Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2017-07-13| Teledetekcja, Sprzęt, Firma

48 kolejnych nanosatelitów Dove już jutro na orbicie!

W najbliższy piątek (14 lipca) rakieta Sojuz wyniesie na orbitę heliosynchroniczną na wysokość 475 km aż 48 nowych nanosatelitów Dove należących do amerykańskiej firmy Planet.


48 kolejnych nanosatelitów Dove już jutro na orbicie! <br />
Nanosatelita Dove (Źródło: Planet)
Nanosatelita Dove (Źródło: Planet)

Wydarzenie to będzie już 16. wypuszczeniem tego typu nanosatelitów w kosmos. Ostatnie z nich miało miejsce zaledwie 5 miesięcy temu, kiedy rakieta PSLV-C37 należąca do Indyjskiej Organizacji Badań Kosmicznych wyniosła na orbitę rekordową liczbę 88 nanosatelitów. Wszystkie te przełomowe wydarzenia pozwoliły firmie Planet stać się posiadaczem największej na świecie floty satelitarnej liczącej już ok. 200 urządzeń, łącznie z konstelacją satelitów RapidEye i zakupionymi niedawno od Google satelitami SkySat.

Warto zwrócić uwagę, że firmę Planet, która obecnie rewolucjonizuje rynek zobrazowań satelitarnych, założono zaledwie 7 lat temu w San Francisco. Początkowo, składała się ona jedynie z kilku pracowników, pasjonatów, którzy swój cel – budowę systemu codziennej obserwacji Ziemi z pułapu satelitarnego, rozpoczęli w podmiejskim garażu. W 2014 roku udało się im zbudować i wysłać w przestrzeń okołoziemską pierwsze 28 nanosatelitów. Z czasem zwiększała się liczba pracowników i liczba budowanych urządzeń, która pozwoliła na osiągnięcie w tym roku wspomnianej liczby ok. 200 satelitów.

Tym samym zgodnie z zapowiedziami, w najbliższym kwartale możliwe będzie pozyskiwanie codziennych zobrazowań każdego miejsca na Ziemi. Już w tym momencie, znaczna część powierzchni Ziemi posiada takie zobrazowania, które bezpłatnie można przeglądać dzięki nowoczesnej przeglądarce Planet Explorer.

Piątkowe wydarzenie będzie można śledzić na żywo na stronie http://en.roscosmos.ru/.

W Polsce wyłącznym dystrybutorem zobrazowań Planet jest krakowska firma geoinformatyczną ProGea 4D.

Źródło: ProGea 4D


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Skanowanie wnętrza platformy wiertniczej
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama