Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2015-03-30| Geodezja, Prawo, Ludzie, Instytucje

Izdebski: wnioski z Jachranki dodajmy do senackiej nowelizacji

Zlikwidować licencje, przywrócić ryczałty – zdaniem Waldemara Izdebskiego, prezesa stołecznej firmy Geo-System, warto wprowadzić oba te postulaty do senackiej nowelizacji Prawa geodezyjnego i kartograficznego. Dziś (30 marca) złożył on tę propozycję do marszałka Senatu.


Izdebski: wnioski z Jachranki dodajmy do senackiej nowelizacji  <br />
fot. Wikipedia/Michał Józefaciuk
fot. Wikipedia/Michał Józefaciuk

Przypomnijmy, że senacka propozycja ma zmienić zapisy dotyczące uwierzytelniania dokumentacji geodezyjnej, a także odpowiedzialności zawodowej geodetów i kartografów (więcej na ten temat). Tymczasem Waldemar Izdebski proponuje, by przy okazji tej nowelizacji spełnić postulaty uczestników konferencji pt. „Nowoczesne technologie prowadzenia PODGiK” (8-9 września 2014 r., Jachranka k. Warszawy). Przypomnijmy, że zaproponowano w nich:
„1. Usunięcie z zapisów prawa wymogu wydawania dokumentów licencji dla udostępnianych materiałów. Najlepiej dla wszystkich, a przynajmniej dla tych służących realizacji prac geodezyjnych. Funkcjonowanie tych zapisów zwiększa biurokrację, podnosi koszty funkcjonowania PODGiK i jest niezrozumiałe dla naszych klientów.
2. Wprowadzenie dla zgłaszanej pracy prostej opłaty ryczałtowej. Jeśli zasób prowadzony jest numerycznie i udostępniany w internecie, to w ramach tej opłaty geodeta powinien mieć dostęp do wszystkich materiałów zasobu pozwalających mu na profesjonalne wykonanie pracy geodezyjnej. W przypadku zasobu tradycyjnego geodeta powinien ponosić jedynie koszty sporządzenia kopii udostępnianych materiałów. Dzięki prostej opłacie ryczałtowej obejmującej wszystkie niezbędne materiały zapisy prawa będą jasne i nie będzie potrzeby ich interpretowania, a jakość prac nie będzie obniżana z powodów ekonomicznych.”

Jak podkreśla prezes Geo-Systemu, pod powyższymi postulatami podpisało się już 770 osób. Co więcej, znalazły one odzwierciedlenie we wnioskach z konferencji katastralnej w Kaliszu, a także propozycjach zmiany prawa sformułowanych przez: Komitet Protestacyjny Geodetów, Polskie Towarzystwo Geodezyjne, Stowarzyszenie Geodetów Polskich oraz Państwową Radę Geodezyjną i Kartograficzną.

JK


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Apeks skanuje zabytkowe młyny
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS