Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
2016-10-27 | GNSS

Znamy zwycięzców Galileo Masters. Wśród nich Polacy

System GUAPO przeznaczony do monitorowania ruchu bezzałogowych maszyn latających nad wrażliwymi obszarami został zwycięzcą tegorocznego Europejskiego Konkursu Nawigacji Satelitarnej (Galileo Masters) na najciekawszy pomysł wykorzystania nawigacji satelitarnej.


Ilustracja: Znamy zwycięzców Galileo Masters. Wśród nich Polacy <br />
fot. MR
fot. MR

GUAPO to pomysł zespołu naukowców z University of Strathclyde. Bazuje on na pasywnym bistatycznym radarze (PBR) wykorzystującym sygnały GNSS do wykrywania dronów w przestrzeni powietrznej oraz do określania ich parametrów. Rozwiązanie to ma być przydatne do monitorowania miejsc, gdzie loty bezzałogowców są zabronione lub ograniczone, np. w okolicy lotnisk czy imprez masowych. W ocenie pomysłodawców kluczowymi zaletami GUAPO jest dostarczanie ciągłych danych oraz niski koszt i łatwość wdrożenia. System przeszedł już testy i właśnie rozpoczyna się jego komercjalizacja. Za zwycięstwo w Galileo Masters drużyna otrzymała 10 tys. euro.

Nagrody przyznano również w 32 kategoriach regionalnych i tematycznych. Jak zwracają uwagę organizatorzy, aż w 10 przypadkach wyróżnione pomysły dotyczyły bezzałogowych maszyn latających. Nie powinno to jednak dziwić, skoro do 2021 r. sprzedaż komercyjnych bezzałogowców ma sięgnąć 11 mld euro, a technologie nawigacyjne są kluczowe, by zapewnić bezpieczeństwo wykorzystania tej technologii.

Wśród laureatów tegorocznego Galileo Masters są dwa polskie projekty. Zwycięzcą krajowej edycji konkursu są Rafał Osypiuk, Mateusz Spychała, którzy działają jako dwuosobowy startup przy Zachodniopomorskim Uniwersytecie Technologicznym. Opracowali oni zintegrowaną technologię Aerobits umożliwiającą bezpieczne współdzielenie przestrzeni powietrznej między załogowymi i bezzałogowymi statkami powietrznymi. Proponowane przez nich rozwiązania odbierają i dekodują sygnały ADS-B (Automatic Dependent Surveillance – Broadcast) nadawane przez załogowe maszyny latające, co umożliwia prezentację ich pozycji dla operatorów dronów.

– Nasze działania miały początkowo charakter badawczy i były dedykowane do zastosowań wewnętrznych. Kiedy pojawiły się pierwsze publiczne debaty na temat konieczności wprowadzenia systemów antykolizyjnych dla dronów, my dysponowaliśmy już działającym prototypem – mówi dr Rafał Osypiuk pomysłodawca projektu Aerobits.

– Projekt powstał na polskiej uczelni i jest przykładem tego, że i w naszym kraju udaje się tworzyć potrzebne rozwiązania technologiczne w środowisku akademickim, które później można wdrożyć na rynek. W porównaniu z innymi zgłoszeniami do konkursu ten projekt ma już za sobą kilka lat ważnych prac badawczo-rozwojowych i kilka zintegrowanych oraz przetestowanych prototypów. To świadczy o wysokim poziomie zaawansowania technologicznego – mówi Krzysztof Kanawka, organizator polskiej edycji konkursu Galileo Masters.

Aktualnie zespół Aerobits pracuje nad nowym technologicznym rozwiązaniem, które będzie stanowiło bazę do wytwarzania sub-miniaturowych systemów antykolizyjnych o skalowalnej funkcjonalności. Wejście na rynek naukowcy planują na rok 2017, jednak dużo zależeć będzie od efektów współpracy w zakresie powiązania systemów elektronicznych z regulacjami prawnymi.

W tegorocznej edycji Galileo Masters wyróżnienie otrzymał także Piotr Krystek za projekt ACNS (Augmented Crane Navigation System), który uzyskał nagrodę specjalną od niemieckiej agencji DLR. Jego celem jest opracowanie systemu automatyzacji dźwigów podczas prac na wysokościach. Technologia odpowiadać będzie za nawigację i transport ładunków, minimalizowanie ryzyka zderzenia oraz zmniejszenie wahań zaczepów. Proponowane rozwiązanie bazuje na sieci odbiorników GPS rozmieszczonych na dźwigu oraz modelu 3D otoczenia.

Partnerami i organizatorami polskiej edycji Galileo Masters są: Blue Dot Solutions, Black Pearls VC, Polska Agencja Kosmiczna, Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości, Agencja Rozwoju Przemysłu, Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna, GMV, Creotech Instruments S.A. oraz ITTI. Patronat honorowy nad konkursem objęło Ministerstwo Rozwoju, Narodowe Centrum Badań i Rozwoju oraz Związek Pracodawców Sektora Kosmicznego.

Źródło: ESNC, MR


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.



zobacz też:

Polscy Mistrzowie Galileo wyłonieni

4 grudnia w Gdańskim Parku Naukowo-Technologicznym odbyła się gala finałowa polskiej edycji konkursu Galileo...

Galileo Masters w Polsce z rekordową liczbą zgłoszeń

6 lipca zakończył się etap zgłoszeń do konkursu Galileo Masters 2015. Polska edycja okazała...

Podsumowano Galileo Masters 2014

„Jak z sukcesem komercjalizować w Polsce zaawansowaną technologię” – podczas konferencji pod tym...

Olsztyńscy doktoranci wytropią zaginione samoloty

„Zaginiony bez wieści” – taki komunikat w światowych mediach ma się już nigdy...

Mistrzowie Galileo wybrani

Znamy już laureatów X edycji Europejskiego Konkursu Nawigacji Satelitarnej, w tym jego polskiej edycji.


wiadomości

EU-MAXNET Sp. z o.o.
WARSZAWA

Przedstawiciel firm GINTEC, SPHEREFIX, SANDING, FJDynamics oraz HEMISPHERE GNSS. Firma MAXNET Lech Wereszczyński oferuje szeroką gamę profesjonalnych urządzeń/systemów pozycjonowania GNSS firm GINTEC, SPHEREFIX, SANDING, FJDynamics oraz HEMISPHERE...

Centrum Serwisowe NaviGate
KRAKÓW

Centrum Serwisowe NaviGate wykonuje serwis odbiorników GNSS, kontrolerów, niwelatorów i tachimetrów marki Trimble, Spectra Geospatial, Nikon, Sokkia, Leica, Topcon, CHC, Geomax oraz dronów i sensorów marki DJI Enterprise. Naszym Klientom zapewniamy...
    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-04-25 | POZNAŃ
Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką i rekreacją oraz planowaniem przestrzennym
Konferencja naukowa pt. Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką, rekreacją oraz...
więcej
2025-04-28 | KRAKÓW
XIX Ogólnopolska Konferencja Studentów Geodezji 2025
W dniach 28–29 kwietnia 2025 r. na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie...
więcej
2025-05-07 | KRAKÓW
Space Connect Meetup Kraków 2025. Technologie kosmiczne w służbie innowacji
Space Connect Meetup to cykliczne wydarzenie łączące sektor kosmiczny z pozostałymi branżami. W...
więcej
2025-05-12 | WARSZAWA oraz ONLINE
Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap
„Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap”...
więcej
2025-05-14 | JANÓW LUBELSKI
VIII Konferencja Naukowo-Techniczna pn. "Kierunki rozwoju i innowacje w geodezji i kartografii"
Tematyka konferencji: • nowoczesne techniki i technologie pomiarowe, • wykorzystanie...
więcej
2025-05-14 | DĘBLIN
NC2025 - Rola nawigacji w transporcie lotniczym, morskim i lądowym
Celem konferencji będzie wymiana doświadczeń, prezentacja wyników badań własnych oraz najnowszych...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
Wypis lub wyrys przez ePUAP
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Czy wiesz, że...
Urząd Wojewódzki Kielecki rozpoczął działalność pod koniec października 1944 r. w Sandomierzu? Dopiero 22 stycznia 1945 r. został przeniesiony do Kielc?
następny
strzałka w dółGeoludzie
Daniel Bernoulli (1700-1782)

Daniel  Bernoulli  (1700-1782)
Szwajcarski matematyk i fizyk. Urodził się 8 lutego 1700 roku w Gröningen. W latach 1725-33 był pracownikiem Akademii Nauk w Petersburgu, gdzie kierował katedrą fizjologii, a następnie matematyki. Po powrocie do Szwajcarii (1733 r.) został...
więcej

strzałka w dółGeodaty
1893
Niemiec Albrecht Meydenbauer (1834-1921) jako pierwszy używa terminu fotogrametria.
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama

v2