Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2016-05-27| GIS, Teledetekcja, Software

Łatwiejsza praca na danych z Sentinela w ArcGIS

Firma Esri udostępniła narzędzia, które mają ułatwić korzystanie z danych z satelity Sentinel-2 w środowisku ArcGIS.


Łatwiejsza praca na danych z Sentinela w ArcGIS

Dane gromadzone przez tego satelitę udostępniane są bezpłatnie w internecie przez Europejską Agencję Kosmiczną (od niedawna również przez Służbę Geologiczną USA). Są one jednak przetworzone tylko wstępnie, co – szczególnie mniej doświadczonym użytkownikom – może utrudniać wykorzystanie tych zobrazowań.

By ułatwić ładowanie tych danych do aplikacji ArcGIS (w wersji 10.3.1 oraz 10.4), firma Esri przygotowała i udostępniła właśnie specjalne skrypty w języku Python. Spółka opublikowała ponadto narzędzia upraszczające proces przetwarzania w ArcGIS Server dużych zbiorów zobrazowań z Sentinela-2A i udostępniania ich w formie dynamicznej usługi użytkownikom urządzeń desktopowych czy mobilnych.

Sentinel-2A został wystrzelony 23 czerwca 2015 r. Z wysokości 786 km obrazuje obszary położone między równoleżnikami 56°S i 84°N. Jego najważniejszym instrumentem jest Multi Spectral Imager (MSI). Obrazuje on w 13 kanałach promieniowania – od zakresu widzialnego po krótkofalową podczerwień (443 – 2190 nm). Rozdzielczość gromadzonych danych wynosi od 10 metrów (zakres widzialny i bliska podczerwień), przez 20 m (podczerwień), po 60 m (dane do korekcji atmosferycznej). Z racji tych parametrów aparat bywa nazywany „europejskim Landsatem”.

JK


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Formy rachunkowe i biografia prof. Hausbrandta
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS