Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2018-05-18| Geodezja, GIS, Prawo, Instytucje

Spotkania z INSPIRE: geoinformacja czeka na wizję

Wczoraj (17 maja) rozpoczęła się XIV edycja sympozjum „Krakowskie Spotkania z INSPIRE”. Wyjątkowo ton nadają jej samorządy.


Spotkania z INSPIRE: geoinformacja czeka na wizję

W poprzednich edycjach jednym z ważniejszych punktów Krakowskich Spotkań było zaprezentowanie przez przedstawicieli władzy centralnej wizji oraz planów dotyczących rozwoju krajowej infrastruktury informacji przestrzennej (IIP), w tym geodezji i kartografii. Tym razem tego zabrakło, choć trudno się dziwić. Mimo rozstrzygniętego konkursu fotel głównego geodety kraju wciąż czeka na obsadzenie, sprawy IIP są w trakcie formalnego przenoszenia z Ministerstwa Cyfryzacji do Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju, zaś sam resort rozwoju na razie skupił się na programie „Mieszkanie+”, odstawiając na boczny tor zmiany w geodezji przygotowane chociażby w ramach projektu tzw. ustawy inwestycyjnej. – O ile jeszcze do niedawna można było mówić o dynamicznym rozwoju geodezji i kartografii oraz informacji geoprzestrzennej, o tyle teraz obserwujemy niepokojące zjawiska świadczące o tym, że te interdyscyplinarne dziedziny stają się przedmiotami rozgrywek natury raczej politycznej niż merytorycznej – stwierdził podczas otwarcia sympozjum prof. Jerzy Gaździcki, prezes Polskiego Towarzystwa Informacji Przestrzennej oraz były przewodniczący Rady IIP.

Dyskusje i referaty z pierwszego dnia Spotkań pokazały, jak bardzo brakuje rządowej wizji rozwoju IIP. Tematem prezentacji były regionalne systemy informacji przestrzennej, a ich autorzy zwracali uwagę nie tylko na potrzebę zmian w prawie (chociażby w zakresie specyfikacji danych przestrzennych z zakresu planowania przestrzennego), ale także na konieczność podjęcia przez GUGiK działań, które wspierałyby samorządy w budowaniu lokalnych węzłów IIP. Na razie samorządowcy próbują radzić sobie sami, a prezentacje urzędów marszałkowskich z Krakowa, Kielc czy Wrocławia pokazały, że niektórym wychodzi to całkiem nieźle.

W drugim dniu Krakowskich Spotkań tematem obrad będą bazy danych o budynkach, a także modele 3D miast.

Jerzy Królikowski


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Raczki Elbląskie w chmurze punktów
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS