|2015-02-26|
Geodezja, Prawo
Nowelizowanie Pgik czas zacząć?
Główny geodeta kraju wystąpił do ministra administracji i cyfryzacji o wyrażenie zgody na rozpoczęcie prac nad nowelizacją Prawa geodezyjnego i kartograficznego.
„Niezależnie od działań zmierzających do wprowadzenia niezbędnych i najpilniejszych zmian wystąpiłem również o wyrażenie zgody na rozpoczęcie prac nad kompleksową regulacją z zakresu geodezji i kartografii – czytamy w liście Kazimierza Bujakowskiego do Stowarzyszenia Geodetów Polskich. Krótko odniósł się w nim również do propozycji zmiany Pgik zaprezentowanych w styczniu przez SGP. „Przedstawione postulaty są przedmiotem analizy w Głównym Urzędzie Geodezji i Kartografii i posłużą do określenia obszarów problemowych w prawie geodezyjnym i kartograficznym wymagających interwencji legislacyjnej” – pisze GGK.
Przypomnijmy, że pomysł tzw. doraźnej nowelizacji Pgik Kazimierz Bujakowski przedstawił już podczas listopadowego posiedzenia Państwowej Rady Geodezyjnej i Kartograficznej. Miałaby ona obejmować m.in.: • wyeliminowanie niespójności pojęciowych i redakcyjnych w ustawie oraz załączniku (mowa tu m.in. o kontrowersyjnych zapisach dotyczących obowiązku uwierzytelniania dokumentacji geodezyjnej, w sprawie których w grudniu 2014 r. wypowiedział się Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie), • doprecyzowanie niektórych przepisów, w szczególności dotyczących opłat, uwierzytelniania dokumentów oraz narad koordynacyjnych, • przywrócenie opłat ryczałtowych w przypadku mniejszych prac geodezyjnych, • rozszerzenie kompetencji wojewódzkich inspektorów nadzoru geodezyjnego i kartograficznego o kontrolę przedsiębiorców wykorzystujących w swojej działalności dane z PZGiK, • rozszerzenie przypadków, w których aktualizacja EGiB będzie mogła być dokonywana w trybie czynności materialno-technicznych, a nie decyzji administracyjnych, • rozbudowanie cennika m.in. o uproszczony wypis.
Zgodnie z propozycją GGK po przeprowadzeniu doraźnej nowelizacji, rozpoczęto by prace nad zupełnie nowym prawem geodezyjnym. Akt ten miałby zmienić przede wszystkim organizację służby geodezyjnej i kartograficznej, a także zasady jej finansowania oraz współpracy z wykonawcami prac geodezyjnych. Oprócz tego ma na nowo uregulować: organizację PZGiK, nadawanie uprawnień zawodowych, sprawy katastru, ustalanie granic nieruchomości czy relacje pomiędzy Pgik a przepisami innych ustaw.
Do propozycji tych w styczniu br. w formie uchwały odniosła się Państwowa Rada Geodezyjna i Kartograficzna. Jej członkowie zarekomendowali głównemu geodecie kraju m.in.: przywrócenie ryczałtów, uproszenie lub zniesienie licencji dla wykonawców prac geodezyjnych, określenie konkretnych terminów obsługi prac geodezyjnych w ODGiK-ach, a także przeprowadzenie szczegółowej analizy przychodów samorządów z tytułu udostępniania PZGiK oraz uwzględnienie w zespołach tworzących nowe prawo praktyków.
JK
|