Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2017-07-11| Geodezja, Prawo, Kataster

Wystąpienie sporu granicznego implikuje sposób rozliczenia kosztów rozgraniczenia

W jakich przypadkach kosztami rozgraniczenia można obciążyć nie tylko wnioskodawcę, ale i właściciela sąsiedniej nieruchomości – w tej sprawie wypowiedział się niedawno Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku.


Wystąpienie sporu granicznego implikuje sposób rozliczenia kosztów rozgraniczenia

W lipcu 2016 r. wójt pewnej gminy prowadził postępowanie ws. rozgraniczenia działki małżeństwa L. z działką J.G. Jako że strony nie mogły dojść przed geodetą do ugody, postępowanie zakończyło się decyzja wójta przekazująca z urzędu spór graniczny sądowi rejonowemu. Równocześnie organ wydał postanowienie o ustaleniu kosztów postępowania na 3 tys. zł i obciążeniu nimi po połowie zarówno małżeństwa L., jak i J.G. Wójt powołał się tu na Kodeks postępowania administracyjnego oraz Kodeks cywilny, argumentując, że przebieg granicy między wymienionymi działkami jest sporny, a w konsekwencji rozgraniczenie leży w interesie wszystkich właścicieli rozgraniczanych nieruchomości.

Z decyzją tą nie zgodził się J.G. i odwołał się do Samorządowego Kolegium Odwoławczego. Argumentował on m.in., że spór graniczny wcale nie istniał, gdyż linie graniczne na gruncie były i są bardzo dobrze widoczne oraz znane. Ponadto zarzucił nieuczciwe i błędne wykonanie czynności rozgraniczeniowych przez geodetę oraz stwierdził, że wójt jest spokrewniony z małżeństwem L., co miało wpływ na obciążenie go kosztami rozgraniczenia.

Wójt podtrzymał przed SKO swoje zdanie, że postępowanie toczyło się również w interesie J.G. Świadczą o tym informacje zawarte w protokole granicznym. Wynika z niego, że dane ewidencyjne, które pozwalały na wyznaczenie punktów granicznych na gruncie, nie satysfakcjonują J.G., który nie zgodził się na ustalenie jakiejkolwiek granicy. Wójt zaznaczył jednocześnie, że w ocenie geodety brak było podstaw do ustalenia przebiegu granicy na podstawie znaków i śladów granicznych, map, innych dokumentów czy punktów osnowy geodezyjnej. W sprawie istotny jest także fakt, że J.G. nie pozwolił sąsiadom na doprowadzenie zasilania energetycznego do ich budynku od słupa energetycznego, twierdząc, że słup ten stoi na jego gruncie.

SKO przyznało w tej sprawie rację J.G. W uzasadnieniu kolegium stwierdziło, że z treści wniosku o rozgraniczenie nie wynikało, iż istniał spór graniczny, albowiem prośba o rozgraniczenie umotywowana była jedynie tym, że sąsiad ma wątpliwości co do granicy i nie akceptuje żadnych planów geodezyjnych, a granicę wyznacza sam, jak mu się podoba. Z protokołu granicznego wynikało, że małżonkowie L. zgadzali się na ustalenie przebiegu linii granicznej wskazanej przez geodetę na podstawie danych ewidencyjnych. Rzeczywistą przyczyną wszczęcia postępowania o rozgraniczenie był zatem wyłącznie brak wiedzy małżonków L. co do przebiegu granicy, a nie spór graniczny.

Tak sprawa trafiła do WSA w Białymstoku. W wyroku z 4 lipca (sygn. akt II SA/Bk 327/17) sędziowie nie zgodzili się z rozstrzygnięciem SKO. W uzasadnieniu stwierdzono, że już sam fakt przekazania przez wójta z urzędu sprawy o rozgraniczenie sądowi rejonowemu wskazywał, że spór o przebieg granicy wystąpił i istniała obiektywna potrzeba ustalenia przebiegu granicy. Zatem zainicjowane przez skarżących postępowanie rozgraniczeniowe prowadzone było również w interesie J.G., a w konsekwencji także i on powinien być obciążony kosztami rozgraniczenia. Stanowisko to potwierdzają inne wyroki wojewódzkich sądów administracyjnych, a także uchwała Naczelnego Sądu Administracyjnego (I OSK 1230/11).

Decyzją WSA zaskarżone postanowienie SKO zostało więc uchylone. Wyrok nie jest prawomocny.

JK


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.



zobacz też:

|2017-06-19| WSA o hierarchii kryteriów rozgraniczania

Czy zgodne oświadczenie stron wystarczy do przeprowadzenia rozgraniczenia? W tej sprawie wypowiedział się ...

|2017-05-11| Jak z daczy zrobić dom?

EGiB może być bardzo przydatnym rejestrem publicznym, ale jest jeden warunek – musi być aktualna. Bez zagwarantowania ...

|2017-03-30| NSA zmienia zdanie ws. uwierzytelniania

W wyrokach Naczelnego Sądu Administracyjnego z sierpnia 2015 r. i marca 2016 r. uznano, że uwierzytelnianie ...

|2017-03-29| Kto odpowiada za przewlekłe rozgraniczenie?

Czy gmina może odpowiadać za rozgraniczenie przeciągające się z powodu opieszałości geodety, któremu ...


wiadomości

Jak oszukać GPS?
play thumbnail
czy wiesz, że...

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama