Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
2014-10-14 | Geodezja, Prawo, Ludzie

O konieczności uporządkowania geodezji w "Rzeczpospolitej"

Służba geodezyjna i kartograficzna jest niesprawna, generuje przepływ znacznych środków budżetowych do firm komercyjnych, biurokratyzuje czynności geodezyjne, negatywnie wpływa na przebieg procesów inwestycyjnych – czytamy w dzisiejszej „Rzeczpospolitej” (z 14 października).


Ilustracja: O konieczności uporządkowania geodezji w "Rzeczpospolitej"

Autorami analizy pt. „Rewolucja w geodezji a ład prawny gruntów” są prof. Bogdan Nogalski z Uniwersytetu Gdańskiego oraz dr Adam Klimek ze Starostwa w Wejherowie. W swoim tekście przekonują do konieczności wprowadzenia katastru, jako kluczowego elementu zapewniającego ład prawny gruntów. Ich zdaniem jego brak negatywnie wpływa na sprawność realizacji procesów inwestycyjnych w Polsce, a to przekłada się wprost na ograniczenie wzrostu gospodarczego.

„Prawa do gruntów wykazane w EGiB odbiegają w znacznym stopniu od praw wpisanych w księgach wieczystych. Dane o granicach zawarte w rejestrach i mapach tej ewidencji są niemiarodajne, część z nich jest źle udokumentowana bądź nieudokumentowana wcale. W tych warunkach odtworzenie czy ustalenie granic w terenie jest czynnością złożoną i długotrwałą” – piszą autorzy. W ich ocenie przyczyną tego stanu rzeczy jest m.in. zła organizacja służby geodezyjnej i kartograficznej. „Jest to praktycznie organizacja bez struktur zajmująca się głównie informatyzacją usług i danych przestrzennych” – podkreślają. Ich zdaniem szczególnie źle sytuacja wygląda w powiatach, które są niedofinansowane i nadmiernie obciążone zadaniami.

W swoim tekście autorzy krytykują także obowiązujące od 12 lipca znowelizowane Prawo geodezyjne i kartograficzne. Zwracają uwagę, że akt ten procedowano w pośpiechu i do tego bez odpowiedniego vacatio legis. Nie ma więc szans, by przepisy te zapewniły tak potrzebny w kraju ład prawny gruntów. Tym bardziej, że do ustawy dołączono 1800 stron rozporządzeń wykonawczych „zawierających mnóstwo niezdefiniowanych pojęć i pełnych technicznego żargonu”. „Przeczytanie ze zrozumieniem obszernych, niedbale skonstruowanych przepisów, nie mówiąc o możliwości realizacji przez urzędników zadań zgodnie z tymi przepisami, jest praktycznie niemożliwe – oceniają autorzy.

Bogdan Nogalski i Adam Klimek zwracają także uwagę na nieposzanowanie znaków granicznych, bałagan z gruntami pod drogami oraz niewiedzę znacznej części geodetów. Krytykują ponadto brak systemowych rozwiązań w geodezji, w miejsce których są kosztujące setki milionów złotych „akcje” modernizacji i weryfikacji granic czy budowy kolejnych systemów. „Akcje” te realizowane są głównie przez firmy, a – zdaniem autorów – rzetelny odbiór takich prac jest zupełnie niemożliwy. W rezultacie rządowe rejestry zawierają informacje niemiarodajne. Autorzy zarzucają także władzy, że zamiast skupić się na katastrze, angażują służbę geodezyjną i kartograficzną w „zbieractwo” ogromnej ilości mało przydatnych danych.

Zdaniem Bogdana Nogalskiego i Adama Klimka, by rozwiązań ten palący problem, konieczne jest napisanie prawa geodezyjnego od nowa. Musi ono być „adekwatne do potrzeb i możliwości państwa, sprzyjające inwestorowi, wnoszące wkład w rozwój gospodarczy kraju” – podsumowują.

JK


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

mylisz się na pewnym poziomie unika się mediów.
  
skromniś dlatego z tobą nikt nie rozmawia. Głos milczący oznacza zgodę.
  
O konieczności uporządkowania geodezji Program jest prosty: 1. Likwidacja GUGiK. 2. Autorzy reform na "zieloną trawkę". 3. Powołanie departamentu geodezji (katastru) przy poważnym ministerstwie. 4. Rezygnacja z GESUT I BDOT. 5. Przekazanie maksimum zadań poza sektor publiczny (osobom zaufania publicznego:uprawnionym geodetom, mierniczym przysięgłym). 6. Budowa systemu katastralnego wg modelu sprawdzonego w poważnych państwach Europy. Do takich zdecydowanych rozstrzygnięć trzeba przekonywać poważnesiły polityczne, przecież za rok wybory. Np. rezygnacja z prowadzenia GESUT oznaczać będzie znaczne oszczędności budżetowe, każda siła polityczna to kupi.
    2 
 2 
nie da rady nie mam takiego parcia na szkło - pardon szpaltę.
  
Jak to fajnie... poczytać merytoryczne i przekonywujące argumenty polemiczne z artykułem. Zapraszam autorów do ich prezentacji na łamach Rzeczypospolitej. Najlepiej pod własnym nazwiskiem. Na pewno przekonacie zwykłego jej czytelnika. Pod warunkiem że nie korzystał nigdy z usług ewidencji gruntów albo nie jest geodetą, oczywiście.
    2 
 2 
ooo... teraz mądry a jak robił w GUGiK to co na reformy nie miał czasu?
    1 
 3 
szum i tyle Nie wspomnieli bo się na tym kompletnie nie znają. Przecież to przedwyborczy szum. Faktycznie pan autor pracowal w gugik i nie wsławił sie reformami o ktorych konieczności pisze. Nierealny populizm nic więcej.
  
 3 
ciekawe Szkoda, że autorzy nie wspomnieli o zaniechaniach w przekazywaniu materiałów z PODGiK, prowadzeniu uzgodnień, itp...
  
 1 
eksperci Eksperci. Obecnie każdy wypowiada się na każdy temat. To jest walor współczesności i aspekt celu jaki wypowiadający zamierza osiągnąć. Warto odróżniać opinię ekspertów od publicystycznych połajanek. Nagrodowy majstersztyk dodał odwagi ?
  
 5 
Eksperci A Pan Klimek to nie był przypadkiem dyrektorem departamentu katastru w GUGiK ? Jakoś nie kojarzę żeby wielkie porządki zrobił czy chociażby próbował zrobić.
  
 8 
Źródło finansowania geodezji Jestem za. Kataster w powiecie, sieci do branż. Ja dodałbym jeszcze, że powinno się określić precyzyjnie źródło finansowania geodezji, na podstawie rzeczywistych potrzeb i możliwości, a nie przerzucanie odpowiedzialności za brak środków na powiaty. Zadanie rządowe = pieniądze państwowe, a nie samorządowe. Raz a dobrze, a nie ciągłe zmiany i "ulepszanie" prawa, którego części nijak nie da się skutecznie wdrożyć.
  
 5 
To już było we wrześniu w Pogorzelicy, ale popieram Materiały z Pogorzelicy: http://www.geodezja-szczecin.org.pl/stara_strona/Konferencje/Konf2014/index2014.html. Nie byłem tam (za drogo i za daleko), ale przeczytałem z zainteresowaniem.
    3 
 7 



zobacz też:

Co należy zmienić w Pgik?

Podczas niedawnej konferencji z cyklu „Kataster Nieruchomości” (Kalisz, 11-12 września) debatowano przede...

Opłata 30 zł: norma czy rzadkość?

Od 12 lipca, czyli po wejściu w życie nowelizacji Prawa geodezyjnego i kartograficznego, minimalna opłata za...

Nowe Pgik, czyli jak zjeść tę żabę

Żadne oprogramowanie do prowadzenia zasobu nie rozwiąże wszystkich problemów, które przysporzyła ośrodkom i...

Nowelizacja Pgik szkodzi geodetom

Po ponad miesiącu obowiązywania nowelizacji Prawa geodezyjnego i kartograficznegozdecydowana większość uczestników...

Przewodnik po zmianach w Pgik

12 lipca wchodzi w życie nowelizacja Prawa geodezyjnego i kartograficznego. W telegraficznym skrócie prezentujemy...


wiadomości

Laser-3D Jacek Krawiec
Kraków

SKANERY LASEROWE i OPROGRAMOWANIE

GEOPRYZMAT
RASZYN

Serwis gwarancyjny i pogwarancyjny instrumentów firmy Pentax, Kolida i innych.
    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-04-03 | OSTRÓW WIELKOPOLSKI
25 KALISKA KONFERENCJA NAUKOWO-TECHNICZNA
Tegoroczna konferencja „25 Kaliska Konferencja Katastralna – od analogu przez...
więcej
2025-04-07 | ON-LINE
Otwarte seminarium nt. wykorzystania danych Copernicus
Centrum Badań Kosmicznych PAN oraz Instytut Geodezji i Kartografii zapraszają na seminarium on-line...
więcej
2025-04-14 | WARSZAWA oraz ONLINE
Wykorzystanie wieloźródłowych danych przestrzennych oraz metod wizualizacji wyników pomiarów
„Wykorzystanie wieloźródłowych danych przestrzennych oraz metod wizualizacji wyników pomiarów...
więcej
2025-04-14 | ON-LINE
Zieleń w planowaniu przestrzennym i procesie rewitalizacji - uwarunkowania prawne
Spotkanie przeznaczone jest dla przedstawicieli gmin z terenu całego kraju. Program webinarium:...
więcej
2025-04-25 | POZNAŃ
Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką i rekreacją oraz planowaniem przestrzennym
Konferencja naukowa pt. Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką, rekreacją oraz...
więcej
2025-04-28 | KRAKÓW
XIX Ogólnopolska Konferencja Studentów Geodezji 2025
W dniach 28–29 kwietnia 2025 r. na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
Uber "naprawia" GPS w miastach
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Czy wiesz, że...
car Paweł I wydał w 1798 r. ukaz o cenzurowaniu wszystkich rosyjskich wydawnictw kartograficznych?
następny
strzałka w dółGeoludzie
Jan Cisak (1944-2020)

Jan Cisak (1944-2020)
Wieloletni pracownik Instytutu Geodezji i Kartografii oraz kierowniki Obserwatorium Geodezyjno-Geofizycznego Borowa Góra. Urodził się w 1944 roku. W IGiK pracował od 1970 roku, początkowo w Pracowni Metrologii Geodezyjnej. Był uczestnikiem polskich...
więcej

strzałka w dółGeodaty
1991
Na orbicie umieszczono pierwszego europejskiego satelitę teledetekcyjnego - ERS 1.
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama