Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
2017-04-24 | Geodezja, Prawo, Instytucje

Rząd: ostrożnie z BIM

Czy rząd planuje wprowadzenie wymogu stosowania modelowania informacji o budynkach (BIM) przy budowach publicznych? Czy trwają już prace nad opracowaniem polskiego standardu BIM przy zamówieniach publicznych?


Ilustracja: Rząd: ostrożnie z BIM

Pytania te zadali ministrowi infrastruktury i budownictwa posłowie Kukiz’15. Jak podkreślają w swojej interpelacji, „BIM to koncepcja, która zrewolucjonizowała podejście do projektowania, realizacji inwestycji i zarządzania budynkiem. Umożliwia ona ciągły i natychmiastowy dostęp do informacji o projekcie, jego kosztach i harmonogramach. Upraszcza także sam proces projektowy poprzez możliwość testowania w świecie wirtualnym rozmaitych wariantów i schematów w celu wybrania tego optymalnego”. Dodajmy, że na BIM z zainteresowaniem patrzą również geodeci, upatrując w tej metodyce szans na popularyzację złożonych i szczegółowych pomiarów budowli i budynków, np. w technologii skanowania laserowego (więcej o związkach między BIM a geodezją można przeczytać w miesięczniku GEODETA).

Odpowiedzi na interpelację udzielił wiceminister infrastruktury i budownictwa Tomasz Żuchowski. Podkreśla on, że MIB jest w pełni świadomy licznych korzyści płynących z wykorzystania modelowania informacji o budynkach. Przypomniał, że we wrześniu 2016 r. resort zorganizował cykl spotkań eksperckich dotyczących tego zagadnienia. „Wdrożenie metodyki BIM w polskim budownictwie, w tym w zamówieniach publicznych, stanowi wyzwanie cywilizacyjne, a dialog podjęty z interesariuszami przybliża MIB do ujęcia systemowego i do odpowiedzi na pytania: kiedy, w jakim zakresie, w jaki sposób można wdrożyć BIM, aby osiągnąć korzyści i ustrzec się ewentualnego ryzyka” – podkreśla Tomasz Żuchowski.

Dotychczas odbyły się trzy takie spotkania eksperckie, w których udział wzięli m.in. przedstawiciele publicznych zamawiających, projektanci, wykonawcy, przedstawiciele środowiska akademickiego i naukowego oraz administracji publicznej. „Można odnieść wrażenie, że oprócz entuzjastów wdrożenia tej metodyki w Polsce, są również środowiska sceptycznie nastawione, które obawiają się jej wprowadzenia, mimo znajomości potencjalnych korzyści, jakie wdrożenie tej metodyki może przynieść zarówno sektorowi budowlanemu, jak i całej polskiej gospodarce” – twierdzi wiceminister.

Dlatego – zaznacza Tomasz Żuchowski – ministerstwo podchodzi do tego zagadnienia ostrożnie, ponieważ zdaje sobie sprawę, że wdrożenie metodyki BIM bez odpowiedniego przygotowania zarówno po stronie sektora prywatnego, jak i publicznego może przynieść więcej szkód niż korzyści, np. możliwą marginalizację małych pracowni projektowych oraz firm budowlanych, które nie będą miały wystarczająco dużo czasu, aby przygotować się kadrowo i organizacyjnie do zaistniałych zmian. Również eksperci biorący udział w spotkaniach organizowanych przez ministerstwo wskazywali, że pośpiech w kontekście implementacji BIM-u nie jest wskazany i należy się do tego procesu właściwie przygotować.

W ocenie MIB w pierwszej kolejności należy przekrojowo przeanalizować kwestię wdrożenia tej metodyki w Polsce, aby móc wysunąć konkretne wnioski, w tym podjąć ewentualną decyzję w zakresie wprowadzenia wymogu stosowania BIM-u w zamówieniach publicznych. W tym celu ministerstwo zleciło m.in. opracowanie ekspertyzy pn. „Możliwości wdrożenia metodyki BIM w Polsce”, która została opracowana przez firmę KPMG Advisory. Tomasz Żuchowski przypomina ponadto, że Prawo zamówień publicznych już dzisiaj dopuszcza wykorzystanie tej metodyki jako pozacenowe kryterium oceny ofert.

„Należy ponadto zauważyć, że istotną kwestią w kontekście ewentualnego wdrożenia metodyki BIM w Polsce pozostaje jakość kształcenia przyszłych specjalistów na wyższych uczelniach technicznych. Stworzenie jednolitej podstawy programowej w zakresie BIM-u będzie pewnym wyzwaniem, ale należy zadać sobie pytanie: czy stać nas na to, żeby zwlekać z jego podjęciem? Bez odpowiedniego przygotowania młodych inżynierów, projektantów i menedżerów wdrożenie BIM w Polsce będzie skazane na niepowodzenie” – podsumowuje wiceminister.

JK


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

Znam archiektów pracujących w oprogramowaniu, w którym projekt jest prawie od początku tworzony w sposób zintegrowany, parametryczny itd. Prawie, bo najpierw muszą sobie jakoś wczytać mapę do projektu z jednego z kilkunastu (albo i więcej) formatów, jakich im dostarcza nasz "BIM" PZGIK-owy, w najlepszym razie w postaci pliku przetworzonego przez geodetę dwg lub dxf, gdzie ginie cała ta nasza obiektowość mapy zasadniczej i atrybuty. Oni się boją tego, że ich kilka, kilkanaście licencji na zagraniczne, naprawdę dobre oprogramowanie, stanie się bezużyteczne i będą musieli kupić jakiś egzotyczny program, narzucony przez powiat czy gminę w SIWZ, w którym może w wersji 11.8 za kilkanaście lat zacznie przypominać to, co dziś już mają. I w co drugim powiecie będzie to inny system, niekompatybilny z niczym. Naprawdę, mają czego się bać, bo widzą, jak to u nas wygląda. A w porównaniu z budynkiem kawałek mapy to naprawdę prosty obrazek. Druga kwestia, czy aplikacje BIM nie wchłoną naszych mapowych przypadkiem?
  
 3 
w branży budowlanej ciągle dominują dziadki, które nawet w pdfie się gubią, dwg/dgn to czarna magia zakazana przez kościół, a BIM to na pewno pomysł Putina żeby nas szpiegować ... (w geodezji zresztą nie lepiej....)
    4 
 3 
@Darko wracaj do kraju! Na pewno sporo kasy zarobisz tu w geodezji.
  
 2 
rynek regulowany ręką "np. możliwą marginalizację małych pracowni projektowych oraz firm budowlanych, które nie będą miały wystarczająco dużo czasu, aby przygotować się kadrowo i organizacyjnie do zaistniałych zmian." - to przepraszam Minister jest od ochrony małych pracowni? Jak małe pracownie nie będą sobie dawać rady to się zrzeszą w grupy. Ludzie co to za ciemnogród!
    2 
 4 
Na co czekać? Popieram przedmówce. Już jesteśmy 9 lat do tyłu (w US pracują od 2008 roku w BIMie) i jeszcze mamy się zastanawiać ... Pracuje w tej technologii od 2007 roku i nie widzę, żadnych barier.
    2 
 2 
Czego on sie obawia? Czego ten minister sie obawia? Ze nie beda mieli specjalistow w tym? Co za brednia. Niech sie rozejzy po innych krajach gdzie Polacy pracuja przy BIMie. Moze to by byla furtka dla nas do powrotu. Sam sie zajmuje skanowanie, cadowaniem i modelowaniem ze scan datay w UK i chetnie bym wrocil do PL jak i moi znajomi pracujacy przy BIMie
    2 
 3 



zobacz też:

Wprowadzenie w problematykę BIM

W Księgarni Geoforum.pl dostępna jest książka pt. „BIM – innowacyjna technologia w budownictwie”.

W MIB o BIM

W jakim stopniu modelowanie informacji o budynkach jest już obecne w krajowych przetargach i czy polscy wykonawcy są w stanie je...

AGH uruchamia studia podyplomowe z BIM-u

W najbliższym roku akademickim Katedra Geodezji Inżynieryjnej i Budownictwa Wydziału Geodezji Górniczej i...

Geodeto, nie bój się BIM-u!

Jak nowoczesne technologie pomiarowe usprawniają prace budowlane? Co dla geodety oznacza wprowadzenie na budowie...


wiadomości

TPI

Centrala Warszawa tel. (22) 632 91 40 warszawa@tpi.com.pl Biuro Gdańsk tel./faks (58) 320 83 23 gdansk@tpi.com.pl Biuro Wrocław tel./faks (71) 325 25 15 wroclaw@tpi.com.pl Biuro Poznań tel./faks (61) 665 81 71 poznan@tpi.com.pl Biuro Kraków...

Centrum Serwisowe NaviGate
KRAKÓW

Centrum Serwisowe NaviGate wykonuje serwis odbiorników GNSS, kontrolerów, niwelatorów i tachimetrów marki Trimble, Spectra Geospatial, Nikon, Sokkia, Leica, Topcon, CHC, Geomax oraz dronów i sensorów marki DJI Enterprise. Naszym Klientom zapewniamy...
    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-04-07 | ON-LINE
Otwarte seminarium nt. wykorzystania danych Copernicus
Centrum Badań Kosmicznych PAN oraz Instytut Geodezji i Kartografii zapraszają na seminarium on-line...
więcej
2025-04-14 | WARSZAWA oraz ONLINE
Wykorzystanie wieloźródłowych danych przestrzennych oraz metod wizualizacji wyników pomiarów
„Wykorzystanie wieloźródłowych danych przestrzennych oraz metod wizualizacji wyników pomiarów...
więcej
2025-04-14 | ON-LINE
Zieleń w planowaniu przestrzennym i procesie rewitalizacji - uwarunkowania prawne
Spotkanie przeznaczone jest dla przedstawicieli gmin z terenu całego kraju. Program webinarium:...
więcej
2025-04-25 | POZNAŃ
Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką i rekreacją oraz planowaniem przestrzennym
Konferencja naukowa pt. Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką, rekreacją oraz...
więcej
2025-04-28 | KRAKÓW
XIX Ogólnopolska Konferencja Studentów Geodezji 2025
W dniach 28–29 kwietnia 2025 r. na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie...
więcej
2025-05-12 | WARSZAWA oraz ONLINE
Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap
„Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap”...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
Lotnicza chmura punktów w najwyższej rozdzielczości
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Czy wiesz, że...
Pierwsze precyzyjne trygonometryczne pomiary w Wlk. Brytanii wykonał w 1784 r. generał William Roy w Hounslow Heath?
następny
strzałka w dółGeoludzie
Czesław Przewoźnik (1928-2007)

Czesław  Przewoźnik  (1928-2007)
Urodził się 31 lipca 1928 roku w Devin (obecnie Słowacja). Dzieciństwo spędził we wsi Wielkopole (Łódzkie), gdzie jego rodzice gospodarowali na 2 hektarach ziemi. W czasie okupacji wraz z rodziną został wywieziony na przymusowe roboty do Niemiec. Po...
więcej

strzałka w dółGeodaty
1736
Pierre Louise Moreau de Maupertuise (1698-1759), francuski matematyk i geodeta, dokonuje pomiaru długości stopnia południka w Laponii. Pomiary potwierdziły tezę o spłaszczeniu Ziemi na jej biegunach, postawioną przez Izaaka Newtona.
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama