Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
2017-01-16 | Geodezja, Teledetekcja, Edukacja

Skalkulować NMT

W styczniowym wydaniu miesięcznika GEODETA prezentujemy analizę porównawczą numerycznych modeli terenu i dokładności ortofotomapy na przykładzie otuliny Poleskiego Parku Narodowego.


Ilustracja: Skalkulować NMT
Pierwszym krokiem w wyborze sposobu tworzenia NMT i ortofotomapy jest zdefiniowanie celu, któremu mają one służyć – napisały autorki artykułu Paulina Cierpich i Justyna Ruchała, studentki Wydziału Geodezji Górniczej AGH w Krakowie. – Trzeba mieć świadomość, że wraz ze wzrostem żądanej dokładności wzrasta nakład czasowy i finansowy pomiaru terenowego i kameralnego opracowania danych.

W ramach badań przeprowadzonych dla obszaru testowego pozyskano i opracowano trzy zbiory danych: obserwacje z pomiarów tachimetrycznych, sklasyfikowaną chmurę punktów z lotniczego skanowania laserowego (ISOK) oraz zdjęcia z nalotu fotogrametrycznego bezzałogowym statkiem latającym (BSL). Posłużyły one do wygenerowania numerycznych modeli terenu oraz ortofotomapy (z danych BSL). Dokładnoś­ci otrzymanych produktów obliczono w stosunku do punktów referencyjnych wzdłuż profili kontrolnych.

Warto dodać, że większość tych punktów znajdowała się na nieutwardzonej drodze gruntowej, a tylko co piąty zlokalizowany był wśród niskiej roślinności. Wykonano także wzajemne porównanie NMT bez uwzględniania modelu referencyjnego. Ponadto zwrócono uwagę na rolę poszczególnych czynników wpływających na wynik końcowy. Aby ocena dokładności nie zależała w głównej mierze od zróżnicowania terenu, jednoznacznie określono jego zakres. Wybrano także tylko jeden algorytm generowania NMT (nieregularna siatka trójkątów – TIN), opierający się bezpośrednio na danych pomiarowych.

Badania prowadzono na terenie otuliny Poleskiego Parku Narodowego, gdzie wytypowano tzw. pole porównawcze o powierzchni około 54 ha, zlokalizowane w jej południowej części. Szczegółowe wyniki badań zaprezentowano w dalszej części artykułu.

• Metoda tachimetryczna

Inwentaryzację (na fot. powyżej) wybranego obszaru w dniach 15-22 lipca 2016 r. wykonała grupa 12 członków Koła Naukowego Geodetów Dahlta z AGH w Krakowie pod opieką dr inż. Edyty Puniach oraz dr. inż. Pawła Ćwiąkały [więcej o samych pomiarach w GEODECIE 9/2016 – red.]. Tachimetrię przeprowadzono, bazując na założonej osnowie pomiarowej składającej się z 15 punktów. Do pomiaru wykorzystano dwa instrumenty Topcon OS103 oraz jeden Geomax Zipp 20. Średnia wielkość oczka siatki pomiarowej wynosiła około 30 m. W miejscach o większych deniwelacjach siatkę zagęszczano (do boku o długości 15 m), tam zaś, gdzie teren wydawał się płaski, stosowano większe odległości. Szczególną uwagę zwracano na punkty charakterystyczne oraz linie nieciągłości, aby jak najlepiej oddać charakter badanego obszaru.

Obliczenie wysokości pikiet terenowych wykonano w module „Tachimetria” programu C-Geo, uzyskując średni błąd wysokości około 3 cm, a błąd sytuacyjny 4 cm. Na podstawie przygotowanych danych wygenerowano numeryczny model terenu w postaci siatki TIN, który następnie przekonwertowano do obrazu rastrowego o komórce wielkości 3,5 x 3,5 m. Wspomniane operacje wykonano w programie ArcMap.

• Dane z ISOK i naloty bezzałogowym statkiem latającym

Do wygenerowania kolejnego NMT wykorzystano dane z lotniczego skaningu laserowego pozyskane w ramach projektu ISOK. Z Centralnego Ośrodka Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej otrzymano sklasyfikowaną chmurę punktów w formacie LAS o gęs­tości 4 pkt/m2...

Pełna treść artykułu w styczniowym wydaniu miesięcznika GEODETA
• Zamów wersję papierową • Zamów wersję cyfrową

Redakcja


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

Podobny artykul już był Bezpilotowce w praktyce geodezyjnej, już w 2013 by artykuł w tym temacie. Fajnie że robią to studenci, ale że się da Photoscanem i innymi metodami to wiadomo od 2010. Czy w artykule będzie cokolwiek nowego, czy to dobry początek na pięcioletnie prace 'badawcze'?
  
? ? znaki zapytania - to nie są znaki zapytania tylko jednostki (cm ) - nie wiem dlaczego ta stronka zamieniła te znaki
  
 1 
del1 Ciekawy temat. Dlatego chciałem się zapytać jak Wykonaliście te pomiary i opracowaliście jeśli chodzi o nalot z BSL. Jeśli tylko kamera punkty georeferencyjne na terenie nalotu to w sumie duża cześć zależy jak zostały pomierzone te punkty, ich ilość dobrze zidentyfikowana w Photoscanie i sama rozdzielczość matrycy kamery..jeśli matryca jest powyżej 32 mpixli można zejść do 2,5 x 2,5 ?(xy) oraz 3cm- (Z )przy nalocie na wysokości 120 m , można latać niżej np. 80 m ale wtedy wydłuży się czas lotu i dochodzi problem baterii, ale polepszyć dokładności do 1,5x1,5 ?( xy).
  
 1 
del2 Jeśli posiada się drona który może mieć masę udźwigu 50 kg BLOS z kategorią RO3 ( także da się z masa do 25kg - kategoria RO2 VLOS ? taki tez posiadamy i wtedy są mniejsze restrykcje prawne i uprawnienia ) ? można już latać ze skanerem Riegl vux-1 Wtedy przy wykorzystaniu siatki odbiorników referencyjnych i ich poprawek w Pospacu (nie wiem czy w Polsce ASG-EUPOS jest podłączony automatycznie do Pospaca, jeśli nie to na pewno można ściągnąć poprawki przez ich stronne i zaimportować do Pospaca) - średnia odległość pomiędzy stacjami wynosi 70km, można wyrównać trajektorie lotu za pomocą Pospacu i uzyskać trajektorie wyrównana na poziome około 12mm, nie trzeba stawiać własnych odbiorników stacjonarnych . Po opracowaniu danych w Riprocess albo terrasolid ? terramatch wyniki utrzymuja się srednio na poziomie 2-3 cm (xz) przy nalocie 120m, (Z )około 3cm
  
 1 
Czy to był skakning laserowy czy zdjecia z kamery opracowane w Photoscanie del -3 Plusem tej metody jest, że możemy dokonać pomiary przez roślinność i automatycznie sklasyfikować chmurę. Powodzenia ? mam nadzieje, że więcej osób zainteresuje się ta metodą ? sam skaning z drona istnieje i ma się dobrze, wyniki są podane tutaj na podstawie projektów które oddajemy. Nie mamy żadnych problemów ze strony instytucji równoległych do Urzędu Geodezyjnego w Polsce. Metoda jest opracowana, i przyjęta na równi z innymi metodami klasycznymi, nawet bardziej proszą nas o chmurę do opracowań niż jakiekolwiek inne pomiary . Są to dane jednolite o jednakowym zagęszczeniu, i już na dzień dobry zobrazowany ? łatwo czytelny dla osób które nigdy nie miały do czynienia z geodezją!!
  
 1 



wiadomości

Laser-3D Jacek Krawiec
Kraków

SKANERY LASEROWE i OPROGRAMOWANIE

GEOPRYZMAT
RASZYN

Serwis gwarancyjny i pogwarancyjny instrumentów firmy Pentax, Kolida i innych.
    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-04-07 | ON-LINE
Otwarte seminarium nt. wykorzystania danych Copernicus
Centrum Badań Kosmicznych PAN oraz Instytut Geodezji i Kartografii zapraszają na seminarium on-line...
więcej
2025-04-14 | WARSZAWA oraz ONLINE
Wykorzystanie wieloźródłowych danych przestrzennych oraz metod wizualizacji wyników pomiarów
„Wykorzystanie wieloźródłowych danych przestrzennych oraz metod wizualizacji wyników pomiarów...
więcej
2025-04-14 | ON-LINE
Zieleń w planowaniu przestrzennym i procesie rewitalizacji - uwarunkowania prawne
Spotkanie przeznaczone jest dla przedstawicieli gmin z terenu całego kraju. Program webinarium:...
więcej
2025-04-25 | POZNAŃ
Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką i rekreacją oraz planowaniem przestrzennym
Konferencja naukowa pt. Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką, rekreacją oraz...
więcej
2025-04-28 | KRAKÓW
XIX Ogólnopolska Konferencja Studentów Geodezji 2025
W dniach 28–29 kwietnia 2025 r. na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie...
więcej
2025-05-12 | WARSZAWA oraz ONLINE
Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap
„Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap”...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
Uber "naprawia" GPS w miastach
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Czy wiesz, że
tensor to taka wielkość, której własności pozostają niezmienne niezależnie od wybranego układu współrzędnych?
następny
strzałka w dółGeoludzie
Karol Brzozowski (1821-1904)
Inżynier i uczestnik powstań narodowych, który założył sieć linii telegraficznych w Turcji i opracował mapy gór Kurdystanu. Urodził się w Warszawie 29 września 1821 r. jako syn oficera napoleońskiego i leśnika, herbu Korab. Poszedł w...
więcej

strzałka w dółGeodaty
1921
Na Politechnice Warszawskiej utworzono Wydział Mierniczy (od 1925 r. Wydział Geodezyjny), a na Politechnice Lwowskiej - Oddział Mierniczy na Wydziale Inżynierii Lądowej i Wodnej. W Warszawie naukę rozpoczyna 38 studentów.
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama