|2016-09-28|
Geodezja, Prawo, Instytucje
W MIB o BIM
W jakim stopniu modelowanie informacji o budynkach jest już obecne w krajowych przetargach i czy polscy wykonawcy są w stanie je realizować? Między innymi o tym dyskutowano wczoraj (27 września) w Ministerstwie Infrastruktury i Budownictwa podczas pierwszego spotkania w ramach cyklu poświęconego stosowaniu metodyki BIM w budownictwie.
W obradach wzięli udział przedstawiciele administracji publicznej oraz „publicznych zamawiających”, w tym m.in.: Ministerstwo Rozwoju, Urząd Zamówień Publicznych, Główny Urząd Nadzoru Budowlanego, Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. oraz przedstawiciele Polskiego Związku Inżynierów i Techników Budownictwa oraz Stowarzyszenia Inżynierów Doradców i Rzeczoznawców. Gospodarza reprezentował wiceminister infrastruktury i budownictwa Tomasz Żuchowski.
W trakcie spotkania autorzy ekspertyzy wykonanej na zlecenie MIB przedstawili prezentację na temat obecnego stanu wdrożenia metodyki BIM w polskich zamówieniach publicznych. Pokazali w niej 12 wybranych krajowych przetargów, w których pojawiły się różnego rodzaju wymagania dotyczące modelowania informacji o budynkach. Zaprezentowali również wyniki ankiety przeprowadzonej wśród usługodawców. Wynika z niej np., że aż blisko 2/3 projektantów i około 3/4 wykonawców twierdzi, że nie są jeszcze gotowi realizować przetargu bazującego na metodyce BIM. Większość z badanych uważa ponadto, że wdrożenie metodyki BIM spowodowałoby u nich wzrost cen usług oraz wydłużenie czasu ich wykonania.
W trakcie spotkania zaproszeni goście poinformowali ponadto o doświadczeniach ze stosowaniem metodyki BIM oraz przedstawili obawy oraz korzyści związane z wdrożeniem tej metodyki w budownictwie. Spotkanie zakończyła dyskusja, która pozwoliła podsumować omawiane kwestie.
Kolejne spotkanie w ramach tego cyklu będzie skierowane do przedstawicieli środowiska projektantów, producentów oprogramowania oraz środowiska akademickiego.
JK
|