Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2018-05-18| Geodezja, Prawo, Kataster

Rząd robi kolejne podejście do reformy procesu inwestycyjnego

Minister inwestycji i rozwoju powołał zespół doradczy do przygotowania założeń reformy procesu inwestycyjno-budowlanego oraz systemu planowania i zagospodarowania przestrzennego. 18 maja minister Jerzy Kwieciński oraz wiceminister Artur Soboń wręczyli powołania członkom zespołu. Nie ma wśród nich przedstawicieli branży geodezyjnej.


Rząd robi kolejne podejście do reformy procesu inwestycyjnego <br />
fot. Bartłomiej Kłosiński, MIiR
fot. Bartłomiej Kłosiński, MIiR

Głównym zadaniem zespołu będzie wsparcie ministra inwestycji i rozwoju w zakresie opracowania reformy procesu inwestycyjno-budowlanego w sposób szczególny obejmującej zmianę ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym oraz zmianę ustawy Prawo budowlane. Dodatkowym celem, wynikającym z eksperckiego charakteru zespołu, będzie przedstawianie stanowiska do uwag zgłaszanych w toku prowadzonych prac legislacyjnych uwzględniających wyniki prac zespołu.

Prace zespołu będą kontynuacją dotychczasowych działań resortu, mających na celu zapewnienie zrównoważonego rozwoju kraju przy zachowaniu ładu przestrzennego i uwzględnieniu interesu publicznego. Jak zapewnia MIiR, zespół korzystać będzie z dorobku swoich poprzedników, m.in. działających w ostatnim czasie zespołów wewnątrzresortowych, zapewne więc również z dorobku powołanego w maju 2017 r. Zespołu ds. rozwiązań systemowych w geodezji i kartografii. Członkowie zespołu mają dokonać przeglądu przygotowanych w resorcie projektów aktów prawnych, w szczególności projektu Kodeksu urbanistyczno-budowlanego.

Efektem prac ma być opracowanie zmian legislacyjnych, które spowodują uproszczenie, skrócenie oraz zmniejszenie represyjności procesu inwestycyjno-budowlanego oraz poprawią funkcjonowanie systemu planowania i zagospodarowania przestrzennego poprzez wprowadzenie nowych mechanizmów prorozwojowych i przyjaznych inwestorowi, jednocześnie chroniących konstytucyjne prawa innych uczestników tych procesów.

Zespół będzie składać się z przedstawicieli środowisk uczestniczących w procesie tworzenia przestrzeni publicznej, w tym z urbanistów, architektów i deweloperów. Członkami będą również przedstawiciele Departamentu Architektury, Budownictwa i Geodezji oraz Departamentu Polityki Przestrzennej i Gospodarki Nieruchomościami Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju.

Członkowie zespołu

Ryszard Kowalski jest prezesem zarządu Związku Pracodawców – Producentów Materiałów dla Budownictwa. W przeszłości był m.in. Przewodniczącym Rady Wyrobów Budowlanych, a także współautorem projektu ustawy o wyrobach budowlanych i jej nowelizacji. Były ekspert sejmowej Komisji Infrastruktury. Autor wielu publikacji dotyczących rynku materiałów budowlanych, polityki przestrzennej i mieszkaniowej.

Robert Dziwiński przez wiele lat pełnił funkcję głównego inspektora nadzoru budowlanego, a wcześniej zastępcy GINB. Z wykształcenia prawnik. Obecnie prowadzi działalność gospodarczą specjalizując się w doradztwie prawnym z zakresu procesu inwestycyjno-budowlanego. Był członkiem Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Budowlanego.

Norbert Książek jest głównym inspektorem nadzoru budowlanego. Wieloletni pracownik Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego, specjalizujący się w orzecznictwie. Z wykształcenia prawnik.

Magdalena Błeńska poseł na Sejm RP VIII kadencji. Z wykształcenia architekt, studiowała na Wydziale Architektury Politechniki RWTH Aachen w Niemczech. Posiada wieloletnie doświadczenie zawodowe nabyte podczas architektonicznych prac projektowych i budowlanych. Jest członkiem sejmowej Komisji Infrastruktury.

Robert Mikulski to doświadczony radca prawny i legislator. W swojej karierze zawodowej pracował m.in. w Rządowym Centrum Legislacji (jako główny legislator), Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, Urzędzie Rady Ministrów i Ministerstwie Finansów oraz w wydziałach Geodezji i Kartografii oraz Architektury Urzędu Miasta Konstancin-Jeziorna.

Tomasz Sławiński to doświadczony urbanista, magister inżynier budownictwa lądowego, magister inżynier architekt oraz doktor nauk humanistycznych w zakresie historii. Był wieloletnim pracownikiem m.in. Biura Planowania Rozwoju Warszawy, a następnie Mazowieckiego Biura Planowania Rozwoju Regionalnego. Członek Rady Towarzystwa Urbanistów Polskich. Autor licznych prac eksperckich z dziedziny prawno-urbanistycznej oraz opinii urbanistycznych dla sektora deweloperskiego.

Artur Kosicki to autor ponad 50 publikacji z zakresu procesu budowlanego, gospodarowania nieruchomościami i zagospodarowania przestrzennego. Współautor dodatku specjalnego do miesięcznika Nieruchomości C.H.Beck „Prawo budowlane w orzecznictwie sądów administracyjnych”. Wieloletni zastępca dyrektora Departamentu Architektury Urzędu Miejskiego w Białymstoku. Z wykształcenia prawnik. Obecnie doradca ministra rolnictwa i rozwoju wsi Krzysztofa Jurgiela.

Dariusz Anisiewicz – architekt, członek Krajowej Komisji Rewizyjnej Izby Architektów RP, w przeszłości pełnił funkcje m.in. członka Rady Krajowej, a także przewodniczącego Świętokrzyskiej Okręgowej Rady Izby Architektów. Pracuje jako specjalista ds. postępowań planistycznych i administracyjnych. Jest członkiem kilku gminnych Komisji Urbanistyczno-Architektonicznych m.in. MKUA w Kielcach.

Piotr Andrzejewski architekt, jest członkiem Krajowej Rady Izby Architektów RP. W ramach Rady pełni funkcję przewodniczącego Komisji Legislacji.

Marek Poddany pełni funkcję wiceprezesa zarządu Polskiego Związku Firm Deweloperskich. W ramach działalności gospodarczej jest Prezesem Zarządu firmy deweloperskiej Sedno Dom Sp. z o.o.

Mirosław Hagemejer jest architektem i członkiem Krajowej Rady Izby Architektów RP. Dyrektor Wydziału Planowania w Departamencie Inwestycji i Rozwoju Urzędu Miasta Lublina. Wcześniej jako dyrektor Wydziału Architektury i Budownictwa był głównym architektem miasta Lublina.

Mariusz Ścisło – prezes Stowarzyszenia Architektów Polskich. Posiada 40 lat doświadczenia w projektowaniu i realizacji obiektów użyteczności publicznej, sportowo-rekreacyjnych, biurowych, obiektów i osiedli mieszkaniowych. Autor licznych opracowań urbanistycznych. Były konsultant Zespołu Kodyfikacyjnego Prawa Budowlanego.

Izolda Buzar-Śmigiel (radca ministra) i Grzegorz Kubaszewski (naczelnik Wydziału Wykonywania oraz Ograniczania Praw do Nieruchomości) są pracownikami Departamentu Polityki Przestrzennej i Gospodarki Nieruchomościami Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju.

Anita Grabowska-Wlaź (dyrektor) i Jarosław Sosnowski (Zespół Koordynacji i Nadzoru) są pracownikami Departamentu Architektury, Budownictwa i Geodezji Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju. Anita Grabowska-Wlaź została powołana na przewodniczącego zespołu. Jarosław Sosnowski został jego sekretarzem.

JK


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Wyprawa BARI 1976
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS