|2015-12-11|
GNSS
Polscy Mistrzowie Galileo wyłonieni
4 grudnia w Gdańskim Parku Naukowo-Technologicznym odbyła się gala finałowa polskiej edycji konkursu Galileo Masters na najciekawsze pomysły wykorzystania nawigacji satelitarnej.
Do wszystkich edycji regionalnych spłynęło w tym roku 515 poprawnie wypełnionych wniosków konkursowych, a do polskiej – 64.
Pierwsze miejsce w polskiej edycji Galileo Masters zajął projekt „Pastguide” firmy Pixel Legend. Polega on na opracowaniu mobilnej aplikacji działającej na zasadzie rzeczywistości rozszerzonej. Jest ona skierowana przede wszystkim do turystów, którzy po skierowaniu ekranu tabletu lub smartfona np. na obiekt historyczny mogliby dowiedzieć się na jego temat dodatkowych informacji. Główną zaletą „Pastguide” ma być łatwość tworzenia scen 3D i nakładania ich na obraz wideo. Autorami pomysłu są Jan Filipowski, Jarosław Jastrzębski oraz Maciej Głowacki z Pixel Legend.
Na drugim miejscu znalazł się projekt „Airbone collision avoidance system for skydivers, paragliders, gliders, civilian aircrafts” stworzony przez Stanisława Rzewuskiego i Marka Pachwicewicza. Urządzenie po wdrożeniu powinno zapobiec przynajmniej części wypadków lotniczych z udziałem skoczków spadochronowych czy paralotniarzy.
Trzecie miejsce zajęli Szymon Moliński, Anna Molińska i Łukasz Ratajczak za projekt aplikacji „Insect Alert” informującej użytkowników o wkroczeniu w rejon występowania niebezpiecznych owadów – nosicieli ciężkich chorób.
Nagrodę specjalną niemieckiej agencji DLR otrzymał Projekt „Mobile Underwater Positioning System” (MUPS) stworzony przez naukowców z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. MUPS proponuje retransmisję radiowego sygnału z satelitów nawigacyjnych na modulowany sygnał dźwiękowy, który pozwoliłby na lokalizację obiektów pod wodą.
Polska Agencja Kosmiczna podczas Gali Finałowej wyróżniła z kolei projekt „Simulator of UAV Airspace Management System for Urban Areas” dotyczący zarządzania bezpilotowymi statkami powietrznymi nad ośrodkami miejskimi.
Źródło: MR, JK
|