wiadomościksięgarniamapa firmprenumeratareklamakontaktciasteczka
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
reklama
strona główna rss
PRENUMERATA TRADYCYJNAPRENUMERATA CYFROWA
film
Skaning lotniczy Nysy
blog
TACHIMETRY

TACHIMETRY
SKANOWANIE LASEROWE

SKANOWANIE LASEROWE
DRONY DLA GEODETY

DRONY DLA GEODETY
NAWI

NAWI
BENTLEY GEOMAGAZYN

BENTLEY GEOMAGAZYN


reklama
reklama

Wiadomości|2017-07-13| Teledetekcja, Sprzęt, Firma

48 kolejnych nanosatelitów Dove już jutro na orbicie!

W najbliższy piątek (14 lipca) rakieta Sojuz wyniesie na orbitę heliosynchroniczną na wysokość 475 km aż 48 nowych nanosatelitów Dove należących do amerykańskiej firmy Planet.


48 kolejnych nanosatelitów Dove już jutro na orbicie! <br />
Nanosatelita Dove (Źródło: Planet)
Nanosatelita Dove (Źródło: Planet)

Wydarzenie to będzie już 16. wypuszczeniem tego typu nanosatelitów w kosmos. Ostatnie z nich miało miejsce zaledwie 5 miesięcy temu, kiedy rakieta PSLV-C37 należąca do Indyjskiej Organizacji Badań Kosmicznych wyniosła na orbitę rekordową liczbę 88 nanosatelitów. Wszystkie te przełomowe wydarzenia pozwoliły firmie Planet stać się posiadaczem największej na świecie floty satelitarnej liczącej już ok. 200 urządzeń, łącznie z konstelacją satelitów RapidEye i zakupionymi niedawno od Google satelitami SkySat.

Warto zwrócić uwagę, że firmę Planet, która obecnie rewolucjonizuje rynek zobrazowań satelitarnych, założono zaledwie 7 lat temu w San Francisco. Początkowo, składała się ona jedynie z kilku pracowników, pasjonatów, którzy swój cel – budowę systemu codziennej obserwacji Ziemi z pułapu satelitarnego, rozpoczęli w podmiejskim garażu. W 2014 roku udało się im zbudować i wysłać w przestrzeń okołoziemską pierwsze 28 nanosatelitów. Z czasem zwiększała się liczba pracowników i liczba budowanych urządzeń, która pozwoliła na osiągnięcie w tym roku wspomnianej liczby ok. 200 satelitów.

Tym samym zgodnie z zapowiedziami, w najbliższym kwartale możliwe będzie pozyskiwanie codziennych zobrazowań każdego miejsca na Ziemi. Już w tym momencie, znaczna część powierzchni Ziemi posiada takie zobrazowania, które bezpłatnie można przeglądać dzięki nowoczesnej przeglądarce Planet Explorer.

Piątkowe wydarzenie będzie można śledzić na żywo na stronie http://en.roscosmos.ru/.

W Polsce wyłącznym dystrybutorem zobrazowań Planet jest krakowska firma geoinformatyczną ProGea 4D.

Źródło: ProGea 4D


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_plzobacz też:reklama
reklama

2009 created by BRTSOFT.com
© 2005-2017 Geodeta Sp. z o.o.
mapa stronyprenumeratareklamakontakt