Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2017-04-20| Teledetekcja, Sprzęt, Firma

Satelity Terra Bella dołączyły do floty Planet

Firma Planet poinformowała, że oficjalnie zakończono transakcję zakupu satelitów spółki Terra Bella (konstelacja SkySat) należącej do Google. Jak mówią sami twórcy tej amerykańskiej firmy, to tylko początek nowego rozdziału i kolejnej porcji ciężkiej pracy. Zespół Planet przez najbliższe miesiące skupi się na pracy nad przeglądarką Planet Explorer Beta, by w wygodny sposób móc dostarczać klientom także zobrazowania SkySat.


Satelity Terra Bella dołączyły do floty Planet <br />
Satelity SkySat (źródło: Space Systems Loral)
Satelity SkySat (źródło: Space Systems Loral)
Firma Planet, dynamicznie rozwijający się Start-up, jest obecnie posiadaczem największej na świecie floty satelitów liczącej ok. 150 urządzeń. Większość z nich stanowią nanosatelity Doves, które rewolucjonizują rynek satelitarny, odgrywając ogromna rolę w teledetekcyjnym monitoringu środowiska.

Osiągnięcie unikalnej dziennej rewizyty i rozdzielczości 3 m, pozwala na obserwację wszelkich zmian zachodzących na powierzchni Ziemi. Zobrazowania wykonywane przez nanosatelity z powodzeniem są stosowane na całym świecie w rolnictwie, umożliwiając m.in. precyzyjne nawożenie i nawadnianie, wczesne wykrywanie chorób roślin, czy inwazji szkodników. Ponadto mają one szerokie zastosowanie w leśnictwie, monitoringu rozwoju miast czy konkretnych inwestycji. Dużym przełomem jest także wprowadzony przez Planet system monitoringu, realizowany z użyciem przeglądarki Planet Explorer Beta. Klient wykupujący abonament na pobieranie zobrazowań, może w bardzo szybki sposób przeglądać i porównywać zebrane zdjęcia, samodzielnie decydując, które najlepiej spełnia jego oczekiwania.

W posiadaniu firmy Planet znajdują się również większe satelity - Rapid Eye – obrazujące powierzchnię Ziemi w pięciu kanałach spektralnych (R, G, B, Red Edge i NIR) z rozdzielczością 5 m. Dzięki nowo nabytej konstelacji SkySat w ofercie Planet znajdą się zobrazowania o rozdzielczości 1 m. Są one uzupełnieniem posiadanej wcześniej floty satelitarnej i mogą zaspokoić potrzeby jeszcze dokładniejszej obserwacji powierzchni ziemi. Satelity zakupione od Google'a wykonują zobrazowania w zakresie światła widzialnego oraz bliskiej podczerwieni. Ponadto posiadają możliwość niemal ciągłej obserwacji Ziemi przez nagrywanie filmów w rozdzielczości 1,1 m z prędkością 30 klatek na sekundę!

W Polsce wyłącznym dystrybutorem zobrazowań firmy Planet jest krakowska firma geoinformatyczna ProGea4D.

Źródło: ProGea 4D


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Pobieranie danych BDOT10k oraz wtyczka QGIS
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS