Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2017-11-09| GIS, Teledetekcja

Minisatelity wspierające Sentinele nagrodzone w Copernicus Masters

W tym roku europejska nagroda Copernicus Masters trafiła do autorów projektu FSSCat, którzy przedstawili koncepcję dwóch konstelacji małych satelitów zbierających dane o zawartości lodu i wilgotności gleby. Wśród laureatów jest także pomysł z Polski.


Minisatelity wspierające Sentinele nagrodzone w Copernicus Masters

FSSCat jest efektem współpracy naukowców z hiszpańskiego Universitat Politècnica de Catalunya w Barcelonie oraz estońskiego startupu Golbriak Space OÜ. Zaproponowali oni zbudowanie dwóch konstelacji satelitów obserwacyjnych o wielkości pudełka na buty. Na ich pokładzie miałby się znajdować podwójny sensor mikrofalowy (reflektometr GNSS oraz radiometr działający w paśmie L), a także optyczny sensor wielospektralny. Urządzenia te pozwoliłby mierzyć wilgotność gleby, zasięg pokrywy lodowej, grubość lodu oraz wykrywać jeziora wytopiskowe na powierzchni lodu. W ocenie uczestników projektu FSSCat aparaty te stanowiły świetne uzupełnienie konstelacji Sentinel oraz cenne źródło informacji dla usługi Copernicus Land and Marine Environment.

Zwycięski zespół otrzymał 10 tys. euro nagrody. Oprócz tego wygrał w kategorii Sentinel Small Satellite Challenge. Tu nagrodą jest nie tylko kolejne 10 tys. euro, ale także milion euro przeznaczone na zaprojektowanie i wybudowanie satelitów w ciągu roku oraz darmowa usługa ich wystrzelenia.

W tegorocznej edycji Copernicus Masters wyróżniono ponadto 13 innych pomysłów. W kategorii Copernicus Sustainable Development Challange zwyciężył projekt BeeNebulaApp, którego autorką jest Sylwia Nasiłowska z Zakładu Teledetekcji Instytutu Lotnictwa w Warszawie. Zaproponowała ona stworzenie mobilnej aplikacji będącej częścią systemu NebulaSystem. Rozwiązanie to gromadzi zobrazowania z satelitów Sentinel, obserwacje meteorologiczne oraz dane z sensorów lotniczych i naziemnych w celu zautomatyzowanego generowania raportów o aktywności pszczół. Dzięki BeeNebulaApp rolnicy będą mogli tak planować spryskiwanie swoich upraw, by nie szkodzić tym pożytecznym owadom. W uzasadnieniu przyznania nagrody jury podkreśliło, że projekt ten dobrze wpisuje się w sformułowane przez ONZ cele zrównoważonego rozwoju.

Pełną listę nagrodzonych projektów opublikowano na stronie konkursu. Wyróżnione pomysły dotyczą wykorzystania danych satelitarnych Copernicus m.in. w: wykrywaniu pożarów, generowaniu map podkładowych, monitorowaniu winnic, śledzeniu deforestacji, planowaniu wycieczek rowerowych, pomiarach zanieczyszczeń powietrza czy generowaniu trójwymiarowych wizualizacji.

JK


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Model 3D Piaseczna na bazie danych z UAV
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS