Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2016-08-04| Geodezja, GIS, Teledetekcja, Edukacja

AGH uruchamia studia podyplomowe z BIM-u

W najbliższym roku akademickim Katedra Geodezji Inżynieryjnej i Budownictwa Wydziału Geodezji Górniczej i Inżynierii Środowiska AGH w Krakowie uruchamia pierwszą edycję studiów podyplomowych „BIM – modelowanie i zarządzanie informacją o obiektach, infrastrukturze i obiektach budowlanych”.


AGH uruchamia studia podyplomowe z BIM-u

Studia są adresowane między innymi do osób pracujących albo związanych z branżą budowlaną, architektoniczną, geodezyjną lub takich, które planują pracować w charakterze managera BIM. Dotyczy to zarówno osób zatrudnionych w sektorze prywatnym (projektowanie, realizacja obiektów, zarządzanie), jak i administracji samorządowej oraz państwowej. Adresatem są również osoby związane z branżą IT, które chcą oferować usługi w zakresie dostarczania oprogramowania wspierającego technologię BIM.

Plan zajęć obejmuje 192 godziny dydaktyczne (72 godziny wykładów oraz 120 godzin laboratoriów). Przebieg studiów został podzielony na 11 przedmiotów. Program został zaprojektowany, aby przybliżyć słuchaczom między innymi:
• umiejętności wykonania dokumentacji projektowej w technologii BIM,
• umiejętności automatyzowania procesów modelowania i reprezentacji danych oraz podstawy programowania systemów BIM,
• umiejętności definiowania i korzystania z dokumentacji BIM (np: BIM Protocol, BIM Execution Plan – BEP oraz Master Information Delivery Plan – MIDP),
• umiejętności integrowania projektów infrastrukturalnych z danymi przestrzennymi (np. IFC Infrastructure Alignment),
• pracę z wykorzystaniem CDE (Common Data Enviroment),
• umiejętności pozyskiwania danych przestrzennych technologiami skaningu laserowego oraz metod fotogrametrycznych,
• wykorzystanie danych pomiarowych w celu reprezentacji trójwymiarowej obiektów inżynierskich, budynków i budowli,
• umiejętności wizualizacji i analiz danych, w szczególności stosowanie przestrzeni 4D (3D + czas),
• integrację danych reprezentujących obiekt w oprogramowaniu BIM z obliczeniami strukturalnymi konstrukcji,
• zarządzanie projektem interdyscyplinarnym,
• wiedzę z zakresu podstaw budownictwa niezbędną do uczestniczenia w procesach budowlanych jako specjalista z zakresu BIM,
• wiedzę z zakresu aktualnie obowiązujących standardów krajowych w zakresie BIM, które funkcjonują wybranych krajach UE oraz NAFTA (USA i Kanada),
• wiedzę z zakresu podstaw projektowania budynków oraz konstrukcji inżynierskich,
• znajomość zasad wymiany informacji w standardach openBIM w szczególności zgodnych z IFC (np. ISO 16739:2013, buildingSMART data model IFC, BIM Collaboration Format XML, BIM Collaboration Format API, IFD – Framework for object orientated information, Model View Definition for LandXML v1.2, IFC Infrastructure Alignment).
• wiedzę z zakresu rzutowania BIM na proces biznesowy polegający na zebraniu i wymianie informacji jako reprezentacji cyfrowej obiektów fizycznych (konstrukcji) oraz jako technologii wspomagającej zarządzaniem procesem budowlanym w świetle standardów organizacji bulidingSMART (IFC),
• wiedzę z zakresu wykorzystania technologii BIM w budownictwie kubaturowym, infrastrukturalnym, transporcie szynowym oraz przemyśle górniczym,
• wiedzę z zakresu budowy standardów IFC od strony funkcjonalnej i technologicznej (XML, API, model relacyjny).

Szczegóły na temat studiów są dostępne na stronie internetowej bim.agh.edu.pl oraz na Facebooku.

Źródło: WGGiIŚ AGH


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Testy skanera SPL w Kopenhadze
czy wiesz, że...
© 2023 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
e-mail: geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS