Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2017-11-10| GNSS

Polacy wśród Mistrzów Galileo

Niemiecki projekt SORUS, który ma uprościć wykorzystanie usługi regulowanej publicznie Galileo, zwyciężył w tegorocznej edycji Europejskiego Konkursu Nawigacji Satelitarnej, zwanego Galileo Masters.


Polacy wśród Mistrzów Galileo

Usługa regulowana publicznie (PRS) ma być dostępna wyłącznie dla uprawnionych użytkowników – m.in. służb ratunkowych czy porządkowych. Dzięki wykorzystaniu dodatkowego kodowanego sygnału, który jest bardziej odporny za zakłócanie, dostępność serwisu jest znacznie wyższa niż w przypadku pozostałych rozwiązań. Wadą PRS jest to, że wymusza ona zwiększenie wagi, rozmiarów oraz poboru energii kompatybilnych z nią odbiorników. Utrudnia to jej wykorzystanie chociażby w przypadku dronów, które są coraz chętniej wykorzystywane przez służby porządkowe czy ratownicze.

Rozwiązanie zaproponowane przez autorów projektu SORUS (reprezentujących firmę Airbus Defence and Space oraz Fraunhofer IIS) znacząco zmniejsza wymagania, jakie musi spełnić odbiornik kompatybilny z PRS, oraz obniża jego koszt. W rezultacie policja czy ekipy ratunkowe mogą wyposażać swoje bezzałogowce w odbiorniki odporne na zakłócanie czy spoofing.

W nagrodę autorzy projektu SORUS otrzymali 20 tys. euro.

W tegorocznym konkursie Galileo Masters wręczono także 26 nagród w kategoriach regionalnych i tematycznych. Wśród laureatów są również polskie projekty. W krajowej edycji konkursu zwyciężył projekt Żukbot, którego autorami są członkowie Studenckiego Koła Automatyków SKALP na Politechnice Gdańskiej. Tytułowy Żukbot to robot przeznaczony do celów rolniczych, który ma pozwolić na automatyzację spryskiwania upraw. Dzięki pozyskiwaniu informacji o kondycji roślin i wilgotności gleby oraz wykrywania chwastów, urządzenie pozwala zredukować ilość wykorzystywanych chemikaliów i jednocześnie zwiększać plony.

fot. Żukbot/Facebook

Z kolei w kategorii „60 Years of EU: The most innovative application fostering European Integration” zwyciężył zespół kierowany przez Ewę Kądziołkę. Zaproponował on realizację projektu „CENTRIP – ChildrEN TRIp Protector”. Zakłada on innowacyjne połączenie technologii GNSS oraz ZigBee w celu monitorowania uczestników wycieczek szkolnych. Dzięki temu nauczyciele oraz rodzice mogą być spokojni o swoje pociechy, nawet gdy poruszają się one pod ziemią, np. w tunelu metra.

Pełna lista laureatów Galileo Masters 2017 dostępna jest na stronie konkursu

JK


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Skaning ułatwi modernizację statku
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS