Przypomnijmy, że zespół ten został powołany rok temu przez ministra infrastruktury i budownictwa. W wyniku styczniowej rekonstrukcji rządu kierowany przez niego resort został podzielony między ministerstwa: inwestycji i rozwoju oraz infrastruktury. W praktyce oznaczało to koniec działań zespołu, nim zdążył on wypracować wnioski. W związku z tym w interpelacji z maja br. posłanka Kukiz’15 Barbara Chrobak zapytała MIiR, czy resort planuje reaktywować prace tego gremium.
„Ze względu na wyraźną tendencję do ograniczania ilości ustanawianych rad, zespołów, komitetów i innych ciał doradczych rządu i ministrów, nie jest planowane powoływanie kolejnego zespołu przy Ministrze Inwestycji i Rozwoju” – odpowiada wiceminister Artur Soboń. „Formuła Zespołu, który staje się polem konfrontacji poszczególnych grup i organizacji licznie reprezentowanych przez ich przedstawicieli, nie jest efektywnym narzędziem procesu legislacyjnego” – dodaje.
Wiceminister zapewnia jednocześnie, że MIiR jest żywo zainteresowane problemami geodezji i kartografii, co potwierdzają chociażby jego spotkania z przedstawicielami branży. „Resort jest świadomy, że w ramach podstawowych i najpilniejszych zmian legislacyjnych oczekiwane są propozycje dotyczące zniesienia licencji dla wykonawców prac geodezyjnych i kartograficznych, wprowadzenia ryczałtowego systemu poboru opłat za materiały państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego, likwidacja instytucji uwierzytelniania, doprecyzowanie zakresu weryfikacji zbiorów danych i materiałów stanowiących wyniki prac geodezyjnych czy usprawnienie procesu aktualizacji danych ewidencji gruntów i budynków. Podzielając opinię o zasadności podjęcia działań legislacyjnych w powyższym zakresie, zapewniam, że będą one przedmiotem dalszych prac w ramach procesów legislacyjnych prowadzonych przez Ministra Inwestycji i Rozwoju” – pisze Artur Soboń.
Dodaje ponadto, że resort jest świadomy konieczności wprowadzenia bardziej dogłębnych, systemowych zmian w geodezji i kartografii, dotyczących chociażby finansowania, uprawnień zawodowych czy funkcjonowania rejestrów publicznych. „Warunkiem koniecznym rozważań nad poszczególnymi rozwiązaniami systemowymi musi być jednak zachowanie niezakłóconej realizacji zadań państwa w obszarze geodezji i kartografii gwarantującej jakość i pewność rejestrów publicznych, czy niezakłóconą realizację procesów inwestycyjnych” – wyjaśnia wiceminister.
„Problematyka sprawnej realizacji prac geodezyjnych i kartograficznych będzie elementem projektowanej w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju reformy procesu inwestycyjno-budowlanego oraz systemu planowania i zagospodarowania przestrzennego” – podsumowuje wiceminister. Jak można się domyślać, chodzi tu o reformę, którą ma przygotować powołany w połowie maja br. przez MIiR zespół ekspertów.
Odpowiedź na interpelację