Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2017-12-04| GNSS, Sprzęt

Odbiornik Javad wykryje fałszywe sygnały GNSS

Amerykański producent odbiorników geodezyjnych – firma Javad GNSS, udostępnił opatentowaną technologię, która pozwala wykrywać spoofing sygnałów GNSS, a nawet lokalizować jego źródło. Spółka przekonuje, że to coraz bardziej realny problem.


Odbiornik Javad wykryje fałszywe sygnały GNSS <br />
Dla sygnałów oznaczonych pogrubioną czcionką odbiornik wykrył spoofing
Dla sygnałów oznaczonych pogrubioną czcionką odbiornik wykrył spoofing

Ostatnio głośno było o przypadkach nadawania fałszywych sygnałów GNSS w okolicach Kremla czy nad Morzem Czarnym. Co ciekawe, spoofingiem zaczynają się interesować nawet fani gier bazujących na lokalizacji, takich jak Pokemon Go. W tym akurat przypadku na razie mowa jest jedynie o aplikacjach fałszujących lokalizację smartfona, a nie o nadawaniu fałszywych sygnałów.

Flagowy instrument Javada, czyli Triumph-LS, dysponuje aż 864 kanałami, a to pozwala bardzo szczegółowo analizować każdy z dostępnych aktualnie sygnałów GNSS. Odbiornik koncentruje się na wykrywaniu więcej niż jednego szczytu dla każdego kodu PRN. Jeśli to stwierdzi i uzna, że istnieje uzasadnione ryzyko spoofingu, alarmuje użytkownika oraz eliminuje felerny sygnał z wyznaczania pozycji. Jeśli wszystkie dostępne sygnały są fałszowane, odbiornik sugeruje korzystanie z innych metod pozycjonowania.

Instrumenty Javada umożliwiają także zgrubną lokalizację źródła nadawania fałszywych sygnałów. W tym celu należy powoli obrócić odbiornik wokół własnej osi. Wyświetli się wówczas wykres biegunowy, który wskaże przybliżony azymut do źródła spoofingu.

Funkcja wykrywania i lokalizacji spoofingu dostępna jest we wszystkich płytach OEM marki Javad.

Pełne zestawienie oferty polskich dystrybutorów precyzyjnych odbiorników GNSS [stan na kwiecień 2017] dostępne jest w bezpłatnym dodatku NAWI

JK


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Jak skanowano największy atlas świata
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama