|2016-12-20|
Geodezja, GIS, Edukacja
Przedsiębiorcy i studenci spotkali się ponownie na AGH
Czy młody człowiek po studiach geodezyjnych jest w stanie robić coś więcej, niż wektoryzować działki? Co może zachęcić przedsiębiorcę do powierzenia absolwentowi geodezji odpowiedzialnego stanowiska? Na pierwsze z pytań potencjalnym pracodawcom odpowiedzi udzielili 9 grudnia br. studenci ponad dziesięciu kół naukowych z całej Polski. Ciekawość studentów w tej drugiej kwestii zaspokoili przedstawiciele firm działających w branży geodezyjnej. Na Wydziale Geodezji Górniczej i Inżynierii Środowiska Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie odbyło się kolejne, drugie już, Forum Uni-Biznes Geodezja Przedsiębiorcy Studenci (GPS).
fot. Maciej Bernaś
|
|
|
|
|
|
Spotkanie, zorganizowane przez Koło Naukowe Geodetów Dahlta, miało na celu integrację środowisk studentów kierunków geodezyjnych i przedsiębiorców działających w tej branży. Studenci (reprezentowani przez przedstawicieli kół naukowych) mieli możliwość przedstawienia kierunków swojego rozwoju w ramach wystąpień – w dwóch sesjach: projektowej i koncepcyjnej. Środowisko firm natomiast, poprzez prezentację własnej działalności w kontekście wymagań stawianych pracownikom, pokazało faktyczne trendy polskiego rynku geodezyjnego. Częścią podsumowującą spotkanie był panel dyskusyjny, podczas którego każdy z obecnych mógł zadawać nurtujące go pytania. W ten sposób konferencja była okazją do konfrontacji wyobrażeń z rzeczywistością.
Mówiąc o przyjmowaniu do pracy studentów, przedstawiciele firm przyznali, że szczególnie ważna jest w rozwoju studenta interdyscyplinarność i poszukiwanie alternatywnych rozwiązań opracowywanego problemu. I to na te cechy prowadzonych przez studentów projektów zwracają uwagę przede wszystkim. W związku z tym studenci nie powinni zamykać się w klasycznej geodezji, ale starać się łączyć ją z innymi, niekoniecznie nawet pokrewnymi dziedzinami, a także poszukiwać mniej konwencjonalnych rozwiązań, nie poprzestawać na podstawowym, znanym sobie dobrze podejściu do problemu. Tak ukierunkowane kształcenie samego siebie może bardzo pozytywnie wpłynąć na umiejętność poradzenia sobie z zadaniami, jakie powierzone zostaną młodemu człowiekowi przez pracodawcę.
Najważniejszym z nasuwających się po Forum GPS spostrzeżeń jest wysoki poziom wiedzy studentów, którzy – korzystając z możliwości, jakie daje działalność w kołach naukowych – chętnie dbają o samorozwój. Ponadto wyłonione zostały dwa główne filary, na których opierać powinno się budowanie doświadczenia zawodowego w przypadku absolwentów studiów geodezyjnych – interdyscyplinarność podejmowanych zadań i chęć szukania lepszych rozwiązań w zmaganiu się z nimi.
W tym roku w wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele czterech firm firm: OPEGIEKA, Satim, Geotronics Dystrybucja oraz GISonLine, którzy spośród prezentowanych referatów wyłonili najlepsze w poszczególnych sesjach. Część projektowa: • miejsce I: Witold Niewiem i Łukasz Wandzich (KNG „Dahlta” – AGH, Kraków) – ,,FocusSphere - Zautomatyzowana Platforma Fotogrametryczna”; • miejsce II: Katarzyna Adamek (KNGK „Geoinformatyka” – AGH, Kraków) – ,,Algorytm automatycznego wyznaczania tras przejścia terenów górskich”; • miejsce III: Arkadiusz Skoczylas (Stowarzyszenie Studentów GiK PW „Geoida” – PW, Warszawa) – ,,Automatyzacja procesu orientacji danych TLS”.
Część koncepcyjna: • miejsce I: Arkadiusz Skoczylas (Stowarzyszenie Studentów GiK PW „Geoida” – PW, Warszawa) – ,,Aplikacja wspomagająca inteligentne zarządzanie ruchem drogowym”; • miejsce II: Krzysztof Pepłoński (KNS „GeoPixel” – WAT, Warszawa) – ,,Symulator interfejsu instrumentów geodezyjnych"; • miejsce III: Piotr Bryłka, Krzysztof Stasch i Radosław Zajdel (SKN Geodetów – UP, Wrocław) – ,,Sieć WIFI jako źródło danych do lokalizacji wewnątrz budynków”.
fot. Maciej Bernaś
Patronat honorowy nad Forum objęli: prorektor ds. studenckich AGH dr hab. Anna Siwik oraz dziekan Wydziału Geodezji Górniczej i Inżynierii Środowiska prof. Stanisław Gruszczyński. Jednym z patronów medialnych wydarzenia była redakcja miesięcznika GEODETA i portalu Geoforum.pl.
Sponsorami nagród dla najlepszych referatów zaprezentowanych przez koła naukowe była firma OPEGIEKA z Elbląga. Dodatkowo wsparcia finansowego przy organizacji Forum udzielili: AGH oraz Stowarzyszenie Naukowe im. Stanisława Staszica w Krakowie.
Szymon Stelmach, Ewa Trzebuniak
|