskie satelity Sentinel-1A i -1B. Dzięki odpowiedniemu przetworzeniu można z nich uzyskać dane o przemieszczeniach o milimetrowej dokładności. Wypracowana technologia szczególnie dobrze sprawdza się w monitorowaniu budynków, bo skutecznie odbijają one promieniowanie mikrofalowe.

Opracowana przez zespół naukowców mapa objęła nie tylko feralny wieżowiec, ale także większy fragment Zatoki San Francisco. Dzięki temu udało się stwierdzić, że osiadanie budynku nie jest związane z ruchami podłoża, ale raczej z faktem, że konstrukcje wsporne nie spoczęły wystarczająco mocno na podłożu skalnym.

Na mapie zatoki widać ponadto ruchy związane z lokalnym uskokiem tektonicznym oraz osiadanie osuszonych niedawno terenów w okolicy zatoki San Rafael. Stwierdzono także podnoszenie się gruntu w pobliżu miasta Pleasanton, co może być związane ze znacznymi zmianami poziomu wód gruntowych podczas zeszłorocznej suszy.

Doświadczenia zebrane podczas tych pomiarów zostaną wykorzystane również w Europie. Zespół przeprowadził np. badania osiadania okolicy dworca kolejowego w Oslo, która jest w ostatnich latach intensywnie zabudowywana. – Doświadczenia zebrane w programie ESA Scientific Exploitation of Operational Missions dają pewność, że Sentinel-1 jest wszechstronną i wiarygodną platformą przydatną w monitorowaniu deformacji występujących w Norwegii – komentuje John Dehls z Norweskiej Służby Geologicznej. – Misja Sentinel-1 jako pierwsza pozwala uruchamiać ogólnokrajowe usługi badania deformacji – mówi z kolei Dag Anders Moldestad z Norweskiego Centrum Kosmicznego. ESA dodaje zaś, że dzięki otwartości danych z tych satelitów tego typu serwisy powinny być dostępne w przystępnych cenach.

– W Norwegii inicjujemy właśnie projekt ramowy, którego celem będzie dostarczanie danych o deformacjach w ramach polityki open data. Wiemy, że inne europejskie kraje również przygotowują podobne serwisy – mówi Dag Anders Moldestad.

Źródło: ESA, JK


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Wpływ aplikacji lokalizacyjnych na korki
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS