Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
2018-03-05 | Geodezja, Prawo

Geodeci spotkali się z nowym wiceministrem

W miniony piątek (2 marca) szefowie największych organizacji zrzeszających geodetów spotkali się z Arturem Soboniem – wiceministrem inwestycji i rozwoju odpowiedzialnym m.in. za sprawy geodezji. Podczas rozmowy poruszono wiele kwestii związanych z funkcjonowaniem branży i nakreślono zgrubny plan dalszych działań.


Ilustracja: Geodeci spotkali się z nowym wiceministrem <br />
Od lewej: Bartłomiej Stecki, Artur Soboń, Krzysztof Szczepanik
Od lewej: Bartłomiej Stecki, Artur Soboń, Krzysztof Szczepanik

Podczas dyskusji dużo mówiło się o problemach na linii wykonawcy – administracja geodezyjna i kartograficzna. Powrócił temat licencji, weryfikacji, odpowiedzialności geodetów za swoje prace czy dorabiania przez urzędników. Zdaniem prezesa Polskiego Towarzystwa Geodezyjnego Krzysztofa Szczepanika ministerstwo powinno aktywnie włączyć się w rozwiązanie tych trudności. Pierwszym krokiem mogłoby być zaangażowanie w organizację spotkania z przedstawicielami Związku Powiatów Polskich i Związku Miast Polskich. Wiceminister Soboń poparł ten pomysł i stwierdził, że na takim forum warto byłoby też poruszyć temat cyfryzacji geodezji.

Prezesi stowarzyszeń przekonywali również, że konieczne jest przygotowanie nowego Prawa geodezyjnego i kartograficznego. To, które obowiązuje, uchwalone prawie 30 lat temu, nie przystaje do obecnej rzeczywistości. Niezbędne są zmiany systemowe. – Dualizm samorządowo-rządowy absolutnie polskiej geodezji nie służy – zauważył prezes Geodezyjnej Izby Gospodarczej Rafał Piętka. Prezes Pomorskiego Stowarzyszenia Geodezyjnego Michał Pellowski stwierdził natomiast, że funkcjonujące rozwiązania źle wpływają na realizację dużych projektów, np. ZSIN. – Minister Tomasz Żuchowski, pełnomocnik rządu ds. rządowego programu Rozwoju ZSIN, był traktowany w starostwach jak petent, mimo że starostowie realizują zadania zakresu administracji rządowej. Innymi słowy rząd bierze odpowiedzialność za projekty, na które nie ma realnego wpływu. Efektywna realizacja projektów geodezyjnych będzie możliwa dopiero wtedy, gdy ministerstwo zyska realny wpływ na geodezję od szczebla powiatowego do centralnego – tłumaczył Michał Pellowski. Dodał także, że reforma podległości służbowej mogłaby również wpłynąć na jednolite i spójne funkcjonowanie całej administracji geodezyjnej. Rozwiązałoby to wiele problemów, z którymi borykają się obecnie wykonawcy, chociażby z tzw. prawem powiatowym.
Janusz Walo, prezes Stowarzyszenia Geodetów Polskich, przekonywał natomiast, że część problemów rozwiąże utworzenie z geodezji osobnego działu administracji rządowej [patrz też artykuł Grzegorza Ninarda w GEODECIE 3/2018]. Przyznał, że o poparcie tej inicjatywy SGP wystąpiło już do ministra rolnictwa i rozwoju wsi Krzysztofa Jurgiela.

Rafał Piętka i prezes Polskiej Geodezji Komercyjnej Waldemar Klocek zauważyli, że niejasna sytuacja z realizacją projektów GUGiK (ZSIN faza II, K-GESUT i CAPAP) źle wpływa na kondycję przedsiębiorstw, które nie są w stanie planować z wyprzedzeniem dalszych działań. Narzekali także na utrudnioną komunikację z głównym urzędem w tym zakresie. Artur Soboń przyznał, że projekty GUGiK-u zostaną dość mocno zmodyfikowane i dodał, że liczy na rychłą prezentację szczegółów. Zapowiedział także, że zobowiąże głównego geodetę kraju do przedstawienia – kiedy będzie to możliwe – precyzyjnych informacji.

Wiceminister pytany był także o zespół ds. rozwiązań systemowych w geodezji i kartografii, który działał przy ministrze infrastruktury i budownictwa. Na razie nie zapadły w tej kwestii żadne decyzje. Artur Soboń zapewnił, że zapozna się wynikami prac zespołu i zastanowi się, w jaki sposób będzie można je najlepiej wykorzystać.
Wiceminister przyznał także, że wstrzymał dalsze procedowanie tzw. ustawy inwestycyjnej, która dotyczyła też geodezji (m.in. określono w niej czas trwania weryfikacji). Projektowane przepisy zostaną bowiem, podobnie zresztą jak Kodeks urbanistyczno-budowlany, poddane ponownej analizie. Artur Soboń zapowiedział, że najpierw rozstrzygnięte zostaną sprawy związane z Kub-em, a dopiero potem wróci temat ustawy inwestycyjnej. Bartłomiej Stecki, zastępca dyrektora Departamentu Architektury, Budownictwa i Geodezji w MIiR, stwierdził jednak, że pewne zmiany w Pgik mogą zostać wprowadzone osobną nowelizacją, a wiceminister Soboń zapewnił, że weryfikacja będzie jedną ze spraw, którymi zajmie się w pierwszej kolejności.

Podczas spotkania wiceminister przyjął także zaproszenie na II Kongres Geodetów Polskich (Piotrków Trybunalski, 19-21 kwietnia) oraz obiecał wspomóc działania zmierzające do wpisania „geodezji i inżynerii geoprzestrzennej” na listę dyscyplin naukowych.



Inicjatorem spotkania w ministerstwie był prezes Polskiego Towarzystwa Geodezyjnego i Stowarzyszenia Geodeci Ziemi Piotrkowskiej Krzysztof Szczepanik. Ponadto w spotkaniu wzięli udział: prezes SGP Janusz Walo, wiceprezes SGP Ludmiła Pietrzak, prezes PGK Waldemar Klocek, prezes GIG Rafał Piętka, prezes PSG Michał Pellowski, przedstawiciele Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Geodetów – Leszek Piszczek oraz Jacek Panchyrz, a także zastępca dyrektora Departamentu Architektury, Budownictwa i Geodezji w MIiR Bartłomiej Stecki.

Damian Czekaj


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

nie chodzi o długość. Chodzi o sens. Rozumiem że nie rozumiesz.
  
Eeech... 10 wersów, to nie jest długa wypowiedź. No chyba, że dla obecnego pokolenia wychowanego na przekazie obrazkowym (smartfon, tablet, laptop itp.). Over
  
tak to jest że generalnie jakich byś klocków nie wrzucił do wody, te nigdy nie toną, taka ich natura:)
  
A jaki był przekaz tej przydługiej i nudnej wypowiedzi kolego ness ? Dlaczego uważasz że np działania prezesa duzej firmy widocznego powyżej mają na cel "poprawienie czegoś w branży". Prezes firmy to oczywiste działa na korzyść swojej firmy. Dlaczego goście którzy postulują likwidacje czegoś nie pokazują co w zamian ? Dlaczego nie mogę napisać że to kolejne spotkanie z kolejnymi decydentami mnie wkurza bo nie ma żadnego sensu. Oprócz może tego że zrobimy poczet Dygnitarzy Polskich z którymi ta grupa rozmawiała o swoich rozbieżnych oczekiwaniach. Bo uznasz mnie za krytykanta. Ojej prawie się rozpłakałem.
    3 
 3 
@geo, hahaha - Tak, to dobre określenie: akolita Leszka P. :-) Cenię ludzi takich, jak Pan Leszek Piszczek - takich, którym chce się chcieć. Cenię też takich, którzy poświęcając swój czas walczą w swoim, ale i wspólnym interesie (widać ich na zdjęciu). Co złego w tym, że się spotykają z osobą odpowiedzialną za geodezję? Komu szkodzą? Nikomu. Wręcz przeciwnie, chcą poprawić bałagan w branży. Dlaczego tylu krytyków bez argumentów to uaktywnia? Czy to nasz polski sport narodowy? Weźmy przykład z tych ludzi, zwłaszcza na szczeblu lokalnym. Najlepiej niech oni z ministrem, a my lokalnie ze starostą i GPowiatowym. Wtedy jest większa szansa, że coś się zmieni na lepsze. Mam wrażenie, że niskie progi na studia geodezyjne w przeszłości (nie wiem, jak teraz, ale nie spodziewam się niespodzianki) owocują niestety teraz... Poziom marudzenia i krytykanctwa - Korona Ziemi, a poziom merytoryczny - Kotlina Turfańska...
    4 
 5 
na razie nie myją ręki. Uścisk ministra ważniejszy od ustaleń. I zdjęcia są na ścianę. Przydadzą się za miesiąc. :)
    4 
 3 
jeometra minister się z wami spotkał i pytanie kiedy pierwsze owoce tej działalności? Czy już możemy likwidować?
    3 
 3 
Prawda? Do tego to charakterystyczne, lumpeninteligenckie bełkotanie. :-)
    2 
 2 
proszę sie nie podszywać ja wymyśliłem ten unikatowy nick.
    2 
 1 
. Obserwując wszystkie komentarze można zauważyć zwiększenie krytyków wszystkiego w godzinach 7:30-15:30. Czyżby wystawiali je przedstawiciele firmy Starostwo spółka zoo ? ;)
    3 
 6 
@jeometra - ten prawdziwy swój garnitur to wyciągnąłeś z kontenera na odzież używaną.
    2 
 1 
sam ? ty to potrafisz spec od geodezji i w dodatku krawiec.
  
 2 
Nie wiem, co za ćwok się znowu pode mnie podszywa, nieudolnie zresztą... Garnitury z bezcłowego na lotnisku, to mogą imponować właśnie taki ćwokom - ja szyję na miarę. :-)
    1 
 2 
ustawa inwestycyjna?? Załatwili że nie będzie procedowania??
  
 1 
samochody restauracje i dyskretny chłód , każdy może zapragnąć 5 minut w błysku fleszy, nie miej do niego pretensji
    3 
 2 
Pamiętam jak z Leszkiem paliłem opony i wyrywałem kostkę brukową na ogólnopolskich protestach geodetów. Kiedyś kamizelka odblaskowa a dziś garnitur od Armaniego.
    4 
 4 
Minister Jurgiel? To chyba pomyłka a co on ma do gadania w rozowoju? :D:D:D No chyba, że liczy się, że każdy kiedyś w młodości rozwijał papier toaletowy.
    3 
 1 
spotkanie z ministrem Dobrze ktoś napisał,każdy z tych geodetów reprezentuje sam siebie. Sonduje co może dla siebie uzyskać. Pani Pietrzak jest w projekcie ZSIN IIfaza, może zatem powiedzieć coś o jakości swojej pracy. Podpisywała umowy których w zadanym czasie nie da się dobrze wykonać. I co na to nowy wiceminister może zrobić. Co do tego ma weryfikacja. Myślę,że Pan minister będzie słuchał całe środowisko geodezyjne rzetelnie.GEODEZJA POWIATOWA za minimalne wynagrodzenia na pewno nie pociągnie tego dalej.
    2 
 9 
geo,Blebleble,hahahaha ale ciebie to boli ze cie zlekceważyli i nikt tam nie zaprosił nie poznali się na tobie. Dokop im, bardziej zwymyślaj pokaż kto tu rządzi. Przecież ciebie jest wielu, ile tylko wymyślisz nicków.
    2 
 4 
KRYTYKA Drodzy czytelnicy https://geoforum.pl/ rozumiem, że najlepiej jest krytykować .Jeśli chcecie być być pomocni zapraszam do działania w organizacji ogólnopolskich lub lokalnych.Każdy może znaleźć swoje pole działania społecznego.
  
 5 
ness = akolita Leszka P.
    4 
 1 
na takich spotkaniach przedstawiciele stowarzyszeń powinni zadeklarować jaką liczbę osób (członków reprezentują) Bo LP reprezentuje samego siebie, Pan z Pomorza też nie kieruje kolosem, więc okazuje się, że na spotkaniu są 4 osoby, każda ma stowarzyszenie po 3 osoby, więc wiceminister spotkałby więcej osób w najbliższym ośrodku w godzinach pracy. No i niezatapialni też byli.
    6 
 7 
pierwsze zdjęcie przedstawia sytuację pan po lewej - "byle do pierwszego...", pan w środku: "co ja tu robię?", pan po prawej: "następni nie chcą zlikwidować wszystkiego"
    1 
 7 
Do smietnika ze Wspólnej 2 już dawno powinni trafić.
    5 
 2 
Bawimy sie Ale to musiał być cyrk ! Ciekawe czy minister juz Połczyn hak liczne są niektóre z tych największych organizacji. I znowu historia sie powtarza I kongres II kongres ..... VII kongres i co rok nowy wiceminister. Panie Krzysienku Szczepaniku drogi a co sie udalo zrobić po pierwszym kongresie. ? Dodatkowo władze geodezyjne do śmietnika. Nawet ze Wspólnej ich wyrzucają tak się pan generalny z panią dyrektor swoją postarali. No chyba ze to decyzję GGK - nie wiem.
    2 
 1 
Może znów porozumienie jasnogórskie Zaczęły się tańce rytualne wokół nowego wiceministra, który (może?) w ramach odchudzania liczby wiceministrów straci stanowisko. Syzyfowe prace ...
    3 
 5 
ness znasz mnie, wiesz kim jestem ? co robię ? A już oceniasz. Polaczku. Wyobraź sobie że robię. Tyle że nie widzisz tego na geoforum i na powerpointach panie ness. Bo efektywnie nie znaczy efektownie. Przeciwstawne opinie i interesy państwa siedzących u stołu u góry gwarantują mi że nic nie zmienią. Nie mówiąc o tym że w większości mieli szansę. Więc mam prośbę idź do najbliższego lustra i zadaj pytanie które zadałeś mi sobie.
    6 
 11 
Też się zgadzam z ness. Często obserwuje się nawet wewnątrz środowiska geodetów, że tylko narzekają- często na innych geodetów, do tego jeszcze pomamrają, że rynek zepsuty, że mapy tanie, roboty mało...... i tak w koło. Czy to coś zmieni ? Krytyka i kłótnie nic nie dadzą. Trzeba się trzymać razem, trzymać wspólny głos,jednoczyć w organizacjach(ale olać urzędniczy SGP) i wtedy będzie tylko lepiej.
    6 
 10 
A Ty co zrobiłeś? Panie hahahaha? Typowa postawa krytykanckiego "polaczka". Sam nic nie zrobi, nie kiwnie palcem, ale pierwszy do krytyki: nie podoba się, źle, po co? Człowieku, zaproponuj coś, zaangażuj się, wykreuj. Tak się rozwijają wyżej od Polaków stojące narody. A my? Przez takich, jak Ty to długo będziemy jeszcze dochodzić do "cywilizacji"... Weź się do roboty! Działaj lokalnie! Niekoniecznie musisz latać na spotkania z ministrem ;-)
    9 
 10 
Ojej kolejne spotkania, kolejne obietnice, kolejne zastanawiania się. I znwou ci sami ludzie marzący o swoich snach na jawie. Przyszli, wypili kawę zostali spławienii papa. Ważne żeby było głośno.
    9 
 19 



wiadomości

EU-MAXNET Sp. z o.o.
WARSZAWA

Przedstawiciel firm GINTEC, SPHEREFIX, SANDING, FJDynamics oraz HEMISPHERE GNSS. Firma MAXNET Lech Wereszczyński oferuje szeroką gamę profesjonalnych urządzeń/systemów pozycjonowania GNSS firm GINTEC, SPHEREFIX, SANDING, FJDynamics oraz HEMISPHERE...

GEOPRYZMAT
RASZYN

Serwis gwarancyjny i pogwarancyjny instrumentów firmy Pentax, Kolida i innych.
    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-04-25 | POZNAŃ
Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką i rekreacją oraz planowaniem przestrzennym
Konferencja naukowa pt. Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką, rekreacją oraz...
więcej
2025-04-28 | KRAKÓW
XIX Ogólnopolska Konferencja Studentów Geodezji 2025
W dniach 28–29 kwietnia 2025 r. na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie...
więcej
2025-05-07 | KRAKÓW
Space Connect Meetup Kraków 2025. Technologie kosmiczne w służbie innowacji
Space Connect Meetup to cykliczne wydarzenie łączące sektor kosmiczny z pozostałymi branżami. W...
więcej
2025-05-12 | WARSZAWA oraz ONLINE
Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap
„Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap”...
więcej
2025-05-14 | JANÓW LUBELSKI
VIII Konferencja Naukowo-Techniczna pn. "Kierunki rozwoju i innowacje w geodezji i kartografii"
Tematyka konferencji: • nowoczesne techniki i technologie pomiarowe, • wykorzystanie...
więcej
2025-05-14 | DĘBLIN
NC2025 - Rola nawigacji w transporcie lotniczym, morskim i lądowym
Celem konferencji będzie wymiana doświadczeń, prezentacja wyników badań własnych oraz najnowszych...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
Akademia INSPIRE w Norwegii
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Czy wiesz, że...
w okresie 1919-37 w wyniku parcelacji gruntów utworzono ponad 696 tys. działek?
następny
strzałka w dółGeoludzie
Tadeusz Banachiewicz (1882-1954)

Tadeusz  Banachiewicz  (1882-1954)
Urodził się w Warszawie 13 lutego 1882 roku w rodzinie ziemiańskiej. W 1900 roku ukończył gimnazjum, uzyskując srebrny medal, a w 1904 roku – Wydział Fizykomatematyczny Uniwersytetu w Warszawie (złoty medal za pracę "Badania stałych...
więcej

strzałka w dółGeodaty
1936
Geodeta przysięgły Kazimierz Kucharski (1909-95) zdobył czwarte miejsce w biegu na 800 m na olimpiadzie w Berlinie. Kucharski był zawodnikiem klubu "Pogoń" Lwów. W swojej karierze sportowej był 11-krotnym mistrzem Polski na 400, 800 i 1500 m...
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama

v2