wiadomościksięgarniaMiesięcznik GEODETAreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2016-12-20| Geodezja, GIS, Edukacja

Przedsiębiorcy i studenci spotkali się ponownie na AGH

Czy młody człowiek po studiach geodezyjnych jest w stanie robić coś więcej, niż wektoryzować działki? Co może zachęcić przedsiębiorcę do powierzenia absolwentowi geodezji odpowiedzialnego stanowiska? Na pierwsze z pytań potencjalnym pracodawcom odpowiedzi udzielili 9 grudnia br. studenci ponad dziesięciu kół naukowych z całej Polski. Ciekawość studentów w tej drugiej kwestii zaspokoili przedstawiciele firm działających w branży geodezyjnej. Na Wydziale Geodezji Górniczej i Inżynierii Środowiska Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie odbyło się kolejne, drugie już, Forum Uni-Biznes Geodezja Przedsiębiorcy Studenci (GPS).


Przedsiębiorcy i studenci spotkali się ponownie na AGH <br />
fot. Maciej Bernaś
fot. Maciej Bernaś

Spotkanie, zorganizowane przez Koło Naukowe Geodetów Dahlta, miało na celu integrację środowisk studentów kierunków geodezyjnych i przedsiębiorców działających w tej branży. Studenci (reprezentowani przez przedstawicieli kół naukowych) mieli możliwość przedstawienia kierunków swojego rozwoju w ramach wystąpień – w dwóch sesjach: projektowej i koncepcyjnej. Środowisko firm natomiast, poprzez prezentację własnej działalności w kontekście wymagań stawianych pracownikom, pokazało faktyczne trendy polskiego rynku geodezyjnego. Częścią podsumowującą spotkanie był panel dyskusyjny, podczas którego każdy z obecnych mógł zadawać nurtujące go pytania. W ten sposób konferencja była okazją do konfrontacji wyobrażeń z rzeczywistością.

Mówiąc o przyjmowaniu do pracy studentów, przedstawiciele firm przyznali, że szczególnie ważna jest w rozwoju studenta interdyscyplinarność i poszukiwanie alternatywnych rozwiązań opracowywanego problemu. I to na te cechy prowadzonych przez studentów projektów zwracają uwagę przede wszystkim. W związku z tym studenci nie powinni zamykać się w klasycznej geodezji, ale starać się łączyć ją z innymi, niekoniecznie nawet pokrewnymi dziedzinami, a także poszukiwać mniej konwencjonalnych rozwiązań, nie poprzestawać na podstawowym, znanym sobie dobrze podejściu do problemu. Tak ukierunkowane kształcenie samego siebie może bardzo pozytywnie wpłynąć na umiejętność poradzenia sobie z zadaniami, jakie powierzone zostaną młodemu człowiekowi przez pracodawcę.

Najważniejszym z nasuwających się po Forum GPS spostrzeżeń jest wysoki poziom wiedzy studentów, którzy – korzystając z możliwości, jakie daje działalność w kołach naukowych – chętnie dbają o samorozwój. Ponadto wyłonione zostały dwa główne filary, na których opierać powinno się budowanie doświadczenia zawodowego w przypadku absolwentów studiów geodezyjnych – interdyscyplinarność podejmowanych zadań i chęć szukania lepszych rozwiązań w zmaganiu się z nimi.

W tym roku w wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele czterech firm firm: OPEGIEKA, Satim, Geotronics Dystrybucja oraz GISonLine, którzy spośród prezentowanych referatów wyłonili najlepsze w poszczególnych sesjach.
Część projektowa:
• miejsce I: Witold Niewiem i Łukasz Wandzich (KNG „Dahlta” – AGH, Kraków) – ,,FocusSphere - Zautomatyzowana Platforma Fotogrametryczna”;
• miejsce II: Katarzyna Adamek (KNGK „Geoinformatyka” – AGH, Kraków) – ,,Algorytm automatycznego wyznaczania tras przejścia terenów górskich”;
• miejsce III: Arkadiusz Skoczylas (Stowarzyszenie Studentów GiK PW „Geoida” – PW, Warszawa) – ,,Automatyzacja procesu orientacji danych TLS”.

Część koncepcyjna:
• miejsce I: Arkadiusz Skoczylas (Stowarzyszenie Studentów GiK PW „Geoida” – PW, Warszawa) – ,,Aplikacja wspomagająca inteligentne zarządzanie ruchem drogowym”;
• miejsce II: Krzysztof Pepłoński (KNS „GeoPixel” – WAT, Warszawa) – ,,Symulator interfejsu instrumentów geodezyjnych";
• miejsce III: Piotr Bryłka, Krzysztof Stasch i Radosław Zajdel (SKN Geodetów – UP, Wrocław) – ,,Sieć WIFI jako źródło danych do lokalizacji wewnątrz budynków”.


fot. Maciej Bernaś

Patronat honorowy nad Forum objęli: prorektor ds. studenckich AGH dr hab. Anna Siwik oraz dziekan Wydziału Geodezji Górniczej i Inżynierii Środowiska prof. Stanisław Gruszczyński. Jednym z patronów medialnych wydarzenia była redakcja miesięcznika GEODETA i portalu Geoforum.pl.

Sponsorami nagród dla najlepszych referatów zaprezentowanych przez koła naukowe była firma OPEGIEKA z Elbląga. Dodatkowo wsparcia finansowego przy organizacji Forum udzielili: AGH oraz Stowarzyszenie Naukowe im. Stanisława Staszica w Krakowie.

Szymon Stelmach, Ewa Trzebuniak


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
Odkąd wprowadzono geodezyjny pomiar kartometryczny :-D. W tej branży przejdzie każdy numer jeśli tylko daje możliwość wyciągnięcia kasy z budżetu państwa. Oczywiście na rzecz grupy trzymającej "e-władzę" a nie zwykłych geodetów, tych po studiach i pozostałych.
 2 
odpowiedz zgłoś
I m p r e z a się rozwija. Spotkanie studentów z przedsiębiorcami? Czy kolejna konferencja studenckich kół naukowych? No i te filary!! :-))) Podam inne filary niezbędne w pracy geodety: jak zarobić najniższą krajową (zgodnie z umową), jak przeżyć miesiąc za 2000 zł na rękę (umowa "pod stołem"). To są realne problemy w tym zawodzie. A na koniec takie pytanie: od kiedy to geodezja polega na wektoryzacji działek?
 3 
odpowiedz zgłoś
2 komentarzezobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Wyprawa BARI 1976
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS