Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2016-05-20| Geodezja, GIS, Instytucje

Jak nam idzie wdrażanie INSPIRE?

Maj to tradycyjnie miesiąc, w którym GUGiK prezentuje rezultaty wdrażania INSPIRE w Polsce za poprzedni rok. Co wynika z najnowszego monitoringu?


Jak nam idzie wdrażanie INSPIRE?

Wszystkie usługi sieciowe i zbiory danych zostały już odpowiednio opisane metadanymi, przygotowano ponadto już niemal wszystkie bazy wymagane przez unijną dyrektywę. Zaskakiwać może jednak stosunkowo niski stopień zgodności tych rejestrów ze wspólnotowymi wymogami – to tylko 1,1%, czyli znacznie mniej niż rok temu (26%). Jak wyjaśnia Jakub Giza z GUGiK, ten spadek jest spowodowany pojawieniem się dużej liczby zbiorów danych (aż 15 476!), z których zdecydowana większość (15 042) dotyczy tematu „zagospodarowanie przestrzenne”, czyli przede wszystkim gminnych danych planistycznych.

Dodajmy, że wskaźniki zgodności dla tematów danych wymienionych w aneksach I oraz II dyrektywy INSPIRE (zagospodarowanie jest w aneksie III) wyglądają lepiej i wynoszą odpowiednio 24,4% oraz 11,1%. – Wskaźnik ten wymaga szerszej analizy, gdyż obecnie w monitoringu wykazywane są również źródłowe zbiory danych, które same w sobie nigdy nie będą harmonizowane. Taki wskaźnik może więc osiągnąć co najwyżej 50%. Dopiero przy pojawieniu się zbiorów INSPIRE wyposażonych w usługi, w przypadku nie wykazywania zbiorów źródłowych, wskaźnik ma szansę wynieść 100% – wyjaśnia Jakub Giza. Przypomina jednocześnie, że zarówno dla aneksu I, II oraz III nie minął jeszcze ostateczny termin osiągnięcia interoperacyjności zbiorów danych przestrzennych oraz usług (dla aneksu I to rok 2017, a dla II oraz III – 2020).

Z najnowszego monitoringu wynika ponadto, że znacznie spadł wskaźnik dostępności danych przez usługi sieciowe – z 27% w 2014 r. do 4% w 2015 r. To również konsekwencja pojawienia się dużej liczby zbiorów danych dla tematu „zagospodarowanie przestrzenne” – wyjaśnia Jakub Giza. Z drugiej strony udało się osiągnąć wysoki wskaźnik dostępności zbiorów danych za pomocą usługi przeglądania – przy tak dużej liczbie zbiorów osiągnął on 92,5% w porównaniu z 29,4% rok wcześniej.

Oprócz danych liczbowych z corocznego monitoringu GUGiK – zgodnie z wymogami Komisji Europejskiej – opublikował w tym roku również „Raport Kraju Członkowskiego” za okres 2013-15. Na 55 stronach przedstawiono tu m.in. organizacyjne aspekty wdrażania INSPIRE w Polsce, dotychczasowe osiągnięcia oraz stwierdzone problemy w tym zakresie. Opisano także sposób korzystania z infrastruktury informacji przestrzennej przez społeczeństwo, a także podjęto próbę oszacowania dotychczasowych kosztów poniesionych na budowę krajowej IIP.

metadane zbiory danych usługi sieciowe
istnienie zgodność pokrycie kraju zgodność dostępność metadanych dostępność zbiorów danych przez US zgodność usług
2015 [%] 100 100 99,6 1,1 100 4 96
2014 [%] 100 99 99 26 99 27 81

JK


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Geospatial Revolution, odc. 3
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama