Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2017-03-10| Geodezja, Edukacja

Wejście SMOK-a

System Monitorowania Odkształceń Konstrukcji (w skrócie SMOK) to nazwa przedsięwzięcia, które od niespełna miesiąca realizowane jest przez studentów Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie. Członkowie Koła Naukowego Geodetów „Dahlta” otrzymali na ten projekt dofinansowanie w ramach konkursu o Grant Rektora AGH 2017.


Wejście SMOK-a

Głównym celem przedsięwzięcia jest opracowanie uniwersalnego systemu umożliwiającego kontrolowanie przemieszczeń w czasie rzeczywistym. Pierwszym obiektem badań jest most wantowy Brama Przemyska w Przemyślu.
W ramach projektu na pylonach mostu zainstalujemy anteny GNSS, które wykonywać będą pomiar ciągły metodą statyczną. Pozyskane w ten sposób dane trafią do komputerów, a następnie będą zdalnie przesyłane do Krakowa. Aby osiągnąć wyższą dokładność, na dachu Zarządu Dróg Miejskich w Przemyślu umieścimy stację referencyjną GNSS. Sprzęt umożliwiający wykonywanie tego pomiaru uzyskaliśmy od firm GEOIDA oraz GEOTRONICS.
Otrzymywane wyniki będziemy konfrontować z zamontowaną na moście stacją meteorologiczną, z której dane również będą przekazywane w sposób ciągły. Na stację składają się: termometr, higrometr i wiatromierz.

Oprócz pomiarów prowadzonych w trybie ciągłym zaplanowaliśmy także badania okresowe. Jedna z technik okresowego monitorowania odkształceń zakłada wykorzystanie włókna światłowodowego przytwierdzonego do elementu nośnego przęsła mostu. Pomiary te zrealizujemy przy współpracy z firmą SHM SYSTEM, która sprawuje merytoryczną pieczę nad tym badaniem i będzie wykonywała odczyty.
Dodatkowo Bramę Przemyską będziemy obserwować geodezyjnie z sieci kontrolnej założonej wokół obiektu. Podczas każdego wyjazdu pomiarowego wyznaczymy współrzędne wszystkich punktów sieci i wykonamy z nich pomiary kątowo-liniowe do folii dalmierczych rozklejonych na konstrukcji. Obserwacje tachimetryczne uzupełni niwelacja precyzyjna, dzięki której skontrolujemy przemieszczenia pionowe charakterystycznych punktów mostu.Aktualnie jesteśmy po pierwszym wyjeździe pomiarowym, który odbył się w dniach 2-4 marca. W sesji pomiarowej wzięło udział 17 studentów z Koła Naukowego Geodetów „Dahlta” oraz opiekun projektu dr inż. Przemysław Kuras. Podczas wyjazdu udało nam się zrealizować znaczną część prac związanych z pomiarami oraz zadaniami montażowymi, które mają zapewnić na długi okres stabilność zarówno odbiorników, jak i stacji pogodowej.

Monitorowanie odkształceń planujemy wykonywać aż do ostatniego kwartału bieżącego roku. W połowie października złożymy do pełnomocnika rektora AGH sprawozdanie merytoryczne z realizacji projektu oraz przedstawimy otrzymane wyniki przemieszczeń konstrukcji na corocznym seminarium.

Kolejny wyjazd do Przemyśla najprawdopodobniej odbędzie się jeszcze w marcu. Chcemy, aby wszystkie elementy SMOK-a jak najszybciej zaczęły działać.
Mamy nadzieję, że każdy z kolejnych comiesięcznych wyjazdów będzie przebiegał w dobrej, sprzyjającej pracy atmosferze, podobnej do tej, która panowała podczas ubiegłotygodniowych pomiarów. Jeśli tak będzie, to możemy być pewni, że zapał uczestników projektu SMOK się nie wypali i przed końcem roku będziemy mogli z dumną ogłosić pełny sukces realizowanego projektu.

Adam Wala, KNG Dahlta


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Studenci inwentaryzują budynek AGH
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS