|2018-03-05|
Geodezja, Prawo
Geodeci spotkali się z nowym wiceministrem
W miniony piątek (2 marca) szefowie największych organizacji zrzeszających geodetów spotkali się z Arturem Soboniem – wiceministrem inwestycji i rozwoju odpowiedzialnym m.in. za sprawy geodezji. Podczas rozmowy poruszono wiele kwestii związanych z funkcjonowaniem branży i nakreślono zgrubny plan dalszych działań.
Od lewej: Bartłomiej Stecki, Artur Soboń, Krzysztof Szczepanik
|
|
|
|
|
|
Podczas dyskusji dużo mówiło się o problemach na linii wykonawcy – administracja geodezyjna i kartograficzna. Powrócił temat licencji, weryfikacji, odpowiedzialności geodetów za swoje prace czy dorabiania przez urzędników. Zdaniem prezesa Polskiego Towarzystwa Geodezyjnego Krzysztofa Szczepanika ministerstwo powinno aktywnie włączyć się w rozwiązanie tych trudności. Pierwszym krokiem mogłoby być zaangażowanie w organizację spotkania z przedstawicielami Związku Powiatów Polskich i Związku Miast Polskich. Wiceminister Soboń poparł ten pomysł i stwierdził, że na takim forum warto byłoby też poruszyć temat cyfryzacji geodezji.
Prezesi stowarzyszeń przekonywali również, że konieczne jest przygotowanie nowego Prawa geodezyjnego i kartograficznego. To, które obowiązuje, uchwalone prawie 30 lat temu, nie przystaje do obecnej rzeczywistości. Niezbędne są zmiany systemowe. – Dualizm samorządowo-rządowy absolutnie polskiej geodezji nie służy – zauważył prezes Geodezyjnej Izby Gospodarczej Rafał Piętka. Prezes Pomorskiego Stowarzyszenia Geodezyjnego Michał Pellowski stwierdził natomiast, że funkcjonujące rozwiązania źle wpływają na realizację dużych projektów, np. ZSIN. – Minister Tomasz Żuchowski, pełnomocnik rządu ds. rządowego programu Rozwoju ZSIN, był traktowany w starostwach jak petent, mimo że starostowie realizują zadania zakresu administracji rządowej. Innymi słowy rząd bierze odpowiedzialność za projekty, na które nie ma realnego wpływu. Efektywna realizacja projektów geodezyjnych będzie możliwa dopiero wtedy, gdy ministerstwo zyska realny wpływ na geodezję od szczebla powiatowego do centralnego – tłumaczył Michał Pellowski. Dodał także, że reforma podległości służbowej mogłaby również wpłynąć na jednolite i spójne funkcjonowanie całej administracji geodezyjnej. Rozwiązałoby to wiele problemów, z którymi borykają się obecnie wykonawcy, chociażby z tzw. prawem powiatowym. Janusz Walo, prezes Stowarzyszenia Geodetów Polskich, przekonywał natomiast, że część problemów rozwiąże utworzenie z geodezji osobnego działu administracji rządowej [patrz też artykuł Grzegorza Ninarda w GEODECIE 3/2018]. Przyznał, że o poparcie tej inicjatywy SGP wystąpiło już do ministra rolnictwa i rozwoju wsi Krzysztofa Jurgiela.
Rafał Piętka i prezes Polskiej Geodezji Komercyjnej Waldemar Klocek zauważyli, że niejasna sytuacja z realizacją projektów GUGiK (ZSIN faza II, K-GESUT i CAPAP) źle wpływa na kondycję przedsiębiorstw, które nie są w stanie planować z wyprzedzeniem dalszych działań. Narzekali także na utrudnioną komunikację z głównym urzędem w tym zakresie. Artur Soboń przyznał, że projekty GUGiK-u zostaną dość mocno zmodyfikowane i dodał, że liczy na rychłą prezentację szczegółów. Zapowiedział także, że zobowiąże głównego geodetę kraju do przedstawienia – kiedy będzie to możliwe – precyzyjnych informacji.
Wiceminister pytany był także o zespół ds. rozwiązań systemowych w geodezji i kartografii, który działał przy ministrze infrastruktury i budownictwa. Na razie nie zapadły w tej kwestii żadne decyzje. Artur Soboń zapewnił, że zapozna się wynikami prac zespołu i zastanowi się, w jaki sposób będzie można je najlepiej wykorzystać. Wiceminister przyznał także, że wstrzymał dalsze procedowanie tzw. ustawy inwestycyjnej, która dotyczyła też geodezji (m.in. określono w niej czas trwania weryfikacji). Projektowane przepisy zostaną bowiem, podobnie zresztą jak Kodeks urbanistyczno-budowlany, poddane ponownej analizie. Artur Soboń zapowiedział, że najpierw rozstrzygnięte zostaną sprawy związane z Kub-em, a dopiero potem wróci temat ustawy inwestycyjnej. Bartłomiej Stecki, zastępca dyrektora Departamentu Architektury, Budownictwa i Geodezji w MIiR, stwierdził jednak, że pewne zmiany w Pgik mogą zostać wprowadzone osobną nowelizacją, a wiceminister Soboń zapewnił, że weryfikacja będzie jedną ze spraw, którymi zajmie się w pierwszej kolejności.
Podczas spotkania wiceminister przyjął także zaproszenie na II Kongres Geodetów Polskich (Piotrków Trybunalski, 19-21 kwietnia) oraz obiecał wspomóc działania zmierzające do wpisania „geodezji i inżynerii geoprzestrzennej” na listę dyscyplin naukowych.
Inicjatorem spotkania w ministerstwie był prezes Polskiego Towarzystwa Geodezyjnego i Stowarzyszenia Geodeci Ziemi Piotrkowskiej Krzysztof Szczepanik. Ponadto w spotkaniu wzięli udział: prezes SGP Janusz Walo, wiceprezes SGP Ludmiła Pietrzak, prezes PGK Waldemar Klocek, prezes GIG Rafał Piętka, prezes PSG Michał Pellowski, przedstawiciele Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Geodetów – Leszek Piszczek oraz Jacek Panchyrz, a także zastępca dyrektora Departamentu Architektury, Budownictwa i Geodezji w MIiR Bartłomiej Stecki.
Damian Czekaj
|