Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2018-05-28| Geodezja, GIS, Mapy, Prawo, Kataster

Jak w 2017 r. wdrażaliśmy INSPIRE?

Główny Urząd Geodezji i Kartografii opublikował dane dotyczące wdrażania dyrektywy INSPIRE w Polsce na koniec 2017 roku.


Jak w 2017 r. wdrażaliśmy INSPIRE? <br />
Zgodność zbiorów danych w 2017 r. (źródło: EEA)
Zgodność zbiorów danych w 2017 r. (źródło: EEA)

Sytuacja wygląda bardzo dobrze, jeśli chodzi o metadane opisujące zbiory danych przestrzennych – są one już w całości gotowe, zgodne z INSPIRE oraz dostępne przez usługi sieciowe.

Kiepsko prezentują się natomiast wyniki dotyczące zbiorów danych. Tylko około 1% z nich jest zgodnych z unijnymi wymogami. Choć wartość ta wygląda fatalnie, podobnie jak w poprzednich latach warto wyjaśnić, że za tak niską liczbę odpowiada w zasadzie jeden temat danych: „zagospodarowanie przestrzenne”, a mówiąc precyzyjniej, zgłoszenie bardzo dużej liczby zbiorów dla tego zakresu (tj. danych planistycznych z poszczególnych gmin). Jeśli przyjrzeć się wskaźnikom dla tematów z I oraz II załącznika (zobacz: podział danych INSPIRE na tematy), sytuacja wygląda już znacznie lepiej – wartości te wynoszą bowiem odpowiednio 90% i 17%. Dodajmy jednak, że zgodnie z dyrektywą INSPIRE do listopada ubiegłego roku ta pierwsza wartość powinna już wynosić 100%.

Nie najlepiej wygląda również dostępność zbiorów przez usługi sieciowe. Możemy je pobierać lub przeglądać tylko dla około 2% zbiorów. Inaczej niż w przypadku wspomnianej wyżej dostępności zbiorów wskaźniki te wcale nie są lepsze dla aneksów I oraz II – wynoszą one odpowiednio 2,7 oraz 2,4%.

Dane dotyczące wyników wdrażania INSPIRE w Polsce oraz w innych europejskich krajach można przeglądać na stronie uruchomionej przez Europejską Agencję Środowiskową (EEA) – inspire-dashboard.eea.europa.eu.

metadane zbiory danych usługi sieciowe
istnienie zgodność pokrycie kraju zgodność dostępność metadanych dostępność zbiorów danych przez US zgodność usług
2017 [%] 100 100 99,7 1 100 2 97
2016 [%] 100 100 99,7 1,2 100 3 98
2015 [%] 100 100 99,6 1,1 100 4 96
2014 [%] 100 99 99 26 99 27 81

JK


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

Wypis lub wyrys przez ePUAP
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama