Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2016-07-19| Geodezja, Prawo, Instytucje

Czy polski rząd chce wspierać wdrażanie BIM-u?

Odpowiedź na tytułowe pytanie można znaleźć w interpelacji posła Pawła Pudłowskiego z „Nowoczesnej” do ministra infrastruktury i budownictwa.


Czy polski rząd chce wspierać wdrażanie BIM-u?

Parlamentarzysta pyta w niej, czy Polska planuje iść śladami Wielkiej Brytanii, Francji czy Niemiec i wymóc stosowanie metodologii modelowania informacji o budynkach (BIM) w zamówieniach publicznych, co zaleca jedna z unijnych dyrektyw.

„Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa jest żywo zainteresowane możliwością wprowadzenia rozwiązań systemowych mających na celu wdrożenie metodyki BIM w budownictwie. Obecnie prowadzone są prace mające na celu przeanalizowanie różnych koncepcji wdrożenia BIM oraz identyfikację głównych interesariuszy” – odpowiada wiceminister IiB Tomasz Żuchowski.

Na czym polegają te prace? Jak wyjaśnia wiceminister, Departament Budownictwa MIiB analizuje różne koncepcje wdrażania BIM-u oraz identyfikuje podmioty zainteresowane tym procesem. Ze środków unijnych finansowane są także wizyty studyjne pracowników DB w krajach, gdzie wykorzystanie tej metodologii jest już zaawansowane.

Z odpowiedzi na interpelację dowiadujemy się również, że do końca 2016 r. ministerstwo planuje sporządzić analizę, która obejmie swoim zakresem zagadnienia związane z BIM-em, w tym m.in. analizę polskich przepisów pod kątem aktualnych możliwości stosowania tych rozwiązań w budownictwie, w szczególności przy inwestycjach realizowanych na zlecenie inwestora publicznego. Dokument określi także warunki umożliwiające wdrożenie BIM-u w zamówieniach publicznych oraz skutki takiego kroku.

„Bazując na dotychczas zebranej wiedzy i dobrych praktykach, sprawą priorytetową dla ministerstwa przy analizowaniu możliwości wdrożenia metodyki BIM jest włączenie w ten proces wszystkich jego głównych interesariuszy – środowisk branżowych, inwestorów publicznych i prywatnych, projektantów, wykonawców, środowiska naukowego oraz przedstawicieli administracji publicznej szczebla centralnego i samorządowego” – zapewnia Tomasz Żuchowski. „Tylko zaangażowanie szerokiego kręgu interesariuszy w prace nad kształtowaniem koncepcji wdrożenia metodyki BIM w Polsce pozwoli przeprowadzić ten proces w sposób efektywny i taki, w którym każda z grup odegra przypisaną jej rolę” – dodaje.

Tomasz Żuchowski informuje ponadto, że ministerstwo planuje zorganizować konsultacje eksperckie, na które zostaną zaproszeni przedstawiciele ww. grup. Mają się one odbyć 27 września br. w siedzibie Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa.

JK


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Model 3D Piaseczna na bazie danych z UAV
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama