Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2016-09-28| Geodezja, Edukacja

Studenci AGH przemierzyli tatrzańskie szlaki

Kolejna edycja projektu Koła Naukowego Geodetów „Dahlta”, w ramach którego co roku organizowane są wakacyjne obozy pomiarowe – „Akcja Lato” – przeszła do historii. Tym razem otworzył ją obóz w Poleskim Parku Narodowym, podczas którego grupa studentów przeprowadziła pomiary mające na celu utworzenie numerycznego modelu terenu (więcej w GEODECIE 9/2016), a następnie przeanalizowanie stosunków wodnych badanego obszaru Parku. Niedługo później, po raz kolejny od 30 lat, w Słowińskim Parku Narodowym pomierzona została Wydma Łącka.


Studenci AGH przemierzyli tatrzańskie szlaki <br />
fot. Wojciech Chmiel
fot. Wojciech Chmiel
Na zakończenie „Akcji Lato 2016” we wrześniu odbył się obóz naukowy w Tatrach, którego celem była inwentaryzacja szlaków pieszych. Pomiary prowadzone były metodą skanowania laserowego i przekrojów poprzecznych. W trakcie obozu (5-16 września) udało się poprowadzić ciąg skaningowy przez dolne części trzech szlaków w rejonie Tatr Zachodnich: zielonego od schroniska na Hali Kondratowej w stronę Przełęczy pod Kopą Kondracką, czerwonego z Doliny Kościeliskiej w stronę Ciemniaka i żółtego od schroniska na Polanie Chochołowskiej w stronę Grzesia. Do pomiaru użyto skanera Leica ScanStation C10 wraz z odpowiednimi tarczami celowniczymi, a kolejne stanowiska skanera mierzono metodą RTK/RTN, o ile pozwalało na to przysłonięcie horyzontu. Studenci przeprowadzili również tą metodą liczne przekroje w tych samych rejonach Tatr. Do pomiarów satelitarnych użyto wypożyczonego od firmy GEOMAX odbiornika Zenith25 Pro Seria, który korzystał z poprawek stacji referencyjnych Nadowski NET, oraz odbiorników Leica GPS1200 i Javad Triumph, które pracowały z własną stacją bazową.

fot. Aleksandra Słodowska

W ciągu najbliższych miesięcy uczestnicy obozu zajmować się będą porównaniem numerycznego modelu terenu pochodzącego z danych lidarowych z 2013 r. z modelem utworzonym na bazie skanów, dodatkową kontrolą wyników będą przekroje poprzeczne. Celem analiz jest określenie stopnia erozji antropogenicznej badanych szlaków, które w przyszłości mają być poddane pracom remontowym. Przy okazji zaś obóz umożliwił studentom nauczenie się pracy ze skanerem w nietypowym otoczeniu oraz pracy metodą RTK/RTN GNSS przy użyciu trzech różnych odbiorników. Na co dzień zaś trudy pomiarów w wymagającym górskim terenie wynagrodziły studentom Tatry. Ofiarowały ciepło ostatnich letnich dni i wspaniałe widoki Czerwonych Wierchów, okrywających się już na jesień typową sobie rdzawą czerwienią.

Obóz zrealizowany został w ramach ścisłej współpracy z Tatrzańskim Parkiem Narodowym, który zaproponował jego tematykę i zapewnił transport na miejsce pomiarów. Obóz odbył się także dzięki wsparciu takich instytucji jak Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie, Wydział Geodezji Górniczej i Inżynierii Środowiska AGH, Okręgowe Przedsiębiorstwo Geodezyjno-Kartograficzne w Opolu, Stowarzyszenie Naukowe im. Stanisława Staszica, AlgoRes-Soft i GEOMAX. W obozie udział wzięli studenci Koła Naukowego Geodetów „Dahlta”: Ewa Budrys, Wojciech Chmiel, Aleksandra Cieślik, Hubert Dec, Marzena Koziak, Przemysław Mojecki, Kamil Niedbał, Joachim Pawliński, Aleksandra Słodowska i Ewa Trzebuniak. Nad pracami nadzór merytoryczny sprawowali dr inż. Paweł Ćwiąkała i dr inż. Rafał Kocierz.

fot. Maciej Majewski

Ewa Trzebuniak


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



wiadomości

Korzystanie z Portalu BDOT10k
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama