Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2014-08-25| Geodezja, Prawo

Nowelizacja Pgik szkodzi geodetom

Po ponad miesiącu obowiązywania nowelizacji Prawa geodezyjnego i kartograficznegozdecydowana większość uczestników ankiety Geoforum.pl negatywnie ocenia skutki jej wejścia w życie .


Nowelizacja Pgik szkodzi geodetom <br />
fot. h.koppdelaney/Flickr (CC by SA)
fot. h.koppdelaney/Flickr (CC by SA)

W badaniu wzięło udział 519 osób, z czego ponad 3/4 to przedsiębiorcy lub pracownicy firm związanych z branżą geodezyjną i kartograficzną, a 1/5 to urzędnicy. W naszej poprzedniej ankiecie (z lipca br.) – dotyczącej spodziewanych skutków nowelizacji – większość uczestników wyraziła zdanie, że nowe prawo przyniesie więcej szkód niż pożytku. Nasza najnowsza ankieta pokazuje, że obawy te były w dużej mierze uzasadnione.

Najważniejszym celem nowelizacji było opracowanie nowego cennika za materiały geodezyjne. Wielu geodetów obawiało się, że jego wprowadzenie spowoduje spory wzrost wydatków w ośrodkach dokumentacji geodezyjnej. GUGiK uspokajał jednak, że podwyżki nie powinny przekraczać kilku procent. Tymczasem po ponad miesiącu obowiązywania nowego prawa aż blisko 2/3 ankietowanych wzrost cen w ODGiK-ach oceniło jako zdecydowany, a tylko 1/5 jako nieznaczny. Co ciekawe, w ocenie uczestników badania nie pociągnęło to za sobą podwyżki cen usług geodezyjnych. Blisko połowa uważa, że po 12 lipca nie uległy one większym zmianom, a 1/4 twierdzi, że wzrosły tylko nieznacznie.

Nowelizacja miała także zlikwidować uznaniowość w naliczaniu opłat przez ODGiK-i, ale tylko 1/5 ankietowanych twierdzi, że tak się stało. Dwa razy więcej osób jest przeciwnego zdania, a 1/5 uważa, że nic się w tej kwestii nie zmieniło.

Po 12 lipca na forach internetowych pojawiło się sporo uwag, że ośrodki dokumentacji nie radzą sobie z wdrażaniem nowych przepisów. Potwierdza to aż 96% ankietowanych, z czego 83% uważa, że trudności te są poważne. Mniej więcej tyle samo osób twierdzi, że miesiąc po wejściu w życie nowelizacji nic lub niewiele się w tej kwestii poprawiło. Na pytanie, czy ośrodki dostosowały się już do nowych przepisów, tylko 8% ankietowanych odpowiedziało, że w pełni, a zdaniem 3/4 uczestników badania – tylko częściowo. Szczególnie niepokojące jest to, że aż 17% badanych uważa, iż ODGiK, z którym mają styczność, zdaje się w ogóle nie dostrzegać, że coś się zmieniło w prawie.

Ankietowani są także zgodni, że nowe przepisy znacznie zwiększyły biurokrację w kontaktach wykonawca – urzędnik. Sygnalizuje to aż 88% osób. Niewiele mniej, bo 81%, dostrzegło również znaczne wydłużenie się czasu niezbędnego na załatwienie sprawy w ODGiK-u.

Emocje budzi także wprowadzenie opłat za ASG-EUPOS. 28% ankietowanych deklaruje, że w związku z tym zdecydowali się przejść do komercyjnych sieci stacji referencyjnych, a 1/10 ograniczyła korzystanie z korekt. Blisko 1/3 nadal wykorzystuje jednak w swojej pracy ASG-EUPOS w takim samym stopniu, jak przed 12 lipca.

Na koniec ankiety zapytaliśmy o ogólną ocenę nowych przepisów. Odpowiedzi – jak nietrudno zgadnąć – są głównie negatywne. Blisko 70% badanych uważa, że przepisy są niejasne i niezrozumiałe. 1/4 ocenia je „w kratkę”, a tylko 5% pozytywnie. Aż 86% ankietowanych deklaruje ponadto, że nowelizacja w mniejszym lub większym stopniu utrudnia im działalność w branży geodezyjnej i kartograficznej, a tylko 6% twierdzi, że nie ma wpływu na ich pracę.

Ankietowani mogli także dopisać komentarz. Wiele z nich było krótkich, acz dosadnych: cyrk, brak słów, beznadzieja, dramat, chaos, dno, tragedia, żal, gniot. W tych dłuższych przede wszystkim zwracano uwagę na to, że nowe przepisy są niedopracowane i robione „na chybcika”. Nie brakowało opinii, że autorzy nowelizacji musieli mieć niewiele wspólnego z praktyczną współczesną geodezją, gdyż prawo wydaje się oderwane od rzeczywistości. Ale zdecydowanie najwięcej pretensji dotyczy znacznego wzrostu biurokracji: „teraz na zgłoszenie czekam o 2 tygodnie dużej, bo urzędnik nie wie, co ma mi dać i ile za to policzyć” – to jeden z wielu podobnych komentarzy.

Więcej o wynikach ankiety już wkrótce we wrześniowym wydaniu miesięcznika GEODETA

JK


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Podnoszenie mostu na budowie Świątyni Opatrzności Bożej
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS