wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2016-11-30| GNSS, Geodezja, GIS, Imprezy

Oto polscy mistrzowie Galileo

Polacy mają coraz lepsze pomysły na komercyjne wykorzystanie nawigacji satelitarnej – udowodniła IV odsłona polskiej edycji konkursu Galileo Masters. Wczoraj (29 listopada) w Warszawie poznaliśmy jej laureatów.


Oto polscy mistrzowie Galileo

– Widzimy w Polsce ogromny potencjał dotyczący biznesowych zastosowań nawigacji satelitarnej. Potwierdza to fakt, że spośród wszystkich regionalnych edycji w Europie to właśnie polska cieszyła się największym zainteresowaniem – mówił podczas wczorajszej gali Krzysztof Kanawka, prezes firmy Blue Dot Solutions współorganizującej konkurs. – Z roku na rok obserwujemy rosnącą jakość prac konkursowych oraz kolejne zastosowania, jakie uczestnicy Galileo Masters znajdują dla nawigacji satelitarnej. Dzięki temu zgłaszane pomysły mają coraz większą szansę odnieść komercyjny sukces – podkreślał Kanawka.

Wśród tegorocznych uczestników dominowały trzy grupy: startupy, pojedyncze osoby nieprowadzące jeszcze działalności gospodarczej oraz grupy akademickie chcące komercjalizować wyniki swoich prac badawczych. Oceniając prace konkursowe, zespół ekspertów analizował je zarówno od strony biznesowej, jak i naukowej. Patrzył, czy pomysł ma szansę na wdrożenie, a także badał jego stronę technologiczną.

Pierwsze miejsce w IV polskiej edycji Galileo Masters zdobył projekt firmy Aerobits pn. „Ściśle zintegrowana technologia ADS-B/GNSS dla bezpiecznego współdzielenia przestrzeni powietrznej przez załogowe i bezzałogowe maszyny latające”. Jego celem jest opracowanie niewielkiego, lekkiego modułu (ważącego raptem 2 gramy), który będzie integrowany z dronami i pozwoli zaalarmować operatora, że jego maszyna niebezpiecznie zbliża się do innego samolotu. Jak podkreślał Rafał Osypiuk z Aerobits, w samych Stanach Zjednoczonych miesięcznie notuje się około 100 przypadków niebezpiecznych zbliżeń UAV do maszyn załogowych. Potrzeba opracowania tego typu rozwiązań jest więc dziś paląca. Produkt Aerobits ma być skierowany przede wszystkim do firm rozwijających oprogramowanie dla operatorów dronów. Dodajmy, że projekt ten zdobył również nagrodę specjalną Polskiej Agencji Kosmicznej.

II miejsce przyznano pomysłodawcom projektu „Nawiguj.com”. Jego celem jest opracowanie mobilnej aplikacji, która pozwoli przeglądać oferty sprzedaży/wynajmu nieruchomości, wyznaczyć potencjalnemu klientowi trasę dojazdu do oferowanej działki lub budynku oraz skontaktować się z pośrednikiem transakcji.

III lokatę zajęli autorzy projektu „My Life Regatta”, którzy wpadli na pomysł stworzenia kompleksowego systemu wspierającego organizatorów regat. Pomaga on np. przeprowadzić zapisy na zawody oraz prezentować na żywo ich przebieg.

Wyróżnienie otrzymali ponadto autorzy projektu „Zarządzanie operacjami poszukiwawczo-ratunkowymi”, którzy chcą stworzyć zaawansowane oprogramowanie koordynujące akcje ratownicze, w tym pozwalające na śledzenie ich postępów w czasie rzeczywistym.

Warto również wspomnieć o projekcie ACNS (Augmented Crane Navigation System), który uzyskał nagrodę specjalną niemieckiej agencji DLR. Jego celem jest opracowanie systemu automatyzacji dźwigów podczas prac na wysokościach. Technologia odpowiadać będzie za nawigację i transport ładunków, minimalizowanie ryzyka zderzenia oraz zmniejszenie wahań zaczepów. Proponowane rozwiązanie bazuje na sieci odbiorników GPS rozmieszczonych na dźwigu oraz modelu 3D otoczenia.

Gala finałowa polskiej edycji Galileo Masters była ponadto okazją do zaprezentowania innych źródeł wspierania pomysłów związanych z wykorzystaniem technologii kosmicznych. Już na początku przyszłego roku w ramach akceleratora Space3ac ruszy skierowane do startupów przedsięwzięcie dotyczące zastosowania technik satelitarnych dla transportu intermodalnego. Głównym organizatorem jest Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna, a jednym z partnerów jest firma OPEGIEKA z Elbląga. Źródłem finansowania dla „kosmicznych projektów” może być również fundusz Black Pearls VC, który wspiera rozwijające się biznesy kwotą nawet 2 mln zł.

Partnerami i organizatorami polskiej edycji Galileo Masters są: Blue Dot Solutions, Black Pearls VC, Polska Agencja Kosmiczna, Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości, Agencja Rozwoju Przemysłu, Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna, GMV, Creotech Instruments S.A. oraz ITTI. Patronat honorowy nad konkursem objęło Ministerstwo Rozwoju, Narodowe Centrum Badań i Rozwoju oraz Związek Pracodawców Sektora Kosmicznego.

Jerzy Królikowski


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_plzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Wapno - krajobraz po katastrofie
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS