Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
2018-05-29 | Geodezja, Prawo, Kataster

MIiR o nieznanych właścicielach w EGiB

Czy rząd ma pomysły na rozwiązanie problemów, jakie powodują wpisy o nieznanych właścicielach nieruchomości w ewidencji gruntów i budynków? – pyta w interpelacji poseł Krzysztof Michałkiewicz (PiS).


Ilustracja: MIiR o nieznanych właścicielach w EGiB

Jak zwraca uwagę parlamentarzysta, jest to duży problem społeczny i gospodarczy, gdyż brak, a właściwie nieustalenie właściciela ma negatywny wpływ zarówno na zagospodarowanie działki, jak i na zagospodarowanie działek sąsiednich. Problem taki występuje na przykład przy staraniach o pozwolenie na budowę na działce sąsiadującej z działką nieustalonego właściciela.

„Uprzedzając argumenty, że organ administracji budowlanej przy ustalaniu właścicieli sąsiadujących działek nie może ograniczać się przecież do zapisów w EGiB, należy podkreślić, że takie stwierdzenie nie załatwia sprawy. Organ często nie ma instrumentów formalnoprawnych wystarczających do wykonania swojego ustawowego zadania, gdy musi wykroczyć w badaniu sprawy poza ewidencję gruntów i budynków” – zauważa poseł. W jego ocenie skuteczniejszym rozwiązaniem jest doprowadzenie do zarejestrowania przez służby geodezyjne właściciela w EGiB, niż kazuistyczne ustalanie tego właściciela np. przez organ administracji budowlanej, do czego ten organ ma uprawnienia czasami tylko teoretyczne z punktu widzenia konkretnej sytuacji.

Zdaniem parlamentarzysty szczególnie szkodliwe są takie sytuacje, gdy brak ustalenia właściciela ma charakter trwały i praktycznie nieusuwalny. „Wbrew temu, co wydawałoby się na pierwszy rzut oka, takie przypadki występują dosyć często” – podkreśla Krzysztof Michałkiewicz. To np. błędy popełniane na etapie zakładania ewidencji gruntów i ich skutki. Przykładem jest wydzielanie działek pod cieki wodne lub rowy melioracyjne, gdzie potem okazuje się, że to wydzielenie było bezpodstawne, gdyż nie było uzasadnienia ani prawnego, ani faktycznego. „Skoro taka czynność miała charakter pierwotny, to skutkuje tym, że obecnie nie można do końca naprawić takiego błędu w postępowaniu administracyjnym, gdyż stosowne służby nie dysponują materiałem geodezyjnym, który pozwoliłby na wprowadzenie prawidłowej ewidencji w miejsce ewentualnie uchylonych, błędnych oznaczeń działek jako nieznanych właścicieli. Ponadto może okazać się niemożliwym uregulowanie tej sprawy w postępowaniu cywilnym dotyczącym zasiedzenia nieruchomości lub jej części. Co więcej, prawomocne orzeczenie sądowe oddalające wniosek o zasiedzenie będzie dodatkowo utrwalać stan prawny (lub bezprawny) o dużej szkodliwości społecznej” – pisze poseł w interpelacji.

W odpowiedzi wiceminister inwestycji i rozwoju Artur Soboń przypomina, że EGiB jest zbiorem informacji odzwierciedlającym udokumentowany stan faktyczny i prawny nieruchomości oraz budynków. Gromadzone tu dane nie rozstrzygają w przedmiocie własności nieruchomości, a organy prowadzące tę ewidencję nie posiadają uprawnień do samodzielnego decydowania o uznaniu prawa własności do nieruchomości.

W ocenie wiceministra EGiB nie może zatem stanowić obowiązującego i jedynego źródła informacji o stanie prawnym nieruchomości. Dane te powinny być zawsze weryfikowane z innymi dokumentami i źródłami informacji potwierdzającymi występowanie rzeczywistych praw do nieruchomości. Takie badanie powinno zostać również przeprowadzone w toku postępowania dotyczącego wydania pozwolenia na budowę.

W związku z tym, że wpisy w EGiB nie przesądzają o prawie do dysponowania daną nieruchomością, nie można uznać, że działania organów administracji geodezyjnej i kartograficznej w ramach prowadzenia tej ewidencji rozwiążą problem nieuregulowanych stanów prawnych – zwraca uwagę Artur Soboń. Ponadto ewentualne dokonanie przez właściwy organ wpisów w EGiB w zakresie podmiotu władającego działką gruntu nie może być traktowane jako remedium na brak możliwości uregulowania określonego stanu prawnego nieruchomości w drodze postępowania cywilnego o jej zasiedzenie. Zaproponowanie podobnego rozwiązania stanowiłoby wyłom w obowiązującym systemie dotyczącym obrotu nieruchomościami i regulowania stanów prawnych.

Wiceminister odniósł się także do kwestii gruntów zajętych pod urządzenia melioracji wodnych. Tereny te – pisze Artur Soboń – nie stanowią odrębnych nieruchomości rolnych w rozumieniu art. 46 Kodeksu cywilnego, a są jedynie ich częścią, użytkiem gruntowym ze wszystkimi skutkami związanymi ze sposobem ich oznaczania i wykazywania w rejestrach publicznoprawnych, tj. ewidencji gruntów i budynków oraz księgach wieczystych. W związku z powyższym wydzielenie działki z rowem stanowiącym urządzenie melioracji wodnych szczegółowych nie oznaczało, że działka taka stała się odrębną nieruchomością. Zgodnie z orzecznictwem rowy melioracyjne, jeżeli nie zostały wywłaszczone lub inaczej nabyte przez Skarb Państwa, należą do nieruchomości, przez które są przeprowadzone, jeżeli faktycznie graniczą z tymi nieruchomościami, albo do każdej z tych nieruchomości w odpowiedniej części – zgodnie ze stanem prawnym granic nieruchomości.

Artur Soboń zapewnia jednocześnie, że wystąpi do głównego geodety kraju z prośbą o przeanalizowanie skali zjawiska podniesionego w interpelacji.

JK


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

wpisy w EGiB Moim zdaniem wpisy do EGiB tworzą określony a czasami nieokreślony zbiór informacji o podmiotach i przedmiotach prawnych, często umotywowany podłożem i względami historycznymi (zabory, rozbiory) i w z związku z tym powstającymi dokumentami, często niekompletnymi. Z tego nie musi wynikać jednoznacznie ciągłość władania nieruchomością z punktu widzenia, a także i podobnie z podstawy określonego prawa rzeczowego.
  
Nawet wtedy, gdy tytuł własności do nieruchomości dotyczy tylko działki ewidencyjnej, ale nie obejmuje tego rowu??
  
 2 
My włączamy rowy do działek w ramach podziałów, wznowień a nawet mdcp
    2 
 1 
roszczenia a moim zdaniem to sprawdzianie co jeszcze państwo położone w Palestynie może z nas wydusić.
  
Z orzecznictwa: Wyrok NSA z dnia 14.04.2015 (I OSK 1718/13) Z regulacji prawnej ustawy z dnia 17 maja 1989 r. - Prawo geodezyjne i kartograficzne (t.j. Dz.U. z 2010 r. Nr 193, poz. 1287 ze zm.), a zwłaszcza z art. 20, art. 22 i art. 24 tej ustawy wynika charakter prawny prowadzonej przez organy administracji publicznej ewidencji gruntów. Ewidencja gruntów jest tylko specjalnie prowadzonym i wywierającym określone skutki prawne zbiorem informacji o gruntach, który pełni funkcje informacyjno-techniczne nie rozstrzygając sporów o prawo, ani nie nadaje czy ujmuje praw.
  
 1 
no właśnie tylko czy ma tytuł własności to jest temat dla powiatu czy temat dla potencjalnego właściciela z rozwiązaniem takiego problemu np przez wystąpienie o zasiedzenie ? Rejestr rejestruje rzeczywistość a nie ja kreuje poprzez medialne polityczne działania.
  
 3 
A ten Skarb Państwa ma tytuł własności czy tylko wpis w EGiB? Btw. PFZ czyli państwowy fundusz ziemi to zawsze był SP, tylko co z tego?
  
 3 
fundusz ziemi to obecnie skarb państwa. Według prawa to właściciel wnioskuje o wpis. I ten sam właściciel pisze groźne pisma że nie ma właściciela w ewidencji.
    1 
 5 
A i co wyniknie z tego, że wykażą "fundusz ziemi"?
  
 1 
Najbardziej zabawne będzie jak wykażą np fundusz ziemi i wyjdzie że skarb państwa nie ma świadomości że ma działki które ma. A i tak na końcu to będzie wina powiatów że nie mają aktualnych właścicieli którzy gremialnie zapomnieli o swoich obowiązkach.
  
 3 
. temat jak nic pasuje do innych tematów często komentowanych przez użytkowników Geoforum, całość składa się na obraz geodezji, ewidencji gruntowi budynków. Administracja geodezyjna najchętniej to by zajmowała się weryfikacja operatów....
  
 3 
powiaty już otrzymały pisma w sprawie udzielenia informacji o nieustalonych właścicielach.
  
 3 
no to sorry. Urzędy obowiązują terminy ustawowe wyrażone w prawie. Może GUGiK wbije to sobie w końcu do głowy. Długi weekend jest jakby ktoś nie zauważył.
    1 
 4 
Takie pismo już jest, a termin mija 4 czerwca Pismo w tej sprawie od GGK (w zastępstwie) już jest w starostwach. Termin sprawozdania mija 4 czerwca.
  
 1 
Już widzę jak w moim powiecie ktoś ma zamiar(!) zmieniać właścicieli w egib tylko dlatego, że zmieniła się nazwa instytucji lub jej adres. Dobre sobie. ha ha ha
  
 2 
A to akurat chyba ostatnio permanentna sytuacja. Jak GUGiK milknie jakoś da się pracować. Gorzej jak się odezwie i wyśle jedną ze swoich słynnych interpretacji z notką na końcu że nie stanowi źródła prawa. Wtedy prawnicy się zastanawiają patrząc na przepisy i wyroki któż to w tej Warszawie pracuje że takie rzeczy pisze.
    3 
 3 
Nie ma GGK. I co teraz ?
  
czyli powiaty mogą się spodziewać w najbliższych tygodnia pisma od GGK z prośbą o szczegółową analizę. Potem odpiszą, że jest bałagan, że nie ma wniosków o sprostowanie błędu a same nie mają jak, po co i za co tego robić. Może nawet ktoś to w GUGiK wepnie do teczki i opisze! Może nawet ministerstwo poprosi GUGiK o analizę w/w analiz. I tak nasze państwo upora się z kolejnym problemem. Razem w świetlaną przyszłość!
    1 
 9 



zobacz też:

Czy rząd pracuje nad katastrem 3D?

Paweł Pudłowski z Nowoczesnej pyta w interpelacji Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju o prace nad prawem dotyczącym...

Posłanka pyta o systemowe zmiany w geodezji

Jakie będą dalsze losy Zespołu ds. rozwiązań systemowych w geodezji i kartografii oraz wypracowanych...

EGiB: niewiarygodne dane, czyli jakie?

Zgodnie z rozporządzeniem ws. EGiB, jeżeli dane zawarte w ewidencji gruntów i budynków nie są wiarygodne, to...


wiadomości

NaviGate Sp. z o.o.
Kraków

NaviGate – Oddział Warszawa ul. Gościnna 7, 05-082 Blizne Łaszczyńskiego k. Warszawy, tel. 22 270-15-54 ODBIORNIKI GNSS RTK, TACHIMETRY ELEKTRONICZNE I ZROBOTYZOWANE, BEZZAŁOGOWE STATKI POWIETRZNE (DRONY), SENSORY Sklep Serwis...

Centrum Serwisowe NaviGate
KRAKÓW

Centrum Serwisowe NaviGate wykonuje serwis odbiorników GNSS, kontrolerów, niwelatorów i tachimetrów marki Trimble, Spectra Geospatial, Nikon, Sokkia, Leica, Topcon, CHC, Geomax oraz dronów i sensorów marki DJI Enterprise. Naszym Klientom zapewniamy...
    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-04-14 | WARSZAWA oraz ONLINE
Wykorzystanie wieloźródłowych danych przestrzennych oraz metod wizualizacji wyników pomiarów
„Wykorzystanie wieloźródłowych danych przestrzennych oraz metod wizualizacji wyników pomiarów...
więcej
2025-04-14 | ON-LINE
Zieleń w planowaniu przestrzennym i procesie rewitalizacji - uwarunkowania prawne
Spotkanie przeznaczone jest dla przedstawicieli gmin z terenu całego kraju. Program webinarium:...
więcej
2025-04-25 | POZNAŃ
Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką i rekreacją oraz planowaniem przestrzennym
Konferencja naukowa pt. Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką, rekreacją oraz...
więcej
2025-04-28 | KRAKÓW
XIX Ogólnopolska Konferencja Studentów Geodezji 2025
W dniach 28–29 kwietnia 2025 r. na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie...
więcej
2025-05-12 | WARSZAWA oraz ONLINE
Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap
„Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap”...
więcej
2025-05-14 | JANÓW LUBELSKI
VIII Konferencja Naukowo-Techniczna pn. "Kierunki rozwoju i innowacje w geodezji i kartografii"
Tematyka konferencji: • nowoczesne techniki i technologie pomiarowe, • wykorzystanie...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
Wypis lub wyrys przez ePUAP
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Czy wiesz, że...
pierwszy opis rakiety wieloczłonowej zawarł K. Siemienowicz w 1650 r. w dziele „Artis magnae Artilleriae, pars prima”?
następny
strzałka w dółGeoludzie
Jerzy Chwastek (1930-2022)

Jerzy Chwastek (1930-2022)
Jerzy Chwastek urodził się 9 marca 1930 roku w Nasiechowicach koło Krakowa. Studiował na Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, gdzie uzyskał dyplom inżyniera miernictwa górniczego (1952), magistra nauk technicznych z zakresu geodezji górniczej...
więcej

strzałka w dółGeodaty
1815

1815
W dziele Stanisława Staszica (1755-1826) "O ziemiorodztwie Karpatów i innych gór i równin Polski" ukazuje się "Carta geologica totius Poloniae, Moldaviae,Transilvaniae et partis Hungariae et Valachiae" - pierwsza mapa geologiczna obejmująca obszar...
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama

v2