Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2015-03-26| Geodezja, Prawo, Instytucje

Senat pyta PTG o łatanie Pgik

W reakcji na niedawne pismo Polskiego Towarzystwa Geodezyjnego przewodniczący senackiej Komisji Ustawodawczej Piotr Zientarski zwrócił się do PTG o sporządzenie opinii dotyczącej opracowanego w Senacie projektu nowelizacji Prawa geodezyjnego i kartograficznego.


Senat pyta PTG o łatanie Pgik <br />
fot. Wikipedia/Michał Józefaciuk
fot. Wikipedia/Michał Józefaciuk

Przypomnijmy, że opublikowany na początku marca br. senacki projekt noweli Pgik ma zmienić przepisy dotyczące obowiązku uwierzytelniania dokumentów geodezyjnych. W świetle dwóch ostatnich wyroków wojewódzkich sądów administracyjnych w przypadku dokumentów sporządzanych dla zamawiającego pracę geodezyjną takiego wymogu – wbrew intencji autorów nowelizacji Pgik z 12 lipca ub.r. – nie ma.

Poza tym senacki projekt ma także załatać lukę prawną w przepisach dotyczących odpowiedzialności dyscyplinarnej geodetów i kartografów, która powstałaby po 1 lipca br. wskutek zmian w Kodeksie postępowania karnego.

W reakcji na te propozycje Polskie Towarzystwo Geodezyjne wystosowało w zeszłym tygodniu list do marszałka Senatu. Organizacja podkreśliła w nim, że senacka nowelizacja mija się z celem. Ma bowiem poprawić przepisy dotyczące klauzulowania, które rzekomo są niespójne i różnie interpretowane. Tymczasem z obu wyroków sądów administracyjnych wynika, że są one jednoznaczne. Co więcej, senacka nowelizacja radykalnie zmieniłaby obecne zasady wykonywania prac geodezyjnych i kartograficznych.

W związku z tym listem przewodniczący senackiej Komisji Ustawodawczej zwrócił się do PTG o sporządzenie do 14 kwietnia opinii w tej sprawie. Jak zapewnia organizacja, dokument taki z pewnością zostanie sporządzony i przesłany senatorom.

JK


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Otwieranie modeli 3D GUGiK w QGIS
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama