Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
2018-06-05 | Geodezja, Prawo

MIiR: systemowe zmiany będą, ale bez zespołu

Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju nie planuje wznowienia prac Zespołu ds. rozwiązań systemowych w geodezji i kartografii – przyznał w odpowiedzi na interpelację poselską wiceminister Artur Soboń.


Ilustracja: MIiR: systemowe zmiany będą, ale bez zespołu

Przypomnijmy, że zespół ten został powołany rok temu przez ministra infrastruktury i budownictwa. W wyniku styczniowej rekonstrukcji rządu kierowany przez niego resort został podzielony między ministerstwa: inwestycji i rozwoju oraz infrastruktury. W praktyce oznaczało to koniec działań zespołu, nim zdążył on wypracować wnioski. W związku z tym w interpelacji z maja br. posłanka Kukiz’15 Barbara Chrobak zapytała MIiR, czy resort planuje reaktywować prace tego gremium.

„Ze względu na wyraźną tendencję do ograniczania ilości ustanawianych rad, zespołów, komitetów i innych ciał doradczych rządu i ministrów, nie jest planowane powoływanie kolejnego zespołu przy Ministrze Inwestycji i Rozwoju” – odpowiada wiceminister Artur Soboń. „Formuła Zespołu, który staje się polem konfrontacji poszczególnych grup i organizacji licznie reprezentowanych przez ich przedstawicieli, nie jest efektywnym narzędziem procesu legislacyjnego” – dodaje.

Wiceminister zapewnia jednocześnie, że MIiR jest żywo zainteresowane problemami geodezji i kartografii, co potwierdzają chociażby jego spotkania z przedstawicielami branży. „Resort jest świadomy, że w ramach podstawowych i najpilniejszych zmian legislacyjnych oczekiwane są propozycje dotyczące zniesienia licencji dla wykonawców prac geodezyjnych i kartograficznych, wprowadzenia ryczałtowego systemu poboru opłat za materiały państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego, likwidacja instytucji uwierzytelniania, doprecyzowanie zakresu weryfikacji zbiorów danych i materiałów stanowiących wyniki prac geodezyjnych czy usprawnienie procesu aktualizacji danych ewidencji gruntów i budynków. Podzielając opinię o zasadności podjęcia działań legislacyjnych w powyższym zakresie, zapewniam, że będą one przedmiotem dalszych prac w ramach procesów legislacyjnych prowadzonych przez Ministra Inwestycji i Rozwoju” – pisze Artur Soboń.

Dodaje ponadto, że resort jest świadomy konieczności wprowadzenia bardziej dogłębnych, systemowych zmian w geodezji i kartografii, dotyczących chociażby finansowania, uprawnień zawodowych czy funkcjonowania rejestrów publicznych. „Warunkiem koniecznym rozważań nad poszczególnymi rozwiązaniami systemowymi musi być jednak zachowanie niezakłóconej realizacji zadań państwa w obszarze geodezji i kartografii gwarantującej jakość i pewność rejestrów publicznych, czy niezakłóconą realizację procesów inwestycyjnych” – wyjaśnia wiceminister.

„Problematyka sprawnej realizacji prac geodezyjnych i kartograficznych będzie elementem projektowanej w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju reformy procesu inwestycyjno-budowlanego oraz systemu planowania i zagospodarowania przestrzennego” – podsumowuje wiceminister. Jak można się domyślać, chodzi tu o reformę, którą ma przygotować powołany w połowie maja br. przez MIiR zespół ekspertów.

Odpowiedź na interpelację

JK


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

Gdybym miał pisać konkretnie i szczegółowo to robiłbym konkurencje mediom. A nie to jest moim zamiarem. Moja wypowiedź jest komentarzem do tego co się wydarzyło i jest przeznaczona dla osób które znają realia. Jeśli ktoś komentuje, działania takich czy innych ludzi, to wychodzę z założenia że te realia zna. Inaczej jego komentarz jest tylko chwilową emanacją emocji :-). A z tym oczywiście nie zamierzam polemizować.
  
 1 
nie rozumiem pana wypowiedzi. Dużo wody mało treści.
    2 
 1 
Geodeto - krytyku działaczy, naprawdę łączysz "nędzną pozycję geodezji" z brakiem skuteczności przedstawicieli stowarzyszeń geodezyjnych? To może podzielisz się wiedzą merytoryczną z jakiej wywodzisz swoje stwierdzenie? Czego nie zrobili działacze, albo co zrobili, że sytuacja nie dość, że jest zła to jeszcze się pogorszyła? Pytam naprawdę poważnie, bo o ile sam jestem krytyczny wobec działań w których uczestniczyłem, czy wobec kierunku który obecnie prezentują stowarzyszenia, o tyle powód fiaska działań proreformatorskich upatruję w zupełnie innych uwarunkowaniach. Wobec nich nawet dużo mądrzejsi i efektywniejsi przedstawiciele środowiska byliby bezsilni. Co oczywiście nie zwalnia nas, ludzi utożsamiających się z zawodem i domagających się reform, od ciągłego poszukiwania formuły zawodu i branży spełniającej oczekiwania państwa i środowiska oraz szukania tożsamości zawodowej. Na razie w tym zakresie mamy jedną, formalnie i nieformalnie, forsowaną koncepcję super bazy danych geodezyjnych i nic więcej.
    3 
 3 
Do geodetów dzialaczy Ani się geodeci nie nadajecie do pracy w zespołach ani do tego aby mieć samorząd! Kłótliwe, roszczeniowe oderwane od rzeczywistości środowisko. Chciałbym zobaczyć miny tych którzy na I kongresie w Piotrkowie wynosili pod niebiosa pana ówczesnego ministra i snuli plany jak to wspólnie z posłami rządem i ggk zbudują nowa geodezyjna rzeczpospolita. I co Panowie i Panie - kompletne zero a właściwie to mniej niż zero bo takiej nędzne pozycji to geodezja nie miała od kilkudziesięciu lat !!!!!
    2 
 3 
@~s ależ mają, to samorząd zawodowy;)
    1 
Pan Minister pewno by chciał aby wszyscy mowili jednym głosem i zeby mówili tak jak administracja.Wtedy by nie było tych swarów. A fe,czemu te chłopaki sie wciąż kłócą...
    1 
 1 
Nie, nie mają czasu na forum, pracują zamiast się kłócić.
  
 5 
Czy budowlańcy mają swoje forum ?
  
Dobre "Formuła Zespołu, który staje się polem konfrontacji poszczególnych grup i organizacji licznie reprezentowanych przez ich przedstawicieli, nie jest efektywnym narzędziem procesu legislacyjnego". Jakże trafne spostrzeżenie. Wnioski są co najmniej dwa. Koniec z reperazentantami, jesteści niepotrzebni. Drugi wniosek, nowy Prezes zastapi Zespół. Panie Ministrze tak trzymać.
    2 
 2 
do sssss - Nie pisałem że państwo ma stawiać policjantów przy granicznikach, po co taka sugestia? Nie pisałem że państwo ma dbać za właścicieli o granice czy porządkowanie spraw formalnych. Natomiast państwo ma stworzyć możliwości do publicznego, jawnego, jednoznacznego i formalnie umocowanego, rejestrowania przebiegu granic nieruchomości ponieważ jest to warunek swobodnego obrotu gruntami oraz spokojnego ich użytkowania w oparciu o tytuły własności. To drugi najważniejszy, poza fiskalnym, powód istnienia tego rejestru, jakim jest obecnie ewidencja gruntów. Ja wiem że niektórym decydentom śni się sytuacja że będą robili coś, co nie ma żadnego znaczenia formalnego i praktycznego, bo dzięki temu nikt ich nie będzie rozliczał. Ale państwo polega na podziale ról i zadań, i jeśli ktoś realizuje je źle to może się spodziewać pretensji od tych którzy na tym tracą.
    3 
 9 
a wszystko wina zapatrzonych w czubek swojego nosa zapaleńców, którzy nie potrafili zapomnieć o swoich interesach tylko próbowali przeforsować zmiany korzystne wyłącznie dla siebie, zapominając, że poza nimi istnieje jeszcze cała rzesza innych ludzi. Od początku było wiadomo jak to się zakończy...
  
 6 
do radek smyk Szanowny Kolego, nie mylmy pojęć. Konstytucyjna ochrona prawa własności nie polega na tym, że państwo ma np. postawić policjanta nad każdym znakiem granicznym czy przy każdym samochodzie, który w końcu też jest czyjąś własnością. Kwesta rozgraniczania nieruchomości jest wyłącznie zadaniem ich właścicieli i to mówi art. 152 KC. To właściciel ma dbać o to, żeby miał porządek w papierach i na gruncie. Oczywiści są omyłki, oczywiście w ewidencji nadal są granice czasami - 5 m ale jak właściciel chce mieć - 0,10 m to nikt mu nie zabrania wziąć geodetę, który ustali te granice z taką dokładnością.
    6 
 9 
A była taka szansa! Rząd PO-PSL pchnął środowisko geodezyjne w objęcie PiS m.in. poprzez szereg idiotycznych i chaotycznych zmian w przepisach prawnych. PiS tego niestety nie wykorzystał, a miał sprawę podaną na tacy, w postaci wielu wspólnych uzgodnień Zespołu. Nadzieja na zmiany wyraźnie siadła. Działa jeszcze mocne znieczulenie (narkotyk?) w postaci ogromnych (i marnotrawionych) funduszy na "geodezyjne" projekty unijne, ale szkoda robić rzeczy, które już dziś są bez żadnego sensu. Jak fundusze się skończą, to geodezja wybuchnie ...
    2 
 6 
Państwo nie realizuje ochrony prawa własności do nieruchomości przez wadliwie skonstruowaną ewidencję gruntów, instytucja państwowego zasobu geodezyjnego w obecnej postaci jest jednym z głównych hamulcowych procesów inwestycyjnych, monopol państwa w zakresie informacji geodezyjnej uniemożliwia powstanie wolnego rynku w tym obszarze, przez te pseudo rejestry państwowe rozmyta jest odpowiedzialność za dane przestrzenne itp. A pan minister pisze że zmiany systemowe będą możliwe pod warunkiem "niezakłóconej realizacji zadań państwa". No skoro teraz, jego zdaniem, te zadanie są realizowane i nie można tego narażać, to po co zmiany systemowe?
    13 
 11 
Pic na wodę, fotomontaż... Licencję i uwierzytelnienie zniosą bo wszystko wrzucą w jedną opłatę ryczałtową, taką że, aż stękniemy. Weryfikację doprecyzują tak żebyśmy nie mogli się już od niej odwoływać do sądu, teraz ma parę luk. Ewidencji nie ruszą bo nikt nie ma pojęcia co z nią zrobić. Oczywiście kataster nie wchodzi w grę z wiadomych przyczyn, kasa - interesy, nie tylko oczywiście finansowe, strefy wpływów i brak kompetencji. A działacze stowarzyszeń będą sobie dalej kolaborować z władzą i udawać że są reprezentacją "środowiska" żeby zabłysnąć gdzieś publicznie. Jedyna nadzieja w gajowym.
    3 
 9 
geodezja nie jest nikomu potrzebna, dlatego dalsza jej marginalizacja w procesie inwestycyjnym nadchodzi wielkimi krokami.
    1 
 9 



zobacz też:

MIiR o nieznanych właścicielach w EGiB

Czy rząd ma pomysły na rozwiązanie problemów, jakie powodują wpisy o nieznanych właścicielach nieruchomości w...

Rząd robi kolejne podejście do reformy procesu inwestycyjnego

Minister inwestycji i rozwoju powołał zespół doradczy do przygotowania założeń reformy...

Czy rząd pracuje nad katastrem 3D?

Paweł Pudłowski z Nowoczesnej pyta w interpelacji Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju o prace nad prawem dotyczącym...

Łączą nas wspólne cele

W kwietniowym wydaniu miesięcznika GEODETA rozmawiamy z ARTUREM SOBONIEM – posłem, wiceministrem inwestycji i rozwoju...


wiadomości

TPI

Centrala Warszawa tel. (22) 632 91 40 warszawa@tpi.com.pl Biuro Gdańsk tel./faks (58) 320 83 23 gdansk@tpi.com.pl Biuro Wrocław tel./faks (71) 325 25 15 wroclaw@tpi.com.pl Biuro Poznań tel./faks (61) 665 81 71 poznan@tpi.com.pl Biuro Kraków...

Centrum Serwisowe NaviGate
KRAKÓW

Centrum Serwisowe NaviGate wykonuje serwis odbiorników GNSS, kontrolerów, niwelatorów i tachimetrów marki Trimble, Spectra Geospatial, Nikon, Sokkia, Leica, Topcon, CHC, Geomax oraz dronów i sensorów marki DJI Enterprise. Naszym Klientom zapewniamy...
    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-04-14 | WARSZAWA oraz ONLINE
Wykorzystanie wieloźródłowych danych przestrzennych oraz metod wizualizacji wyników pomiarów
„Wykorzystanie wieloźródłowych danych przestrzennych oraz metod wizualizacji wyników pomiarów...
więcej
2025-04-14 | ON-LINE
Zieleń w planowaniu przestrzennym i procesie rewitalizacji - uwarunkowania prawne
Spotkanie przeznaczone jest dla przedstawicieli gmin z terenu całego kraju. Program webinarium:...
więcej
2025-04-25 | POZNAŃ
Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką i rekreacją oraz planowaniem przestrzennym
Konferencja naukowa pt. Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką, rekreacją oraz...
więcej
2025-04-28 | KRAKÓW
XIX Ogólnopolska Konferencja Studentów Geodezji 2025
W dniach 28–29 kwietnia 2025 r. na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie...
więcej
2025-05-12 | WARSZAWA oraz ONLINE
Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap
„Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap”...
więcej
2025-05-14 | JANÓW LUBELSKI
VIII Konferencja Naukowo-Techniczna pn. "Kierunki rozwoju i innowacje w geodezji i kartografii"
Tematyka konferencji: • nowoczesne techniki i technologie pomiarowe, • wykorzystanie...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
Raczki Elbląskie w chmurze punktów
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Czy wiesz, że
w 1959 r. staraniem Stowarzyszenia Geodetów Polskich utworzono w Szczecinie średnią szkołę geodetów?
następny
strzałka w dółGeoludzie
Stanisław Staszic (1755-1826)

Stanisław Staszic (1755-1826)
Geolog, organizator przemysłu i nauki, publicysta, działacz społeczny, ksiądz katolicki; wybitny przedstawiciel polskiego oświecenia. Urodził się w pierwszych dniach listopada 1775 r. w Pile w rodzinie mieszczańskiej. Jego ojciec oraz dziadek byli...
więcej

strzałka w dółGeodaty
ok. 830
W obserwatorium w Bagdadzie arabski astronom Yabya bin Abi Mansiir prowadzi systematyczne obserwacje ciał niebieskich.
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama

v2