Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
2015-03-12 | Geodezja, Prawo

Senatorowie łatają klauzulowanie i odpowiedzialność dyscyplinarną

Senat wyszedł z inicjatywą ustawodawczą dotyczącą korekty Prawa geodezyjnego i kartograficznego. Zmiany miałyby objąć kontrowersyjny obowiązek uwierzytelniania oraz kwestie odpowiedzialności zawodowej geodetów i kartografów. Senatorowie chcą, by weszły w życie już 1 lipca br.


Ilustracja: Senatorowie łatają klauzulowanie i odpowiedzialność dyscyplinarną <br />
fot. Wikipedia/Michał Józefaciuk
fot. Wikipedia/Michał Józefaciuk

Czy starostwo może uzależniać opatrzenie klauzulami dokumentów, które geodeta sporządził dla podmiotu zlecającego wykonanie pracy geodezyjnej, od złożenia wniosków o ich uwierzytelnienie (z czym wiąże się stosowna opłata)? W zamierzeniu autorów nowelizacji Pgik z 12 lipca 2014 r. odpowiedź miała być twierdząca. Sądy administracyjne w Lublinie i Kielcach interpretują jednak te przepisy (a konkretnie art. 12b ust. 5) zupełnie inaczej i nakazały starostom w Końskiem i Biłgoraju nieodpłatne oklauzulowanie dokumentacji geodezyjnej. Ta druga sprawa trafiła już nawet do Naczelnego Sądu Administracyjnego.

Jak wynika z opublikowanego właśnie projektu nowelizacji prawa geodezyjnego (druk 842), senatorowie chcą rozbudować i doprecyzować sporny art. 12b ust. 5. Miałby on brzmieć:
„Organ Służby Geodezyjnej i Kartograficznej, do którego przekazane zostały zbiory danych lub inne materiały stanowiące wyniki prac geodezyjnych lub prac kartograficznych potwierdza ich przyjęcie do państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego wpisem do ewidencji materiałów tego zasobu, a także uwierzytelnia dokumenty opracowane na podstawie wykonanych prac geodezyjnych lub prac kartograficznych na potrzeby postępowań administracyjnych, postępowań sądowych lub czynności cywilno-prawnych, jeżeli w sprawie tego uwierzytelnienia złożony został wniosek. Uwierzytelnienie polega na potwierdzeniu zgodności dokumentu z danymi zawartymi w bazach danych, o których mowa w art. 4 ust. 1a oraz 1b, lub z dokumentacją przekazaną do państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego, w sposób i w trybie określonym w przepisach wydanych na podstawie art. 12d ust. 2.”

Jak napisano w uzasadnieniu, obecne brzmienie tego przepisu w części odnoszącej się do klauzulowania jest niespójne z przepisami art. 12d ust. 2 i art. 40a ust.1 pkt 3 oraz załącznikiem do tej ustawy (tabela nr 16 w wierszach 3 i 4). Senacki projekt ma te niespójności wyeliminować, a mówiąc wprost, usankcjonować interpretację twórców nowelizacji z 12 lipca.

Druga zmiana dotyczy odpowiedzialności dyscyplinarnej. Zgodnie z senacką propozycją art. 46w Pgik ma uzyskać brzmienie:
„Do postępowań przed komisjami dyscyplinarnymi w sprawach odpowiedzialności dyscyplinarnej, w zakresie nieuregulowanym w ustawie stosuje się odpowiednio przepisy ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. Kodeks postępowania karnego (Dz. U. Nr 89, poz. 555, z późn. zm.); nie stosuje się przepisów o oskarżycielu prywatnym, powodzie cywilnym, przedstawicielu społecznym, o postępowaniu przygotowawczym oraz środkach przymusu, z wyjątkiem przepisów o karze pieniężnej.”

Jak napisano w uzasadnieniu, dotychczas przepis ten odsyłał do zapisów Kodeksu postępowania karnego dotyczących tzw. postępowania uproszczonego. 1 lipca br. wejdzie jednak w życie nowela tej ustawy, która uchyli rozdział dotyczący tego typu postępowań. Spowodowałoby to powstanie luki prawnej, a tym samym uniemożliwiłoby prowadzenie postępowań dyscyplinarnych w dziedzinie geodezji i kartografii.

Projektowana nowelizacja zakłada, że do postępowań w sprawach odpowiedzialności dyscyplinarnej toczących się przed komisjami dyscyplinarnymi w dniu wejścia w życie ustawy będą miały zastosowanie nowe przepisy. Nie będzie również potrzeby powtarzania czynności dokonanych w ramach tych postępowań, jeżeli dokonano ich z zachowaniem przepisów dotychczasowych.

Nowelizacja miałaby wejść w życie 1 lipca br.

Dodajmy, że Senat stosunkowo rzadko korzysta z możliwości inicjatywy ustawodawczej. W tej kadencji stało się tak 54 razy, z czego w 9 przypadkach projekt nie opuścił tej izby.

Zgodnie z procedurą legislacyjną senackim projektem zmian w Pgik zajmie się teraz marszałek, który sprawdzi go pod względem formalnym. Następnie odbędą się trzy czytania projektu: pierwsze – w odpowiedniej komisji, a dwa następne – na posiedzeniu Senatu. Inicjatywę ustawodawczą zwieńczy głosowanie. Jeśli projekt zostanie przyjęty większością głosów, trafi do Sejmu.

Jerzy Królikowski


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

.. Wiecie wy, co to znaczy? - Oto, że wy dziady, Niedołęgi! He, Bracia! to wyżla rzecz tropić, Bernardyńska kwestować, a moja rzecz: kropić, Kropić, kropić i kwita!" - Tu maczugę głasnął, Za nim cały tłum szlachty: "Kropić, kropić!" - wrzasnął.
    1 
 3 
Z wniosku PTG do Marszałka Senatu: "1. wadliwie wyjaśniono cel nowelizacji, z uzasadnienia projektu wynika, że celem tym ma być rzekome ?usunięcie niespójności między art. 12b ust. 5 a przepisami art. 12d ust. 2 i art. 40a ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 17 maja 1989 r. ? Prawo geodezyjne i kartograficzne oraz przepisami załącznika do tej ustawy zawartymi w tabeli nr 16 w wierszach lp. 3 i 4?, gdy żadne niespójności i wątpliwości interpretacyjne nie zachodzą, a nowelizacja radykalnie zmieni zasady wykonywania prac geodezyjnych i kartograficznych; 2. projekt wadliwie przedstawia rzeczywisty stan, który ma zostać uregulowana, co jest następstwem w/w wadliwości zdefiniowanego celu nowelizacji, oraz wynika z błędnego ustalenia stanu faktycznego sprawy; 3. nie wykazano różnic pomiędzy dotychczasowym a przyszłym prawem, gdy zmiana radykalnie wpływa na tryb i zasady wykonywania prac; 4. projekt nie przedstawia skutków społecznych, gospodarczych, finansowych i prawnych, w sytuacji gdy zmiana ma znaczący wpływ na w/w aspekty."
    1 
 12 
! To co się dzieje to już nawet nie jest omijaniem prawa... To jest worzenie prawa na potrzebę chwili, zmiana reguł w trakcie gry. A przecież GGK twardo obstaje przy swojej tezie, że stworzył bardzo dobre przepisy tylko jest problem z ich czytaniem i interpretacją i rozumieniem. Teraz do grona tych "niekumatych" po "Samorządowcach z Jachranki", PTG, GIG, SGP, WSA, wykonawcach ... dołączył także jakby na to nie patrzeć - Senat z inicjatywą, że trzeba coś zrobić aby przepisy w ogóle działały. Niekoniecznie dobrze lecz by w ogóle funkcjonowały! To jest skandal co Pan Bujakowski nam zafundował. Już teraz inni muszą poprawiać ustawę za niego!
  
 5 
. Zaś powrozami mocniej sznurowano ręce Na plecach szlachty; Major, ku większej ich męce, Kazał pierwej pozdzierać z głów konfederatki, Z pleców płaszcze, kontusze, nawet taratatki. Nawet żupany. I tak szlachta, skuta w kłodzie, Siedziała rzędem, dzwoniąc zębami na chłodzie... I drugiej bryki furman równie był poznany: Stary Maciek-Rózeczka, za chłopa przebrany; Szlachta zaczęła krzyczeć, skoro się pokazał, On rzekł: "Głupi!"...
  
 1 
@geodeta... Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat " decyzji o zmianie konfiguracji", to polecam lekturę wątku " WAŻNA INFORMACJA" na stronie PTG.
  
 1 
Jest to geodeto prawo powiatowe, które nadal ma się świetnie. Starostwa wydają decyzje " o zmianie konfiguracji działki , bez zmiany powierzchni i oznaczenia" tudzież decyzje " o zmianie konfiguracji ze zmianą powierzchni"...Chyba powoli przestają już wydawać decyzje o "zmianie konfiguracji działki ze zmianą oznaczenia ", bo jeszcze parę lat wcześniej, to co pomiar to " decyzja o zmianie konfiguracji, powierzchni i zmianie oznaczenia działki"- tej mierzonej i przy okazji wszystkich sąsiednich ... Taka działka mogła kilka razy zmieniać na podstawie decyzji " konfigurację, powierzchnię i oznaczenie"... A że takich decyzji nie wysyłali do ksiąg wieczystych, wobec czego oznaczenia w kw i egib się " rozsynchronizowały"...
  
 1 
A możesz wskazać mi przepis prawa, z którego wynika ta jakaś "zmiana konfiguracji"?
  
żenada cd -zenujace jest to ze nikt w tej komisji nawet sie nie pochylił nad problem, żenujace jest to że Przewodniczacy mamrocze a reszta senatorów kupuje to wszystko w ciemno,bez dociekliwosci ktora tworców prawa winna cechować ...
  
@geodeta. Chcesz się dowiedzieć, co to jest decyzja "o zmianie konfiguracji"?. Wejdź zalogowany na stronę PTG, a tam pod koniec wątku " MDCP A DWUETAPOWOŚĆ " znajdziesz, w załączniku" przykład takiej dokumentacji zweryfikowanej pozytywnie... gdzie nie ma wykazu zmian danych ewidencyjnych, a jest zamiast tego" opis zmian" o treści cyt: Niniejszym operatem dz.9226 i 9230/1 zmieniają konfigurację bez zmiany powierzchni i oznaczenia. Mapę niniejszą opracowano na podstawie mapy ewidencyjnej i pomiaru kontrolnego wykonanego dnia 18.09.2014r. "
  
 1 
A możecie mi wyjaśnić, o co w tym chodzi: "decyzja o zmianie konfiguracji"? Co to jest ??
  
Po co te gorzkie żale. Dla mnie wiadomo było że GUGiK zrobi wszystko aby tylko zamknąć "furtkę" którą mozolnie PTG przed sądami WSA i NSA budowało. Dalej sądźcie, że samorząd geodetów jest wam w niepotrzebny. Lamentujcie sobie do woli na geoforum-tylko to wam jeszcze zostało. Zapraszam za czas jakiś z powrotem po nadanie "niezbędnych klauzul" na mapki z wnioskami w ząbkach. Oczywiście w obowiązkowej "pozie" na kolanach przed strażnikiem pieczęci.
    2 
 3 
przychodzi minister do senatora i sprawę załatwia. Wystarczy znać senatora, żeby sobie załatwić poprawkę w ustawie? TO SKANDAL.
  
 2 
farsa, przed wyborami dobrze by było, żeby wyborcy zobaczyli jakich " fachowców" i jakich " samodzielnych" wybierają...Senat" marionetką" w rekach " właściwego ministra"..
  
 2 
idea sednem problemu nie jest ta lub kolejna "interpretacja" .. jest nim skompromitowana idea : "inwestuj za swoje, płać podatki, znajdź zleceniodawcę, zrób własnymi środkami - ale, ale, ale: pamiętaj najpierw NAM zgłoś, potem wszystko NAM oddaj a MY ci powiemy czy jeszcze czegoś nie chcemy byś NAM dodał, a na końcu dostaniesz od NAS rachunek za swoją inicjatywę, pracę, i własne ryzyka" - płać, nie marudź.
    1 
 5 
Ten filmik pokazuje, jaką wiedzę mają Ci, stanowią prawo...Tragedia...
  
 1 
żenada - ta transmisja tzn te "obrady" komisji .Przewodniczący nie bardzo wie o czym mówi , reszta słucha nie słucha ,ktos tam pyta dosyc sensownie skąd pomysł na zmiany- odpowiedzi nie dostaje-przewodniczacy dalszych pytan błyskawicznie nie widzi i rączki do góry i na przerwę..po prostu zenada. ................................................---> do geodeta1 -WSA nie ma powodu sprawy oddalic-niby czemu?
  
 3 
Widać radość z wyroków WSA była przedwczesna. Drwiny z argumentów mecenasa który pisał skargę również - teraz widać, że jego działanie ma na celu jedynie wydłużyć postępowanie przed NSA w czasie. Sejm pewnie przegłosuje poprawki do ustawy a WSA sprawę oddali. Mimo tego co zobaczyłem na tym krótkim filmie trzymam nadal kciuki za PTG i życzę im wytrwałości w tym co robią.
    1 
 3 
I to się nazywa " niezwłocznie... Ciekawe, czy są jakieś dokumenty pisemne pochodzące od tego " właściwego ministra", który zdaje się kierować albo naciskać czy też nakłaniać senat do określonych działań, a może po prostu spotkali się na cmentarzu albo przy ośmiorniczkach i sprawę obgadali?
    1 
 2 
Zaiste, "rzuca na kolana". Jestem pod wrażeniem "merytoryczności" Szacownej Izby i to w niecałe 5 minut...
  
Zapis wideo posiedzenia Senackiej Komisji Ustawodawczej... Na stronie senatu dostępny jest zapis wideo zarejestrowanego posiedzenia senackiej Komisji Ustawodawczej z dnia 25 lutego 2015r. na którym omawiana była kwestia wystąpienia z inicjatywą ustawodawczą dot. zmiany ustawy Pgk (informację i link zamieściliśmy także na stronach PTG). Przyznam, że tak sprawnie działającej Komisji, to jeszcze nie widziałem... Omówienie projektu, jako projektu senackiej komisji, był zaiste ekspresowe, bo zajęło to Komisji zaledwie kilka minut... Nie wspomnę o wielce merytorycznym uzasadnieniu projektu, jaki był uprzejmy przedstawić Przewodniczący Komisji, podobno z wykształcenia prawnik, a także konstytucjonalista. Intrygującą mnie sprawą było też przekazanie przez Przewodniczącego informacji, że projekt został przygotowany cyt. "we współpracy właściwym ministerstwem"... Warto obejrzeć tę relację, bo jest ona zaiste pouczająca, żeby nie powiedzieć, że "rzuca na kolana", no i chyba też sporo - chociaż nie wszystko - wyjaśnia...
  
 4 
Dla podpowiadania w legislacji przewidziany jest odpowiedni tryb KONSULTACJI SPOŁECZNYCH, w którym każdą wypowiedź można wyczerpująco uzasadnić. Tylko to dużo czytania jest i ze zrozumieniem a na dodatek długo trwa. Bez tego przepisy wypuszcza się jak z marketu - na ilość. W ryzyko prowadzenia takiego shopa wliczone jest że czasem sprzedany odkurzacz nie wciąga (12b5) czy model telewizora wycofuje się z rynku a wchodzi nowszy (BDOT/GESUT). Jak widać z artykułu wyżej niezbędny jest wtedy przerośnięty system gwarancyjny.
  
 2 
Czyżby Panom Senatorom się wydawało, ze obecnie w Polsce nie ma ważniejszych problemów, jak karanie geodetów i uwierzytelnianie?...
  
 1 
Obserwacja rzeczywistości pozwala na wyciągniecie wniosku że cały ten bajzel z nowelizacją prawa GK zafundowali nam tzw "pożyteczni idioci", co jest niestety bardzo niebezpieczne. Podkreślam że nie przychylam się do teorii spiskowej, ale obserwacja rzeczywistości nie tylko w naszej branży pozwala na wysnucie takiego wniosku. Czyżby potwierdziła się teoria mówiąca że w wyniku rewolucji, nowa elipa przejmuje najgorsze cechy swoich poprzedników? Czyży trzeba było powtórzyć "sierpień 1980"?
    1 
 1 
nie podpowiadać Nie podpowiadajcie jak mają poprawić ustawę. Niech sami ruszą głową i się tym zajmą. Po co mamy sami sobie szkodzić.
  
 2 
Wola ustawodawcy... W tej konkretnej sprawie, o ile wola ustawodawcy była wszystkim znana, to jednak nie była precyzyjnie wyartykułowana w ustawie i to było podstawą "działań zaczepnych". Trzeba znać swoje miejsce w szeregu...Już w baroku Krzysztof Opaliński pisał: "...Wszystko dobro, dostatek, żywność, wszystkie zbiory z waszych macie poddanych. Ich ręce was karmią, Przecie się tak okrutnie z nimi obchodzicie?... Opak tu; bo nad przyrodzone I boskie prawa chłopek wytrzymać to musi, Co mu pan na ramiona włoży, by miał zdyszeć...";(
    1 
 4 
@Arlekin Wielki ból d... Arlekina
    2 
 4 
Arlekin nic nie boli tak jak życie. Zwłaszcza jak tak strasznie boli rzyć
    2 
 4 
do pana Wójcika Tak Szanowny Panie to wszystko dzięki PTG - bez wystąpień PTG świat byłby zły, mroczny i nikt by nic nie robił. Wszystko by stanęło, cały rozwój cywilizacyjny by się zatrzymał. Tego się trzymajmy: "BEZ PTG NIE DA SIĘ" :) Jest takie fajne kryterium powtarzane wśród młodych ludzi "samozajeb....ość". Warto podkreślić, że ?Odpowiednio uświadomiona samozajeb...ść jest podstawą sukcesu?. Salvador Dali wyraził coś podobnego w nieco odmienny sposób: "Każdego ranka kiedy się budzę, doświadczam niespotykanego zachwytu- zachwytu bycia Salvadorem Dali - i zadaję sobie pytanie: jakiej wspaniałej rzeczy dokona dziś Salvador Dali?"
    14 
 7 
A co w sytuacji gdy brak baz danych? W większości ośrodków brak jest baz danych wymienionych w art. 4 ust 1a i 1b uPgik. Nie są prowadzone bazy danych GESUT, BDOT500 a i EGiB to nie baza danych zgodna z przepisami lecz rejestr gruntów na komputerze i mapa analogowa. Mapy ewidencyjne numeryczne to też nie bazy danych. Do tego w większości przypadków dane o granicach są niewiarygodne szczególnie te, które pochodzą z Phare 2003 nr 2003/005-710.01.08 i 710.04.05 System Identyfikacji Działek Rolnych LPIS. Czy w takich przypadkach "UWIERZYTELNIENIE" bedzie możliwe? Jak ma wyglądać "urzędowa klauzula" uwierzytelniająca bo ta obecnie stosowana potwierdza wyłącznie, że dokument został opracowany w wyniku prac geodezyjnych i kartograficznych, których rezultaty zawiera operat techniczny wpisany do ewidencji materiałów państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego?
  
 6 
. strach się bać, znowu biorą się za poprawę przepisów:( W pewnym sensie najlepiej byłoby zostawić tak jak jest, jeszcze tylko NSA potwierdzi stosownym wyrokiem...:)
    1 
 3 
Robię nami co chcą jak coś spieprzą to bezkarnie łatają, aby uszczelnić czerpać z narodu kasę, system podatkowy mamy najgorszy w Europie, kwota wolną od podatku od wielu lat nie zmieniona, a i tak w ostatnim sondażu 46% poparcia mają. Polska to dziwny kraj.
    1 
 3 
dlatego ktoś chce wypuścić service packa :)
    1 
nowelizacja W informatyce to cerowanie nazywa się PATCH (łata). Tutaj tak jak w windowsie trzeba by co chwilę wymyślać łaty bo prawo geodezyjne wraz z rozporządzeniami NIE JEST SPÓJNE.(kropka)
  
 1 
Co z czym: Dokumenty opracowane przez wykonawców prac geodezyjnych lub prac kartograficznych, uwierzytelnia się co do zgodności tych dokumentów z danymi zawartymi w bazach danych, o których mowa w art. 4 ust. 1a oraz 1b, lub z dokumentacją przekazaną przez tego wyko-nawcę do państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego. oraz terminy: § 4. 1. W przypadku gdy wniosek o uwierzytelnienie dokumentów jest składany w związku z przekazaniem przez wykonawcę prac geodezyjnych lub prac kartograficznych dokumentacji geodezyjnej do państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego, uwierzytelnienie dokumentów następuje z chwilą przyjęcia tej dokumentacji. 2. W przypadkach innych niż określony w ust. 1, uwierzytelnienie dokumentów następuje niezwłocznie po złożeniu wniosku o ich uwierzytelnienie, nie później jednak niż w terminie 7 dni.
  
 1 
A gdzie byli ci nikomu niepotrzebni starcy, jak klepnęli bez zająknięcia istniejącą nowelizację w normalnym toku legislacyjnym? To jest najlepszy argument za likwidacją senatu! Swoją drogą, obcięcie liczebności sejmu o połowę też by nie zaszkodziło.
    2 
 6 
TERMIN: Brak terminu w jakim starosta ma zbadać zgodność dokumentu z bazami itd. Może by tak dodali "niezwłocznie". Następny miesiąc oczekiwania na czynność zapracowanego urzędnika. A inwestor niech czeka, bezrobocie też.
    1 
Proste... uwierzytelni się oryginał za zgodność z kopią znajdującą się w operacie, bo baz danych to najczęściej nie ma, a jeżeli są to raczej " do kitu". Wprowadzenie czegokolwiek do operatu ewidencyjnego wiąże się z długotrwałym postępowaniem administracyjnym wyjaśniającym, poprzedzonym postępowaniem w sprawie ustalenia stron tego postępowania. Już nic nas nie powinno przecież nas dziwić...Wszystko stawia się na głowie...
    1 
 2 
Z drugiej strony Geodeta drukuje jedną mapę w kilku egzemplarzach. Wkłada je do operatu. Jedna pozostanie w tym operacie, pozostałe przeznaczone są dla zamawiającego. Czym one się od siebie różnią? Niczym. Operat oddaje do kontroli. Operat zostaje przyjęty do zasobu. Mapy dla zamawiającego trzeba będzie uwierzytelnić. Organ wyjmie mapy dla zamawiającego z operatu i będzie badać ich zgodność z mapą pozostawioną w operacie. Czy nie jest to czynność pozorna za którą ma zostać usankcjonowana opłata?
    6 
 4 
ani chybi czary jakieś. Chyba dobrze że idą w dobrym kierunku ?
    4 
 2 
To jednakże jest coś "nie halo" z tą ustawą? PTG już w lipcu 2014r. wystąpiło do Ministra Administracji i Cyfryzacji z ponad 100 pytaniami o ostatnią nowelizację ustawy p.g.k. Bo naszym zdaniem wiele kwestii w tej nowelizacji budziło wątpliwości i kontrowersji: np. kwestia opłat, ale także i problematyka odpowiedzialności zawodowej. Minister był uprzejmy upoważnić do udzielenia odpowiedzi na nasze pytania ? jak rozumiemy w Jego imieniu ? Głównego Geodetę Kraju. A ten tutaj żadnego problemu nie widział. Dziwi zatem ta nagła inicjatywa Senatorów. Czyżby Senat podzielił opinię PTG, skoro proponuje w tym zakresie ? i to pilne - dokonanie zmian w ustawie? Jakoś nie mogę uwierzyć, że Senat mógł być w tej kwestii zainspirowany przez MAiC, czy też GGK albo GUGiK. Przecież nie można ot tak przyjmować, że Minister pisze i wyjaśnia co innego, a faktycznie robi co innego? A może to ?sprawka? Szefa Kancelarii Rady Ministrów, do którego PTG wystąpiło o zbadanie sprawy nagminnego naruszania prawa przez organy SGiK? To bardzo zagadkowa sprawa..
    3 
 9 
do już nie głosującego ... Ale mrożąca krew w żyłach historia ! - śledztwo godne 007, a jakie celne wnioski :).
    4 
 2 
Jakoś trudno mi uwierzyć, że to senat wyszedł z tą inicjatywą ustawodawczą. Jak okazało się że pan radca prawny z Warszawy (wiadomo kto go wynajął) Michał Sut który napisał kasację do NSA w sprawie Geokuby w Lublinie i reprezentował starostę koneckiego w sprawie Staszka w Kielcach nie przekonał tego właśnie Sądu w Kielcach doszli do wniosku że mogą przegrać w NSA a wpadli w panikę i więc zwrócili się do senatu, aby im uratował tyłki.
    1 
 6 
Czynność przyjęcia dokumentacji do zasobu poprzedzona jest zbadaniem zgodności wykonanej przez geodetę dokumentacji z szerokim zakresem przepisów geodezyjnych, bazami, innymi materiałami będącymi w zasobie i na podstawie tej dokumentacji uzupełnieniem baz czyli czynność przyjęcia poprzedzona jest zbadaniem zgodności ?wszystkiego ze wszystkim, tam i z powrotem? a ustawodawca zamierza wprowadzić do art. 12b ust. 5 pgik uwierzytelnienie czyli obowiązek aby PODGiK po chwili powtarzał część czynności czyli znowu badał tę samą zgodność. Masło maślane. To jest nieracjonalne. Czynność będzie wykonywana tylko jeden raz. Pozostaje kwestia jej właściwego nazwania zgodnie z zamierzeniem ustawodawcy. Albo należy dodać że po przyjęciu do zasobu i oklauzulowaniu pobiera się opłatę za w/w czynności albo uwierzytelnienie zawiera w sobie czynność przyjęcia do zasobu i oklauzulowanie.
  
 3 
ja może jednak podpowiem, ze należy też dodać w postanowieniach końcowych ustawy zapis o tym, że starostwa z urzędu zwrócą wykonawcom wszystkie pobrane nienależnie opłaty za uwierzytelnienie z odsetkami. Bo jak tego nie zrobią, to będą też zwracać dodatkowo po 200zł wpisowego za sprawy sądowe, które złośliwie będziemy zgłaszać osobno do każdej opłaty i będziemy stawiać się do sądów ze świadkami, którzy potwierdzą wymuszanie składania wniosków o uwierzytelnienie. Oczywiście na przeprosiny ze strony niezwykle aroganckich w tym zakresie powiatowych urzędników nie liczę, zresztą nieszczególnie mi zależy. Należą się geokubie i Staszkowi, bo widać, że w uczciwą wygraną przed NSA już nikt nie na górze nie wierzy.
    2 
 8 
przestańcie podpowiadać nie sami główkują
    1 
 2 
. mam cichą nadzieję, że jednak w tej kadencji nie zdążą ...
  
 2 
Dalej pozostaje niezmienione Dalej pozostaje niezmienione rozporządzenie z wzorami dopuszczalnych klauzul i tam ja takich uwierzytelniających nie widzę. Za zgodność z dokumentacja przekazaną do zasobu wciąż będzie oznaczać, że poświadczamy oryginalne dokumenty za zgodność z kopiami. Wciąż wnioski będziemy składać antycypując zdarzenie przyjęcia do zasobu, które w dniu złożenia wniosku przecież jeszcze nie nastąpiło. Czy ktoś może wreszcie zacząć myśleć po chłopsku i logicznie, tworząc przepisy, czy już zawsze będziemy skazani na ten styl?
  
 5 
co jednak wciąż nie zmienia faktu, że np. mapa z projektem podziału nie będzie zgodna z bazami, bo jest dopiero projektem zmian w bazach. Z kolei mapa do celów projektowych może zawierać dodatkowe informacje, które w ogóle treści baz nie stanowią, pomijając takie detale jak opis pozaramkowy, pieczęć firmową i podpis geodety oraz strzałkę północy. Nie widziałem takich obiektów w wykazie obiektów w rozporządzeniu o BDOT i GESUT, ale przecież tych rozporządzenia też już nie ma. Wykonawca nie jest tez w stanie stwierdzić, czy starosta prawidłowo skartował wszystkie pikiety, więc jeśli już to chyba powinno to być jakieś imienne oświadczenie operatora, ze niczego nie pokręcił. Bo przecież przypisuje dane wykonawcy do pikiet, jak coś pokręci, to ktoś przetnie np. gaz a winą najpierw obarczy się wykonawcę pomiaru. W każdym razie o zgodności z bazami to sobie starosta może uwierzytelniać co najwyżej wypisy i wyrysy z egb oraz kopie map zasadniczych, a nie mapy wykonawców, aktualne tylko w dacie sporządzenia.
    1 
 9 
zapis, zapis "...jeżeli w sprawie tego uwierzytelnienia złożony został wniosek" też nie będzie dobry, bo jeżeli geodeta nie złoży tego wniosku to znaczy że mu nie oklauzulują?
  
 1 
kolejna zmiana ... [..., a także uwierzytelnia dokumenty opracowane na podstawie wykonanych prac geodezyjnych lub prac kartograficznych na potrzeby postępowań administracyjnych, postępowań sądowych lub czynności cywilno -prawnych, jeżeli w sprawie tego uwierzytelnienia złożony został wniosek]. Jak rozumiem podtrzymują stanowisko sądów administracyjnych; czy to już tak zapętlili że sami nie wiedzą za co brać kasę?
  
 1 
czyli jak trzeba iść w zaparte to i senat się wykorzysta, tylko czemu jak trzeba zrobić proste i czytelne prawo to idzie jak po grudzie.
  
 6 
a jednak można, szybko się zorganizowali, ciach, pach i szybka zmiana w ustawie i nie będzie podskakiwania, pieniądze płacić trzeba.
  
 3 



zobacz też:

"Mapy do celów prawnych..." dla uczestników ankiety rozlosowane

Wśród przedstawicieli powiatów, którzy do 6 marca wypełnili naszą ankietę dotyczącą...

Zapadł już drugi wyrok ws. klauzulowania

Po wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie także WSA w Kielcach uznał, że klauzulowanie...

Nowelizowanie Pgik czas zacząć?

Główny geodeta kraju wystąpił do ministra administracji i cyfryzacji o wyrażenie zgody na rozpoczęcie prac nad...

Klauzulowanie w NSA

Od orzeczenia Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie w sprawie klauzulowania materiałów geodezyjnych wpłynęła skarga...

PTG publikuje listę urzędów nieodpłatnie opatrujących dokumentację klauzulami

W związku z dyskusją na temat stosowania przepisów art. 12b ust. 5...


wiadomości

EU-MAXNET Sp. z o.o.
WARSZAWA

Przedstawiciel firm GINTEC, SPHEREFIX, SANDING, FJDynamics oraz HEMISPHERE GNSS. Firma MAXNET Lech Wereszczyński oferuje szeroką gamę profesjonalnych urządzeń/systemów pozycjonowania GNSS firm GINTEC, SPHEREFIX, SANDING, FJDynamics oraz HEMISPHERE...

GEOPRYZMAT
RASZYN

Serwis gwarancyjny i pogwarancyjny instrumentów firmy Pentax, Kolida i innych.
    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-04-07 | ON-LINE
Otwarte seminarium nt. wykorzystania danych Copernicus
Centrum Badań Kosmicznych PAN oraz Instytut Geodezji i Kartografii zapraszają na seminarium on-line...
więcej
2025-04-14 | WARSZAWA oraz ONLINE
Wykorzystanie wieloźródłowych danych przestrzennych oraz metod wizualizacji wyników pomiarów
„Wykorzystanie wieloźródłowych danych przestrzennych oraz metod wizualizacji wyników pomiarów...
więcej
2025-04-14 | ON-LINE
Zieleń w planowaniu przestrzennym i procesie rewitalizacji - uwarunkowania prawne
Spotkanie przeznaczone jest dla przedstawicieli gmin z terenu całego kraju. Program webinarium:...
więcej
2025-04-25 | POZNAŃ
Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką i rekreacją oraz planowaniem przestrzennym
Konferencja naukowa pt. Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką, rekreacją oraz...
więcej
2025-04-28 | KRAKÓW
XIX Ogólnopolska Konferencja Studentów Geodezji 2025
W dniach 28–29 kwietnia 2025 r. na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie...
więcej
2025-05-12 | WARSZAWA oraz ONLINE
Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap
„Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap”...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
Skanery laserowe pomagają kręcić "Grę o tron"
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Czy wiesz, że...
cząstki alfa są jonami helu?
następny
strzałka w dółGeoludzie
Lech Nowogrodzki (1950-2022)

Lech Nowogrodzki (1950-2022)
Lech Damazy Nowogrodzki urodził się 11 grudnia 1950 r. w Warszawie, gdzie ukończył VIII Liceum Ogólnokształcące im. Władysława IV, a także studia magisterskie na kierunku geodezja i kartografia na Wydziale Geodezji i Kartografii Politechniki...
więcej

strzałka w dółGeodaty
1958
W US Naval Observatory zdefiniowano skalę czasu atomowego.
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama