Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2017-02-17| Geodezja, Prawo, Kataster

Jak z daczy zrobić dom?

Stałe zamieszkiwanie w domku letniskowym to za mało, by w ewidencji gruntów i budynków oznaczyć go jako budynek mieszkalny – orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku. O jego wyroku pisze dzisiejsza „Rzeczpospolita” (z 17 lutego).


Jak z daczy zrobić dom?

Spór zaczął się na początku 2016 roku, gdy małżeństwo złożyło staroście wniosek o sprostowanie oczywistej omyłki oznaczenia głównej funkcji budynku w ewidencji gruntów i budynków i zmianę jej oznaczenia z „dom letniskowy – 1110.Dl” na „budynek jednorodzinny – 1110.Dj”. Starosta wydał jednak decyzją odmowną, powołując się przede wszystkim na wydane w 2007 roku pozwolenie na budowę spornego budynku, które dotyczyło właśnie domu letniskowego. Fakt zaspokajania potrzeb mieszkalnych w domu letniskowym przez cały rok nie może skutkować uznaniem go za budynek o głównej funkcji „budynek jednorodzinny” – argumentował starosta.

Małżeństwo nie zgodziło się z tą decyzją i odwołało się od niej do wojewódzkiego inspektora nadzoru geodezyjnego i kartograficznego. WINGiK przyznał jednak rację staroście. Tak sprawa trafiła do WSA w Gdańsku. W wyroku z 7 grudnia 2016 roku (sygn. akt III SA/Gd 744/16) WSA oddalił skargę małżeństwa.

W uzasadnieniu sąd przypomniał., że dane EGiB mają charakter informacyjny, a sam rejestr jest wyłącznie odzwierciedleniem aktualnego stanu prawnego dotyczącego danej nieruchomości. W związku z tym w sytuacji, gdy organ ewidencyjny dysponuje decyzją organu administracji architektoniczno-budowlanej o pozwoleniu na budowę budynku o określonej w takiej decyzji funkcji, a właściciel budynku nie przedstawia żadnej innej dokumentacji w tym zakresie, to w EGiB nie może zostać wpisana inna niż w tejże decyzji funkcja budynku. Ponadto w przypadku istnienia tego rodzaju dokumentacji architektoniczno-budowlanej organ ewidencyjny powinien opierać się na jej treści. Brak jest natomiast podstaw do prowadzenia dodatkowego postępowania w celu uzyskania danych niezbędnych do aktualizacji bazy danych ewidencji.

Tak więc aby dokonać zmian w zakresie głównej funkcji budynku innej niż w projekcie budowlanym zatwierdzonym pozwoleniem na budowę, organ ewidencji (który sam nie może być twórcą stanu prawnego), winien mieć do tego podstawę w rozstrzygnięciu kompetentnego organu administracji budowlanej. Podstawą taką w sytuacji budynku już wybudowanego może być zgłoszenie zmiany sposobu użytkowania, co do którego właściwy organ nie wniesienie sprzeciwu. Bez zmiany sposobu użytkowania budynku przez organ administracji budowlanej organ ewidencji nie może dokonać zmiany w zapisie EGiB co do funkcji tego budynku, albowiem w takiej sytuacji organ ewidencji wykracza poza swoje kompetencje, stając się twórcą nowego stanu prawnego – podkreśla WSA.

JK


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Najdokładniejsza mapa magnetyczna Ziemi
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS