Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2017-04-27| Geodezja, Teledetekcja, Firma

Budimex stawia na drony

Od niedawna z fotogrametrycznych bezzałogowców z powodzeniem korzysta również Budimex – jedna z największych firm budowlanych w kraju.


Budimex stawia na drony

Należący do Budimeksu płatowiec Fenix na swoich dwumetrowych skrzydłach wznosi się nad powierzchnię ziemi. Cel – droga ekspresowa gdzieś w środkowej Polsce. Wyposażony w wysokiej jakości sensor fotograficzny dron trzyma się zadanego kursu i dokładnie wymierza cały obiekt. Musi zrobić kilka przelotów, bo w powietrzu utrzyma się przez godzinę, a pomiar ośmiokilometrowego odcinka drogi zajmuje mu 4 godziny. Ale geodeci Budimeksu i tak są zadowoleni. Przed zatrudnieniem drona poświęcali na to dwa dni pracy.

Dzięki pracy drona inżynierowie mają do dyspozycji niezwykle dokładny obraz obiektu. Na ich komputerach powstaje dokładna ortofotomapa w rozdzielczości 1 cm. Ale to niejedyna zaleta pracy skrzydlatych pomocników (oprócz Feniksa w Budimeksie pracuje też wirnikowiec Gryf, który lepiej porusza się np. w terenie zabudowanym). Drony potrafią też pomierzyć objętość hałdy kruszywa albo wykonać trójwymiarowy model budynku, który będzie poddany przebudowie.

Wprowadzenie dronów to jedna z licznych innowacji działu badań i rozwoju największej polskiej firmy budowlanej. Ale w Budimeksie wiedzą, że innowacji i inspiracji warto szukać też na zewnątrz, również wśród rozwiązań na etapie start-upów – jeszcze przed komercjalizacją. Dotrzeć do innowacji, której nie ma nikt inny – tak można zdobyć przewagę technologiczną nad konkurencją, która też śledzi rynek dostępnych już powszechnie rozwiązań. Dlatego Budimex nawiązał właśnie współpracę z poznańskim funduszem venture capital YouNick Mint. Wspólnie będą poszukiwać wynalazków, które mogą zrewolucjonizować branżę budowlaną. Interesują ich najróżniejsze rozwiązania – od nowoczesnych materiałów budowlanych, po wyrafinowane technologie smart home, od systemów wspomagających projektowanie, po automatyzację utrzymania nieruchomości. Ważne jest to, by były unikalne technologicznie, czyli nie mogą być kopią już istniejących rozwiązań, ale muszą umożliwiać ochronę np. patentem.

Źródło: Top Story PR


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Lidar odkrywa zapomniane ślady w puszczy
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS