Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2016-12-14| Geodezja, Teledetekcja, Edukacja

Nowoczesne technologie na Konferencji Studenckich Kół Naukowych

W ubiegłym tygodniu (8 grudnia) na Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie odbyła się 57. Konferencja Studenckich Kół Naukowych Pionu Górniczego. W ramach tego wydarzenia swoje obrady miała m.in. sekcja geodezyjna – zorganizowana przez Koło Naukowe Geodetów Dahlta – w których wzięli udział studenci Wydziału Geodezji Górniczej i Inżynierii Środowiska AGH oraz goście z Sankt Petersburga.


Nowoczesne technologie na Konferencji Studenckich Kół Naukowych <br />
fot. Maciej Bernaś (KSAF)
fot. Maciej Bernaś (KSAF)

Podczas sekcji odbył się konkurs referatów, w trakcie którego wygłoszono 11 prezentacji: 4 prace o charakterze geologicznym (przygotowane przez studentów z Rosji) oraz 7 referatów studentów WGGiIŚ o tematyce związanej głównie z fotogrametrią, teledetekcją, modelowaniem 3D oraz geoinformatyką. Poprzez działalność w kole naukowym studenci mają dostęp do najnowocześniejszego sprzętu, a także wsparcia merytorycznego ze strony współpracujących z kołem naukowców. Tegoroczny konkurs referatów pokazał, że współpraca ta owocuje wieloma ciekawymi i ambitnymi projektami.

Zwycięska praca pt. „FocusSphere ZPF” autorstwa Witolda Niewiem i Łukasza Wandzicha łączy w sobie geodezję, informatykę i mechanikę. W ramach grantu rektora AGH zbudowana została zintegrowana platforma fotogrametryczna służąca do tworzenia modeli 3D małych obiektów. Już teraz studenci z KNG Dahlta planują użycie jej podczas przyszłorocznego obozu w Pathos na Cyprze, gdzie FocusSphere ZPF wykorzystany będzie do tworzenia modeli zabytkowych obiektów małogabarytowych pozyskanych w wyniku prac archeologicznych.

Drugie miejsce zajął referat pt. „Analiza porównawcza numerycznych modeli terenu oraz dokładności ortofotomapy na przykładzie otuliny Poleskiego Parku Narodowego”, który był wynikiem opracowania danych z lipcowego obozu na Polesiu (artykuł na ten temat opublikowano we wrześniowym numerze GEODETY). Autorki – Paulina Cierpich i Justyna Ruchała – szczegółowym analizom poddały NMT otrzymany za pomocą pomiarów tachimetrycznych i nalotów bezzałogowym statkiem latającym.

Trzecie miejsce zajęła praca Pauliny Półchłopek pt. „Aplikacja mapowa umożliwiająca dokumentację i prezentację osnowy geodezyjnej”, która w ramach projektu inżynierskiego stworzyła portal internetowy i aplikację na urządzenia mobilne służące do kontroli i informowania o stanie punktów osnowy.Jako ciekawostkę warto podać, że we wszystkich 21 sekcjach tematycznych Konferencji SKNPG wzięły udział aż 363 osoby (315 studentów AGH i 48 gości zagranicznych), które wygłosiły 303 referaty.

Organizatorzy pragną jeszcze raz pogratulować zwycięzcom, podziękować wszystkim autorom referatów, a także studentom, którzy tak licznie przybyli posłuchać prezentacji kolegów i koleżanek. Za relację fotograficzną z wydarzenia dziękujemy Maciejowi Bernasiowi z Krakowskiej Studenckiej Agencji Fotograficznej.

Spis wszystkich referatów

Ewa Budrys (KNG Dahlta)


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Jak GIS może zapewnić lepszą przyszłość?
czy wiesz, że...
© 2023 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
e-mail: geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS