Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
2017-03-10 | Geodezja, Edukacja

Wejście SMOK-a

System Monitorowania Odkształceń Konstrukcji (w skrócie SMOK) to nazwa przedsięwzięcia, które od niespełna miesiąca realizowane jest przez studentów Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie. Członkowie Koła Naukowego Geodetów „Dahlta” otrzymali na ten projekt dofinansowanie w ramach konkursu o Grant Rektora AGH 2017.


Ilustracja: Wejście SMOK-a

Głównym celem przedsięwzięcia jest opracowanie uniwersalnego systemu umożliwiającego kontrolowanie przemieszczeń w czasie rzeczywistym. Pierwszym obiektem badań jest most wantowy Brama Przemyska w Przemyślu.
W ramach projektu na pylonach mostu zainstalujemy anteny GNSS, które wykonywać będą pomiar ciągły metodą statyczną. Pozyskane w ten sposób dane trafią do komputerów, a następnie będą zdalnie przesyłane do Krakowa. Aby osiągnąć wyższą dokładność, na dachu Zarządu Dróg Miejskich w Przemyślu umieścimy stację referencyjną GNSS. Sprzęt umożliwiający wykonywanie tego pomiaru uzyskaliśmy od firm GEOIDA oraz GEOTRONICS.
Otrzymywane wyniki będziemy konfrontować z zamontowaną na moście stacją meteorologiczną, z której dane również będą przekazywane w sposób ciągły. Na stację składają się: termometr, higrometr i wiatromierz.

Oprócz pomiarów prowadzonych w trybie ciągłym zaplanowaliśmy także badania okresowe. Jedna z technik okresowego monitorowania odkształceń zakłada wykorzystanie włókna światłowodowego przytwierdzonego do elementu nośnego przęsła mostu. Pomiary te zrealizujemy przy współpracy z firmą SHM SYSTEM, która sprawuje merytoryczną pieczę nad tym badaniem i będzie wykonywała odczyty.
Dodatkowo Bramę Przemyską będziemy obserwować geodezyjnie z sieci kontrolnej założonej wokół obiektu. Podczas każdego wyjazdu pomiarowego wyznaczymy współrzędne wszystkich punktów sieci i wykonamy z nich pomiary kątowo-liniowe do folii dalmierczych rozklejonych na konstrukcji. Obserwacje tachimetryczne uzupełni niwelacja precyzyjna, dzięki której skontrolujemy przemieszczenia pionowe charakterystycznych punktów mostu.



Aktualnie jesteśmy po pierwszym wyjeździe pomiarowym, który odbył się w dniach 2-4 marca. W sesji pomiarowej wzięło udział 17 studentów z Koła Naukowego Geodetów „Dahlta” oraz opiekun projektu dr inż. Przemysław Kuras. Podczas wyjazdu udało nam się zrealizować znaczną część prac związanych z pomiarami oraz zadaniami montażowymi, które mają zapewnić na długi okres stabilność zarówno odbiorników, jak i stacji pogodowej.

Monitorowanie odkształceń planujemy wykonywać aż do ostatniego kwartału bieżącego roku. W połowie października złożymy do pełnomocnika rektora AGH sprawozdanie merytoryczne z realizacji projektu oraz przedstawimy otrzymane wyniki przemieszczeń konstrukcji na corocznym seminarium.

Kolejny wyjazd do Przemyśla najprawdopodobniej odbędzie się jeszcze w marcu. Chcemy, aby wszystkie elementy SMOK-a jak najszybciej zaczęły działać.
Mamy nadzieję, że każdy z kolejnych comiesięcznych wyjazdów będzie przebiegał w dobrej, sprzyjającej pracy atmosferze, podobnej do tej, która panowała podczas ubiegłotygodniowych pomiarów. Jeśli tak będzie, to możemy być pewni, że zapał uczestników projektu SMOK się nie wypali i przed końcem roku będziemy mogli z dumną ogłosić pełny sukces realizowanego projektu.

Adam Wala, KNG Dahlta


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

Pytanie o światłowody Padło kilka pytań o światłowodową technikę pomiarową. W tym przypadku do odczytywania odkształceń kilkudziesięciometrowego włókna światłowodowego wykorzystuje się zaawansowany reflektometr optyczny, działający w oparciu o rozpraszanie Rayleigha. Technika ta pozwala na pomiary odkształceń wzdłuż długości włókna w sposób geometrycznie ciągły, np. z rozdzielczością przestrzenną rzędu 5 mm. Tym sposobem pojedynczym światłowodem jesteśmy w stanie zastąpić tysiące tradycyjnych, punktowych czujników odkształceń. Dokładność jest rzędu jednej mikrodeformacji, co dla zagadnień inżynierskich jest aż nadto wystarczające. Ta stosunkowo młoda technika pomiarowa jest dopiero od kilku lat rozwijana w inżynierii lądowej, a początek swój miała w przemyśle kosmicznym i lotniczym. Z pewnością zastosowanie włókien światłowodowych do rozłożonych pomiarów odkształceń mostu badanego w ramach projektu, będzie niezwykle cennym doświadczeniem;) Pozdrawiam, Tomek
  
 2 
cd. Zostało jeszcze sporządzenie porównania współrzędnych z całego opracowywanego terenu, 5479 punktów, e tam, drobiazg.Nie wspominam o bdocie i gesucie.Brakuje w opracowaniach geodetów głębokości fundamentów wszystkich budynków, skład fundamentów, rodzaj użytego betonu.Jeszcze należy sporo uzupełnić w standardach,ustawach,wytycznych, instrukcjach, rozporządzeniach ministrów,jurgiela,szyszki,morawieckiego i innych.
  
A kto wam broni mierzyc odkształcenia zbudowanego wiatraka, ja tak robię teodolitem i nikt mnie przed tym nie powstrzyma.Szkoda mi młodych ludzi z pasją, zderzą się z rzeczywistością,po zastosowaniu wszystkich wymogów stndardów tak w opracowaniu prawnym jak i mdp odechce im się żyć.Np. sporządzając mdp. należy sprawdzić pomiar lub pomiary na danym terenie,z założenia należy pomierzyć wszystko a następnie z pomiaru o tej samej dokładności wybieramy punkty, których położenie przekroczyło dopuszczalny błąd położenie to je unicestwiamy,które nie przekroczyły tego błędu,pozostawiamy.Założoną osnowę pomiarową sprzed 2011r(ob. standardów) należy wyrównać metodą ścisłą,przeliczyć współrzędne i zastosować podobną technikę opracowania jak przedstawiłem. Pomiar szczegółów, gdzie osnowy nie można przeliczyć lub wykonano mało dokładnie należy wyeliminować. Pozostaje jeszcze pomiar urządzeń podziemnych, które to były mierzone drzewiej na słupy,budynki itd nie spełniają standardów, powinniśmy okopywać.
    1 
 1 
prawda i tak będziecie w większości wegetowali za 1500-2000zł. O tym zapewne profesur już wam nie wspomniał
  
 3 
geo ,nie do konca tak,profesor jest zwolniony z dokumentowania praktyki i z egzaminu.Ale inne warunki musi spełnic jm.in. złożyc wniosek o nadanie uprawnień.
  
 2 
kolego ~pytający... widzę, że coś zazdrość przez ciebie przemawia. Jakie to znaczenie, że Pan Przemek jest opiekunem projektu? Pod tym przedsięwzięciem z pewnością oprócz opiekuna podpisze się z powodzeniem profesor geodezji. Dodam Ci jeszcze, że za moich czasów studenckich na Akademii wykładał i zajęcia prowadził dr inż. Adam Bałut. Posiadał "tylko" stopień doktora ale swoją wiedzą i doświadczeniem przewyższał niejednego profesora. Sądzę, że kolega Przemek posiada wiedzę, której pozazdrościć by mu mógł niejeden geodeta z uprawnieniami z zakresu 4 ( w tym i ja między innymi). Co mają do tego uprawnienia? Ja osobiście znam niejednego geodetę uprawnionego co tak robotę potrafi zrobić, że potem po sądach trzeba biegać żeby to odkręcać. Naukowcom życzę powodzenia a Tobie kolego więcej wiary w swoje umiejętności.
  
 3 
.. tylko że to nie jest profesor a doktor inżynier ..
    1 
 1 
jak nie znasz przepisów... to nie zadawaj głupich pytań. Profesor geodezji ze specjalizacji geodezja inżynieryjno-przemysłowa ma z ustawy nadane uprawnienia dla zakresu 4.
  
 8 
. Przecież to są naukowcy. Ich takie przyziemne sprawy jak uprawnienia nie obowiązują.
    4 
 1 
odpowiedź z tego co widzę to nie ma żadnych uprawnień.. zatem kolejne pytanie kto nadzoruje ich pracę ?
    7 
 1 
uprawnienia ja się pytam czy doktor/profesor opiekujący się projektem posiada uprawnienia zakresu 4?
    6 
 1 
światłowód podejrzewam że chodzi o interrogator elektrooptyczny ale mogę się mylić
  
 1 
światłowód "Jedna z technik okresowego monitorowania odkształceń zakłada wykorzystanie włókna światłowodowego przytwierdzonego do elementu nośnego przęsła mostu." Ktoś ma więcej informacji na czym dokładnie taka technika polega i jaka jest jej dokładność?
  
i ok Proponuje kontakt z gdaką, bo monitoringi za darmo chętnie są widziane...
  
 1 



zobacz też:

Skalkulować NMT

W styczniowym wydaniu miesięcznika GEODETA prezentujemy analizę porównawczą numerycznych modeli terenu i dokładności ortofotomapy na...

Przedsiębiorcy i studenci spotkali się ponownie na AGH

Czy młody człowiek po studiach geodezyjnych jest w stanie robić coś więcej, niż wektoryzować...

Nowoczesne technologie na Konferencji Studenckich Kół Naukowych

W ubiegłym tygodniu (8 grudnia) na Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie odbyła się...

Studenci AGH przemierzyli tatrzańskie szlaki

Kolejna edycja projektu Koła Naukowego Geodetów „Dahlta”, w ramach którego co roku...


wiadomości

NaviGate Sp. z o.o.
Kraków

NaviGate – Oddział Warszawa ul. Gościnna 7, 05-082 Blizne Łaszczyńskiego k. Warszawy, tel. 22 270-15-54 ODBIORNIKI GNSS RTK, TACHIMETRY ELEKTRONICZNE I ZROBOTYZOWANE, BEZZAŁOGOWE STATKI POWIETRZNE (DRONY), SENSORY Sklep Serwis...

Centrum Serwisowe NaviGate
KRAKÓW

Centrum Serwisowe NaviGate wykonuje serwis odbiorników GNSS, kontrolerów, niwelatorów i tachimetrów marki Trimble, Spectra Geospatial, Nikon, Sokkia, Leica, Topcon, CHC, Geomax oraz dronów i sensorów marki DJI Enterprise. Naszym Klientom zapewniamy...
    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-04-25 | POZNAŃ
Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką i rekreacją oraz planowaniem przestrzennym
Konferencja naukowa pt. Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką, rekreacją oraz...
więcej
2025-04-28 | KRAKÓW
XIX Ogólnopolska Konferencja Studentów Geodezji 2025
W dniach 28–29 kwietnia 2025 r. na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie...
więcej
2025-05-12 | WARSZAWA oraz ONLINE
Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap
„Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap”...
więcej
2025-05-14 | JANÓW LUBELSKI
VIII Konferencja Naukowo-Techniczna pn. "Kierunki rozwoju i innowacje w geodezji i kartografii"
Tematyka konferencji: • nowoczesne techniki i technologie pomiarowe, • wykorzystanie...
więcej
2025-05-14 | DĘBLIN
NC2025 - Rola nawigacji w transporcie lotniczym, morskim i lądowym
Celem konferencji będzie wymiana doświadczeń, prezentacja wyników badań własnych oraz najnowszych...
więcej
2025-05-19 | POZNAŃ
Człowiek w przestrzeni: działalność, efekty i perspektywy
Konferencja ma na celu rozpowszechnienie i popularyzację studenckich osiągnięć z zakresu geografii...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
Skaning ułatwi modernizację statku
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Czy wiesz, że
Survey of India założył lord Clive, a zadaniem biura było opracowanie map Indii? Generał Robert Clive był latach 1765-67 gubernatorem Bengalu. Był jednym z twórców kolonializmu brytyjskiego w Indiach.
następny
strzałka w dółGeoludzie
Andrzej Kęsik
Był absolwentem geografii Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, rocznik 1952. Jeszcze w trakcie studiów rozpoczął pracę w Katedrze Geografii Fizycznej, a od 1964 r. w nowo utworzonym Zakładzie Kartografii UMCS. Odbył staże na...
więcej

strzałka w dółGeodaty
2003
Amerykańska Agencja Kartograficzna NIMA (National Imagery and Mapping Agency) zmieniła nazwę na NGI (National Geospatial-Intelligence Agency) - Narodową Agencję ds. Wywiadu Przestrzennego.
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama

v2