Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2015-03-12| Geodezja, Prawo

Senatorowie łatają klauzulowanie i odpowiedzialność dyscyplinarną

Senat wyszedł z inicjatywą ustawodawczą dotyczącą korekty Prawa geodezyjnego i kartograficznego. Zmiany miałyby objąć kontrowersyjny obowiązek uwierzytelniania oraz kwestie odpowiedzialności zawodowej geodetów i kartografów. Senatorowie chcą, by weszły w życie już 1 lipca br.


Senatorowie łatają klauzulowanie i odpowiedzialność dyscyplinarną <br />
fot. Wikipedia/Michał Józefaciuk
fot. Wikipedia/Michał Józefaciuk

Czy starostwo może uzależniać opatrzenie klauzulami dokumentów, które geodeta sporządził dla podmiotu zlecającego wykonanie pracy geodezyjnej, od złożenia wniosków o ich uwierzytelnienie (z czym wiąże się stosowna opłata)? W zamierzeniu autorów nowelizacji Pgik z 12 lipca 2014 r. odpowiedź miała być twierdząca. Sądy administracyjne w Lublinie i Kielcach interpretują jednak te przepisy (a konkretnie art. 12b ust. 5) zupełnie inaczej i nakazały starostom w Końskiem i Biłgoraju nieodpłatne oklauzulowanie dokumentacji geodezyjnej. Ta druga sprawa trafiła już nawet do Naczelnego Sądu Administracyjnego.

Jak wynika z opublikowanego właśnie projektu nowelizacji prawa geodezyjnego (druk 842), senatorowie chcą rozbudować i doprecyzować sporny art. 12b ust. 5. Miałby on brzmieć:
„Organ Służby Geodezyjnej i Kartograficznej, do którego przekazane zostały zbiory danych lub inne materiały stanowiące wyniki prac geodezyjnych lub prac kartograficznych potwierdza ich przyjęcie do państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego wpisem do ewidencji materiałów tego zasobu, a także uwierzytelnia dokumenty opracowane na podstawie wykonanych prac geodezyjnych lub prac kartograficznych na potrzeby postępowań administracyjnych, postępowań sądowych lub czynności cywilno-prawnych, jeżeli w sprawie tego uwierzytelnienia złożony został wniosek. Uwierzytelnienie polega na potwierdzeniu zgodności dokumentu z danymi zawartymi w bazach danych, o których mowa w art. 4 ust. 1a oraz 1b, lub z dokumentacją przekazaną do państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego, w sposób i w trybie określonym w przepisach wydanych na podstawie art. 12d ust. 2.”

Jak napisano w uzasadnieniu, obecne brzmienie tego przepisu w części odnoszącej się do klauzulowania jest niespójne z przepisami art. 12d ust. 2 i art. 40a ust.1 pkt 3 oraz załącznikiem do tej ustawy (tabela nr 16 w wierszach 3 i 4). Senacki projekt ma te niespójności wyeliminować, a mówiąc wprost, usankcjonować interpretację twórców nowelizacji z 12 lipca.

Druga zmiana dotyczy odpowiedzialności dyscyplinarnej. Zgodnie z senacką propozycją art. 46w Pgik ma uzyskać brzmienie:
„Do postępowań przed komisjami dyscyplinarnymi w sprawach odpowiedzialności dyscyplinarnej, w zakresie nieuregulowanym w ustawie stosuje się odpowiednio przepisy ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. Kodeks postępowania karnego (Dz. U. Nr 89, poz. 555, z późn. zm.); nie stosuje się przepisów o oskarżycielu prywatnym, powodzie cywilnym, przedstawicielu społecznym, o postępowaniu przygotowawczym oraz środkach przymusu, z wyjątkiem przepisów o karze pieniężnej.”

Jak napisano w uzasadnieniu, dotychczas przepis ten odsyłał do zapisów Kodeksu postępowania karnego dotyczących tzw. postępowania uproszczonego. 1 lipca br. wejdzie jednak w życie nowela tej ustawy, która uchyli rozdział dotyczący tego typu postępowań. Spowodowałoby to powstanie luki prawnej, a tym samym uniemożliwiłoby prowadzenie postępowań dyscyplinarnych w dziedzinie geodezji i kartografii.

Projektowana nowelizacja zakłada, że do postępowań w sprawach odpowiedzialności dyscyplinarnej toczących się przed komisjami dyscyplinarnymi w dniu wejścia w życie ustawy będą miały zastosowanie nowe przepisy. Nie będzie również potrzeby powtarzania czynności dokonanych w ramach tych postępowań, jeżeli dokonano ich z zachowaniem przepisów dotychczasowych.

Nowelizacja miałaby wejść w życie 1 lipca br.

Dodajmy, że Senat stosunkowo rzadko korzysta z możliwości inicjatywy ustawodawczej. W tej kadencji stało się tak 54 razy, z czego w 9 przypadkach projekt nie opuścił tej izby.

Zgodnie z procedurą legislacyjną senackim projektem zmian w Pgik zajmie się teraz marszałek, który sprawdzi go pod względem formalnym. Następnie odbędą się trzy czytania projektu: pierwsze – w odpowiedniej komisji, a dwa następne – na posiedzeniu Senatu. Inicjatywę ustawodawczą zwieńczy głosowanie. Jeśli projekt zostanie przyjęty większością głosów, trafi do Sejmu.

Jerzy Królikowski


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.



zobacz też:

|2015-03-11| "Mapy do celów prawnych..." dla uczestników ankiety rozlosowane

Wśród przedstawicieli powiatów, którzy do 6 marca wypełnili naszą ankietę dotyczącą ...

|2015-03-05| Zapadł już drugi wyrok ws. klauzulowania

Po wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie także WSA w Kielcach uznał, że klauzulowanie ...

|2015-02-26| Nowelizowanie Pgik czas zacząć?

Główny geodeta kraju wystąpił do ministra administracji i cyfryzacji o wyrażenie zgody na rozpoczęcie prac nad ...

|2015-02-16| Klauzulowanie w NSA

Od orzeczenia Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie w sprawie klauzulowania materiałów geodezyjnych wpłynęła skarga ...

|2015-02-05| PTG publikuje listę urzędów nieodpłatnie opatrujących dokumentację klauzulami

W związku z dyskusją na temat stosowania przepisów art. 12b ust. 5 ...


wiadomości

    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
12
3456789
10111213141516
17181920212223
2425262728
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-02-19 | ON-LINE | Wycena nieruchomości niezurbanizowanych: rolnych, leśnych i wodnych - teoria i praktyka
Seminarium naukowe poświęcone jest omówieniu kluczowych zagadnień związanych z gospodarką i wyceną ...
więcej
2025-02-20 | WROCŁAW | Seminarium naukowe IGiG
IGiG zaprasza na seminarium naukowe, które odbędzie się dnia 20.02.2025 r. (czwartek) o godzinie ...
więcej
2025-03-06 | WARSZAWA | Aktualne wyzwania i zasady realizacji scaleń gruntów z uwzględnieniem zarządzania zasobami wodnymi
Zgłoszenia należy nadsyłać do 4 marca 2025 r. przez formularz na stronie wydarzenia.
więcej
2025-03-21 | KRAKÓW | Konferencja Naukowo-Techniczna: Historyczne znaki graniczne i geodezyjne - zabytki techniki?
Konferencja odbędzie się w dniach 21-22 marca 2025 r. w Centrum Wystawowo-Konferencyjnym Zamku ...
więcej
2025-04-03 | OSTRÓW WIELKOPOLSKI | 25 KALISKA KONFERENCJA NAUKOWO-TECHNICZNA
Tegoroczna konferencja „25 Kaliska Konferencja Katastralna – od analogu przez ...
więcej
2025-04-25 | POZNAŃ | Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką i rekreacją oraz planowaniem przestrzennym
Konferencja naukowa pt. Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką, rekreacją oraz ...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
Formy rachunkowe i biografia prof. Hausbrandta
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Czy wiesz, że...
MAGISTER to nazwa rządowego systemu informatycznego służącego w latach 70. i 80. do ewidencji osób z wyższym wykształceniem?
następny
strzałka w dółGeoludzie
Stanisław Porębski (ok. 1539-1581)
Podstarości oświęcimski, poeta, autor mapy księstw oświęcimskiego i zatorskiego. Pochodził z rodu Korniczów, którzy od XV do XVIII wieku władali wsią Poręba Wielka (woj. małopolskie) i przyjęli nazwisko Porębscy. Wydał on w 1563 roku szczegółową jak ...
więcej

strzałka w dółGeodaty
1919
W Warszawie odbył się Pierwszy Powszechny Zjazd Mierniczych Polskich. W obradach wzięło udział 250 osób z całego kraju.
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama