Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
2016-08-04 | Geodezja, GIS, Teledetekcja, Edukacja

AGH uruchamia studia podyplomowe z BIM-u

W najbliższym roku akademickim Katedra Geodezji Inżynieryjnej i Budownictwa Wydziału Geodezji Górniczej i Inżynierii Środowiska AGH w Krakowie uruchamia pierwszą edycję studiów podyplomowych „BIM – modelowanie i zarządzanie informacją o obiektach, infrastrukturze i obiektach budowlanych”.


Ilustracja: AGH uruchamia studia podyplomowe z BIM-u

Studia są adresowane między innymi do osób pracujących albo związanych z branżą budowlaną, architektoniczną, geodezyjną lub takich, które planują pracować w charakterze managera BIM. Dotyczy to zarówno osób zatrudnionych w sektorze prywatnym (projektowanie, realizacja obiektów, zarządzanie), jak i administracji samorządowej oraz państwowej. Adresatem są również osoby związane z branżą IT, które chcą oferować usługi w zakresie dostarczania oprogramowania wspierającego technologię BIM.

Plan zajęć obejmuje 192 godziny dydaktyczne (72 godziny wykładów oraz 120 godzin laboratoriów). Przebieg studiów został podzielony na 11 przedmiotów. Program został zaprojektowany, aby przybliżyć słuchaczom między innymi:
• umiejętności wykonania dokumentacji projektowej w technologii BIM,
• umiejętności automatyzowania procesów modelowania i reprezentacji danych oraz podstawy programowania systemów BIM,
• umiejętności definiowania i korzystania z dokumentacji BIM (np: BIM Protocol, BIM Execution Plan – BEP oraz Master Information Delivery Plan – MIDP),
• umiejętności integrowania projektów infrastrukturalnych z danymi przestrzennymi (np. IFC Infrastructure Alignment),
• pracę z wykorzystaniem CDE (Common Data Enviroment),
• umiejętności pozyskiwania danych przestrzennych technologiami skaningu laserowego oraz metod fotogrametrycznych,
• wykorzystanie danych pomiarowych w celu reprezentacji trójwymiarowej obiektów inżynierskich, budynków i budowli,
• umiejętności wizualizacji i analiz danych, w szczególności stosowanie przestrzeni 4D (3D + czas),
• integrację danych reprezentujących obiekt w oprogramowaniu BIM z obliczeniami strukturalnymi konstrukcji,
• zarządzanie projektem interdyscyplinarnym,
• wiedzę z zakresu podstaw budownictwa niezbędną do uczestniczenia w procesach budowlanych jako specjalista z zakresu BIM,
• wiedzę z zakresu aktualnie obowiązujących standardów krajowych w zakresie BIM, które funkcjonują wybranych krajach UE oraz NAFTA (USA i Kanada),
• wiedzę z zakresu podstaw projektowania budynków oraz konstrukcji inżynierskich,
• znajomość zasad wymiany informacji w standardach openBIM w szczególności zgodnych z IFC (np. ISO 16739:2013, buildingSMART data model IFC, BIM Collaboration Format XML, BIM Collaboration Format API, IFD – Framework for object orientated information, Model View Definition for LandXML v1.2, IFC Infrastructure Alignment).
• wiedzę z zakresu rzutowania BIM na proces biznesowy polegający na zebraniu i wymianie informacji jako reprezentacji cyfrowej obiektów fizycznych (konstrukcji) oraz jako technologii wspomagającej zarządzaniem procesem budowlanym w świetle standardów organizacji bulidingSMART (IFC),
• wiedzę z zakresu wykorzystania technologii BIM w budownictwie kubaturowym, infrastrukturalnym, transporcie szynowym oraz przemyśle górniczym,
• wiedzę z zakresu budowy standardów IFC od strony funkcjonalnej i technologicznej (XML, API, model relacyjny).

Szczegóły na temat studiów są dostępne na stronie internetowej bim.agh.edu.pl oraz na Facebooku.

Źródło: WGGiIŚ AGH


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

Wyższa Szkoła Bankowa - budownictwo Witajcie! Studia podyplomowe w kierunku budownictwa, kierunek Smart City - kreowanie przestrzeni publicznej dostępne są w ofercie Wyższej Szkoły Bankowej (poznański oddział). Zapraszam wszystkich zainteresowanych tym kierunkiem, ale nie tylko do aplikacji własnie do naszych oddziałów. Studia podyplomowe można podjąć m.in. w obszarach: budownictwo, nieruchomości, prawo, IT, zarządzanie czy rachunkowość. Więcej szczegółów oraz pełna oferta dostępne są na naszej stronie internetowej wsb.pl Dodam też, że wpisowe wynosi jedynie 100 zł zamiast 400 zł, a na czesnym można zaoszczędzić nawet 300zł. Aby skorzystać z naszej promocji należy zapisać się na studia do 19 września. Pozdrawiam, Andrzej Czarnecki Online Ekspert WSB
  
 1 
Merytoryczna uwaga. Owszem znamy się. Mam też wielu kolegów w branży. Z wieloma osobami udzielającymi się na tym portalu i prezentującymi tu swoje rozwiązania miałem przyjemność się poznać i współpracować. To chyba nie jest powód do wstydu? Zastanawia mnie również, jaki to ma związek z poziomem merytorycznym wcześniejszych wypowiedzi? Jeśli zaś chodzi o prowadzenie zajęć - nie prowadzę. Prowadzę szkolenia z zakresu wykorzystania UAV w geodezji i fotogrametrii, ale w ramach własnej działalności gospodarczej. O BIMie wiem niewiele i zastanawiam się nad uczestnictwem w tym studium. Chętnie poczytałbym uwagi i opinie innych użytkowników na temat proponowanego programu czy alternatywnych możliwości zdobycia tej wiedzy. Niestety takich tu nie ma póki co.
    4 
 9 
:) do ~Łukasz Olender UAV- Kolega jest kolegą Kierownika tych studiów, prawda? Razem studiowaliście. Taka uwaga byłaby merytoryczna i cenna. Prowadzi Pan też zajęcia na tych studiach?
    9 
 4 
Szanowni Państwo. Dziesięć komentarzy, a żaden merytoryczny, dotyczący np. programu zaprezentowanego w informacji. Ja osobiście jestem zdania, że geodeta to zawód multidyscyplinarny. Do tego żyjemy w czasach bardzo dynamicznego rozwoju technologii i wszelkiego rodzaju możliwości pozyskiwania wiedzy winny być popierane, a nie bezkrytycznie i niemerytorycznie oceniane. Nie ma dyskusji pod takim postem na temat możliwości wykorzystania, szansy czy może porównania programów. Ja popieram i szczerze kibicuję tego rodzaju inicjatywom i uważam, że warto czerpać wiedzę od tych, którzy chcą się nią dzielić. Być może po takich studiach niejeden geodeta zrozumie, że przeszłość to przeszłość, a geodeta jest potrzebny nie tam gdzie trzeba przybić pieczątkę, a tam gdzie wymagana jest umiejętność analizy wielu źródeł informacji i wnioskowanie na ich podstawie.
    6 
 12 
AGH WGGIIS to ruina i konserwa, nawet jak nieudolnie podmalują w kilku miejscach to wapno i rapitografy rządzą. Mieli swojego GGK,mogli coś robić, nie zrobili nic. Komenatrze są prawdziwe, też zmarnowałem kasę na skaningu
    3 
 7 
Nie polecam Tak,już naciągnęli mnie na studia podyplomowe ze skaningu. Fatalna organizacja powarzenie kilkanaście razy tego samego, wszystko na odwal się i wszechobecny chaos a tak naprawdę to niewiele się wyniosło z tych zajęć. Jedyne co mile wspominam to ciasteczka na przerwie kawowej :)
    3 
 13 
. Prawda jest taka, że odkąd dziekanem jest obecny Pan G. to sprawy się załatwia jak to się mówi "pod stołem". Lepiej nie będzie, może być tylko gorzej. Tam rączka myje rączkę, tylko jak się ktoś z Urzędu zainteresuje to przestanie być kolorowo. Jeśli mam coś radzić kandydatom, to darujcie sobie studiowanie na AGH. Pozdrawiam!
    5 
 7 
AGH Zgadzam się,że ostatnio AGH wypuszcza matołów i tłumoków geodezyjnych. Trzeba po pierwsze poprawić poziom na studiach geodezyjnych podstawowych. Co bardziej niepokojące to są to absolwenci studiów dziennych. Nie nadają się ani do produkcji ani do administracji.
    2 
 8 
NIE dożyją emerytury. Zobaczą co to jest wydawanie /decyzji/ z góry. Zobaczysz SBeku, cwaniaku jak to jest, kiedy droga się zamyka.
    4 
 6 
:) Brawo "Kasjer z Biedronki" - świetny komentarz, nic dodać nic ująć :)
    4 
 7 
Jak śpiewa Klasyk z Warszawki Niech żyje geodezja, polskoej nałuuuuuki kwiat. Niech żyją geodeeeeeeeeci, niech żyją nam sto lat! Czy ktoś jeszcze wierzy w te brednie?
    4 
 9 
Niech lepiej opanuja sytuacje na geodezji, a nie "nowe" kierunki otwieraja... Wypuszczaja matołów i tłumoków i dziwia sie, ze pracodawcy na starcie skreślaja absolventów tej zacnej niegdyś uczelni.
    4 
 9 
T To kolejna sciema i skok na kase z dotacji. Ja znam tych kretaczy z AGH...
    4 
 10 
a ileż to, naukowcy z agh, wykonali do tej pory komercyjnych projektów z wykorzystaniem BIM? jakież to mają kwalifikacje do nauczania w tym zakresie? chętni na kurs się na pewno znajdą, bo wiadomo - kolejny papier się może przydać.
    1 
 18 



zobacz też:

AGH uruchamia studia podyplomowe o dronach

W roku akademickim 2016/2017 Wydział Geodezji Górniczej i Inżynierii Środowiska Akademii Górniczo-Hutniczej...


wiadomości

GEOPRYZMAT
RASZYN

Instrumenty optyczne, GPS i skanery. Wyłączny dystrybutor marek Pentax i Kolida

GEOPRYZMAT
RASZYN

Serwis gwarancyjny i pogwarancyjny instrumentów firmy Pentax, Kolida i innych.
    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-05-07 | KRAKÓW
Space Connect Meetup Kraków 2025. Technologie kosmiczne w służbie innowacji
Space Connect Meetup to cykliczne wydarzenie łączące sektor kosmiczny z pozostałymi branżami. W...
więcej
2025-05-12 | WARSZAWA oraz ONLINE
Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap
„Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap”...
więcej
2025-05-14 | JANÓW LUBELSKI
VIII Konferencja Naukowo-Techniczna pn. "Kierunki rozwoju i innowacje w geodezji i kartografii"
Tematyka konferencji: • nowoczesne techniki i technologie pomiarowe, • wykorzystanie...
więcej
2025-05-14 | DĘBLIN
NC2025 - Rola nawigacji w transporcie lotniczym, morskim i lądowym
Celem konferencji będzie wymiana doświadczeń, prezentacja wyników badań własnych oraz najnowszych...
więcej
2025-05-19 | POZNAŃ
Człowiek w przestrzeni: działalność, efekty i perspektywy
Konferencja ma na celu rozpowszechnienie i popularyzację studenckich osiągnięć z zakresu geografii...
więcej
2025-05-21 | WARSZAWA
Geodezja inżynieryjna w procesie realizacji inwestycji budowlanej
Zakład Geodezji Inżynieryjnej i Systemów Pomiarowych Politechniki Warszawskiej zaprasza na...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
Mapa Miejsc Pamięci Narodowej
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Czy wiesz, że
w latach 30. XX wieku władze III Rzeszy rozpoczęły prace nad ujednoliceniem administracji katastralnej?
następny
strzałka w dółGeoludzie
Krzysztof Biernat

Krzysztof Biernat
Był geodetą z krwi i kości, przodownikiem pracy i człowiekiem mocnych zasad. Na stałe związał się z geodezją po tym, jak został absolwentem Akademii Rolniczej im. Hugona Kołłątaja w Krakowie (w 1990 r. zdobył tytuł mgr. inż. na Wydziale Melioracji i...
więcej

strzałka w dółGeodaty
1896
Francuski fizyk Charles-Édouard Guillaume (1861-1938) odkrył stop inwaru (żelazo i nikiel z domieszkami) charakteryzujący się bardzo małą rozszerzalnością cieplną. Inwar stosowany jest w przyrządach pomiarowych.
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama

v2