wiadomościksięgarniaMiesięcznik GEODETAreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2016-03-03| Teledetekcja

Sentinel-3A już nadaje

Wystrzelony w połowie lutego br. europejski satelita obserwacyjny Sentinel-3A po dwóch tygodniach od startu przesłał pierwsze zobrazowania Ziemi.


Sentinel-3A już nadaje

Pierwszy obraz, pozyskany 29 lutego, przedstawia pogrążony częściowo w nocy polarnej norweski archipelag Svalbard. Więcej kolorów zobaczymy na zdjęciach zrobionych nieco później tego samego dnia. Prezentują one Kalifornię, a także Półwysep Iberyjski wraz z północną Afryką. Wszystkie te obrazy zostały pozyskane przez sensor OLCI, który wzdłuż ścieżki o szerokości 1270 km gromadzi dane na 21 kanałach spektralnych w rozdzielczości 300 metrów.

OLCI to tylko jeden z czterech sensorów teledetekcyjnych działających na pokładzie Sentinela-3A. Wkrótce będą uruchamiane następne, co zwiastuje kolejne wiadomości od Europejskiej Agencji Kosmicznej. Agencja podkreśla, że jest to najbardziej złożony satelita w całej konstelacji Sentinel. Gromadzone przez niego dane będą wykorzystywane m.in. do badania topografii oceanów oraz wiejących nad nimi wiatrów, lokalizowania pożarów, monitorowania środowiska wodnego czy zmian pokrycia terenu, a także w rolnictwie.

Przygotowanie Sentinela-3A do działalności operacyjnej ma zająć 5 miesięcy. Po tym czasie zbierane przez aparat dane – podobnie jak w przypadku innych satelitów z tej serii – zaczną być udostępniane za darmo w internecie.

Źródło: ESA, JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_plzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Satelitarne dane meteo na wyciągnięcie ręki
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS