wiadomościksięgarniaMiesięcznik GEODETAreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2014-09-30| Geodezja, Prawo, Kataster

Co należy zmienić w Pgik?

Podczas niedawnej konferencji z cyklu „Kataster Nieruchomości” (Kalisz, 11-12 września) debatowano przede wszystkim o nowelizacji Prawa geodezyjnego i kartograficznego. Na podstawie tej dyskusji sporządzono 21 wniosków, które właśnie przekazano głównemu geodecie kraju.


Co należy zmienić w Pgik?

Uczestnicy krytykują m.in. wnoszenia opłat za materiały do prac geodezyjnych przed ich wykonaniem. „Geodeta traktowany jest jak ten, który tylko pragnie zawłaszczyć materiały bez ponoszenia opłat i dlatego musi płacić z góry. Należy podkreślić, iż płatność z góry jest w biznesie stosowana wobec osób o małym zaufaniu.” – czytamy we wnioskach. Podobnie jak w przypadku niedawnej konferencji w Jachrance (8-9 września) uczestnicy wnioskują także o zniesienie licencji wydawanych wykonawcom prac geodezyjnych. Można je zostawić jedynie w sytuacji, gdy podmiot zamierza rozprowadzać zamówione materiały – pada propozycja.

W przypadku cennika uczestnicy konferencji proponują zasady obiektowej przy naliczaniu opłat. Obecny model, gdzie opłacie podlega każdy fragment zasobu, prowadzi do minimalizacji zakresu pobieranych danych, co z kolei może obniżyć jakość wykonywanych prac geodezyjnych. Zdaniem sygnatariuszy wniosków jednostką rozliczeniową powinny być więc np. obiekt:
a) punktowy’ (np. punkt graniczny, punkt osnowy, studzienka kanalizacyjna),
b) liniowy’ (np. krawężnik, przewód uzbrojenia terenu, krawężnik),
c) powierzchniowy’ (np. działka, zbiornik, szuwary),
d) informacyjny’ (np. lokal, osoba, adres),
e) dokument’ (np. plik referencyjny).

„Wiele kontrowersji budzi wydawanie osnów geodezyjnych. Sprzedaż praw do wykorzystania punktu osnowy, którego nie ma w terenie, budzi duże obawy natury prawnej i moralnej” – napisano ponadto w liście do GGK. Zwrócono w nim uwagę także na niespójność poszczególnych rozporządzeń wykonawczych do Pgik. Na przykład z aktu ws. EGiB wynika, że w bazie danych ewidencyjnych mogą, ale nie muszą być ujawniane obiekty budowlane trwale związane z budynkiem. Natomiast rozporządzenie w sprawie GESUT, BDOT i MZ zakłada, że w procesie edycji mapy zasadniczej dane o wyżej wymienionych obiektach pochodzą z EGiB. Zatem w przypadku, gdy EGiB nie zawiera tych danych, powstaje luka informacyjna.

Uczestnicy kaliskiej konferencji wnioskują ponadto o wprowadzenie jednolitego systemu do prowadzenia EGiB. Ich zdaniem ułatwi to integrację oraz wymianę danych ewidencyjnych, obniży koszty prowadzenia tego rejestru, a także pozytywnie wpłynie na zgodność tych danych z prawem. Sygnatariusze listu proponują ponadto zainicjowanie prac legislacyjnych nad katastrem wielowymiarowym. Powinno to umożliwić rejestrowanie działek 3D oraz stanów obiektów katastralnych w czasie rzeczywistym.

Uczestnicy kaliskiej konferencji wnioskują także o przeniesienie do Prawa geodezyjnego i kartograficznego regulacji dotyczących m.in. podziałów nieruchomości, scaleń i podziałów, a także rozgraniczania gruntów pod wodami od gruntów przyległych.

Inne wnioski dotyczą:
• zlikwidowania obowiązku wystawiania przez wykonawców prac geodezyjnych lub kartograficznych dokumentu „Zgłoszenie pracy geodezyjnej/kartograficznej” określanego jako „zgłoszenie uzupełniające”;
• wprowadzenia zapisu, że wiaty nie są przedmiotem ewidencjonowania w EGiB;
• doprecyzowania zmiany statusu budynku z „projektowany” na „w budowie” oraz z „w budowie” na „wybudowany”;
• zmiany atrybutów w zakresie stopnia pewności ustalenia dat: roku budowy i przebudowy;
• doprowadzenia do zgodności atrybutów obiektów EGB_OperatTechniczny oraz PZG_MaterialZasobu;
• przywrócenia relacji pomiędzy obiektami budynek i jednostka rejestrowa gruntów (lub budynków), tak aby można było wskazać, do jakiej nieruchomości należy dany budynek; miałaby ona jednak być nieobowiązkowa;
• wprowadzenia/zdefiniowania w EGiB obiektu geometrycznego Klasoużytek;
• wprowadzenia „wypisu dedykowanego” z EGiB, którego treść w zależności od potrzeb wnioskodawcy byłaby dowolną kombinacją danych ewidencyjnych;
• przygotowania wytycznych migracji danych EGiB ze starego do nowego modelu bazy danych.

I wreszcie w ostatnim wniosku uczestnicy konferencji zwracają się do głównego geodety kraju o zintensyfikowanie działań w dziale FAQ (Frequently Asked Questions) na stronie internetowej GUGiK-u, gdzie wyjaśniane są wątpliwości dotyczące interpretacji Pgik.

Pełna treść wniosków

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
Do "ubawiłem się" Co doktorzyno boisz się ze powstało by coś mądrego i całe twoje filozofie wzięły by w łeb.
 1 
 3 
odpowiedz zgłoś
konieczna zmiana prawa geodezyjnego oraz prawa budowlanego , ujednolicenie pojęc i procedur . Na dzień dzisiejszy projekty przyłaczy wykonywane są na mapach do celów opiniodawczych z datą bieżącą wystawioną przez ODGiK . Aktualność na niektórych obrębach na dzień założenia klasycznej mapy sytuacyjno - wysokosciowej np.1992r .Kiedyś była klauzula że niniejsza mapa nie może służyć do projektowania .
 1 
odpowiedz zgłoś
uhuha to by dopiero było dzieło ;)
 3 
 1 
odpowiedz zgłoś
PGiK trzeba wyrzucić do kosza i napisać od nowa, ale nie przez zakichanych doktorków i profesorków tylko przez geodetów z "produkcji".
 3 
 3 
odpowiedz zgłoś
Dobrze ze SGP cos napsialo Ja jednak popieram wnioski z Jachranki. Są krótkie i logiczne. SGP napisało bez przekonania i szczególami rozmyło sprawę.
 2 
 1 
odpowiedz zgłoś
WSZYSTKO !
 2 
odpowiedz zgłoś
Na marginesie dyskusji o zmianie Pgik, Warto przeczytać uzasadnienie do wprowadzanych zmian w Prawie budowlanym. Nie jestem wstanie przytoczyć wszystkich, ale ? nowelizacja zakłada likwidację zbędnej procedury administracyjnej ? zawiadomienie o zamierzonym terminie rozpoczęcia budowy.... wprowadza art28a w przypadku gdy stroną w postępowaniu jest wyłącznie inwestor budowę może rozpocząć na podstawie NIEOSTATECZNEJ decyzji. Dyskusja o prawie geodezyjnym jest KONIECZNA. Bo z jednej strony upraszcza się jedną procedurę, a drugą komplikuje gmatwa i wydłuża. I na koniec nowelizacja prawa budowlanego wchodzi po upływie 3 miesięcy jak czytamy w uzasadnieniu taki okres jest wystarczający na przygotowanie organizacyjne urządów!
odpowiedz zgłoś
jak tak można nie trolujmy, tylko działajmy w tej sprawie. Ja popieram i wnioski z konferencji Izdebskiego i z konferencji SGP. Z tym, że Izdebski napisał krótko, a SGP na kilka stron. Na pewno można działać wspólnie!
 1 
 6 
odpowiedz zgłoś
dlaczego A do tego próbują przywłaszczyć sobie wnioski pana prezesa Izdebskiego i promują się na jego sukcesie.
 2 
 3 
odpowiedz zgłoś
No proszę chcą jeszcze bardziej udupić geodetów aby mierzyli wewnątrz budynków
 2 
 4 
odpowiedz zgłoś
10 komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Apeks skanuje zabytkowe młyny
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS