Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2017-05-10| Geodezja, GIS, Teledetekcja, Sprzęt, Software

Bezzałogowe premiery prosto z Teksasu

Podczas trwającej w Dallas w Teksasie międzynawowej konferencji Xpotential poświęconej systemom bezzałogowym producenci z całego świata zaprezentowali wiele nowych, ciekawych rozwiązań dla dronów.


Bezzałogowe premiery prosto z Teksasu

Szwajcarska firma senseFly pokazała zestaw senseFly Corridor przeznaczony do obrazowania obiektów liniowych. Składają się na niego dron eBee Plus z kamerą o zmienionej orientacji (pionowej zamiast dotychczas stosowanej poziomej), a także zaktualizowane oprogramowanie do planowania misji fotogrametrycznych eMotion 3. Jak zapewnia producent, rozwiązanie to pozwala nie tylko usprawnić przygotowanie nalotu, ale także zredukować liczbę wykonywanych zdjęć nawet o 30%, oczywiście bez straty na rozdzielczości. Więcej o senseFly Corridor pisaliśmy TU.

Ciekawą premierą jest Bullray. Ten wirnikowiec marki Rapid Composties wyróżnia przede wszystkim odporność na pył i wilgoć zgodnie z wyśrubowaną normą IP67. Jego zaletą jest także szybkie składanie i rozkładanie ramion za pomocą jednego przycisku, co ma usprawniać przygotowanie maszyny do lotu lub do transportu.

Jeśli chodzi o sensory dla dronów, duńska firma PhaseOne (znana m.in. z produkcji kamer dla załogowych systemów fotolotnicznych) ogłosiła, że z powodzeniem zintegrowała swoje kamery iXU oraz iXU-RS z wirnikowcami M600 i M600 Pro chińskiej marki DJI. Instrumenty te wyróżnia przede wszystkim matryca o wielkości odpowiednio 50 i aż 100 Mpx. Zestaw taki przetestowali już eksperci z Lufthansa Aerial Services. – Połączenie kamery Phase One Industrial IXU i drona DJI M600 daje bardzo dobre rezultaty. Podczas zdalnej inspekcji osiągnęliśmy milimetrową rozdzielczość obrazów, co pozwoliło nam zidentyfikować niewielkie pęknięcia i niedoskonałości, których nie dostrzeglibyśmy przy użyciu tradycyjnych metod – mówią pracownicy Lufthansy.

Kilka premier dotyczy także sprzętu nawigacyjnego. Belgijska firma Septentrio zaprezentowała płytę odbiorczą GNSS-RTK AsteRx-m2 zaprojektowaną specjalnie z myślą o bezzałogowcach. Wyróżnia ją niskie zużycie energii, rozmiar odpowiadający karcie kredytowej, a przede wszystkim wyjątkowa skuteczność eliminowania zakłóceń sygnałów nawigacyjnych.

Amerykańska firma Inertial Sense pokazała natomiast inercyjną jednostkę pomiarową μINS wspomagającą wyznaczanie pozycji przez odbiornik GPS. Oprócz miniaturowych rozmiarów sensor ma wyróżniać przystępna cena, znacznie niższa od analogicznych rozwiązań dostępnych na rynku. Oczywiście producent jej nie podaje.

Jeśli chodzi o oprogramowanie, firma PrecisionHawk ogłosiła, że udostępnia za darmo swoją aplikację PrecisionMapper do przetwarzania zdjęć z dronów do postaci ortofotomapy czy modeli 3D. Gdzie jest haczyk? Pełna funkcjonalność software’u dostępna jest dla maksymalnie 60 projektów rocznie.

Jeszcze przed startem targów Xpotential firma Pix4D ogłosiła wersję 3.2 swojego oprogramowania Pix4Dmapper do obróbki zdjęć z UAV. Wyróżnia ją przede wszystkim eksport danych w formie „Tiled LoD Mesh”. Więcej na ten temat pisaliśmy TU.

Spory rozgłos w mediach wzbudziła prezentacja prezesa Intela Briana Krzanicha. Ogłosił on, że jego firma pracuje nad oprogramowaniem Intel Mission Control, które pozwoli automatyzować proces fotograficznej inspekcji obiektów przy użyciu wirnikowca Falcon 8. Pozwoli ono nie tylko zaplanować nalot, ale także jeszcze w terenie otrzymać wstępne wyniki kontroli np. w postaci modeli 3D.

Tegoroczna konferencja i targi Xpotential odbywa się w dniach 8-11 maja, a organizatorem imprezy jest AUVSI – Association for Unmanned Vehicle Systems International.

JK


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Mapa Miejsc Pamięci Narodowej
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama