Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2015-12-11| GNSS

Polscy Mistrzowie Galileo wyłonieni

4 grudnia w Gdańskim Parku Naukowo-Technologicznym odbyła się gala finałowa polskiej edycji konkursu Galileo Masters na najciekawsze pomysły wykorzystania nawigacji satelitarnej.


Polscy Mistrzowie Galileo wyłonieni

Do wszystkich edycji regionalnych spłynęło w tym roku 515 poprawnie wypełnionych wniosków konkursowych, a do polskiej – 64.

Pierwsze miejsce w polskiej edycji Galileo Masters zajął projekt „Pastguide” firmy Pixel Legend. Polega on na opracowaniu mobilnej aplikacji działającej na zasadzie rzeczywistości rozszerzonej. Jest ona skierowana przede wszystkim do turystów, którzy po skierowaniu ekranu tabletu lub smartfona np. na obiekt historyczny mogliby dowiedzieć się na jego temat dodatkowych informacji. Główną zaletą „Pastguide” ma być łatwość tworzenia scen 3D i nakładania ich na obraz wideo. Autorami pomysłu są Jan Filipowski, Jarosław Jastrzębski oraz Maciej Głowacki z Pixel Legend.

Na drugim miejscu znalazł się projekt „Airbone collision avoidance system for skydivers, paragliders, gliders, civilian aircrafts” stworzony przez Stanisława Rzewuskiego i Marka Pachwicewicza. Urządzenie po wdrożeniu powinno zapobiec przynajmniej części wypadków lotniczych z udziałem skoczków spadochronowych czy paralotniarzy.

Trzecie miejsce zajęli Szymon Moliński, Anna Molińska i Łukasz Ratajczak za projekt aplikacji „Insect Alert” informującej użytkowników o wkroczeniu w rejon występowania niebezpiecznych owadów – nosicieli ciężkich chorób.

Nagrodę specjalną niemieckiej agencji DLR otrzymał Projekt „Mobile Underwater Positioning System” (MUPS) stworzony przez naukowców z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. MUPS proponuje retransmisję radiowego sygnału z satelitów nawigacyjnych na modulowany sygnał dźwiękowy, który pozwoliłby na lokalizację obiektów pod wodą.

Polska Agencja Kosmiczna podczas Gali Finałowej wyróżniła z kolei projekt „Simulator of UAV Airspace Management System for Urban Areas” dotyczący zarządzania bezpilotowymi statkami powietrznymi nad ośrodkami miejskimi.

Źródło: MR, JK


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Studenci inwentaryzują budynek AGH
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama