Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
2014-09-30 | Geodezja, Prawo, Kataster

Co należy zmienić w Pgik?

Podczas niedawnej konferencji z cyklu „Kataster Nieruchomości” (Kalisz, 11-12 września) debatowano przede wszystkim o nowelizacji Prawa geodezyjnego i kartograficznego. Na podstawie tej dyskusji sporządzono 21 wniosków, które właśnie przekazano głównemu geodecie kraju.


Ilustracja: Co należy zmienić w Pgik?

Uczestnicy krytykują m.in. wnoszenia opłat za materiały do prac geodezyjnych przed ich wykonaniem. „Geodeta traktowany jest jak ten, który tylko pragnie zawłaszczyć materiały bez ponoszenia opłat i dlatego musi płacić z góry. Należy podkreślić, iż płatność z góry jest w biznesie stosowana wobec osób o małym zaufaniu.” – czytamy we wnioskach. Podobnie jak w przypadku niedawnej konferencji w Jachrance (8-9 września) uczestnicy wnioskują także o zniesienie licencji wydawanych wykonawcom prac geodezyjnych. Można je zostawić jedynie w sytuacji, gdy podmiot zamierza rozprowadzać zamówione materiały – pada propozycja.

W przypadku cennika uczestnicy konferencji proponują zasady obiektowej przy naliczaniu opłat. Obecny model, gdzie opłacie podlega każdy fragment zasobu, prowadzi do minimalizacji zakresu pobieranych danych, co z kolei może obniżyć jakość wykonywanych prac geodezyjnych. Zdaniem sygnatariuszy wniosków jednostką rozliczeniową powinny być więc np. obiekt:
a) punktowy’ (np. punkt graniczny, punkt osnowy, studzienka kanalizacyjna),
b) liniowy’ (np. krawężnik, przewód uzbrojenia terenu, krawężnik),
c) powierzchniowy’ (np. działka, zbiornik, szuwary),
d) informacyjny’ (np. lokal, osoba, adres),
e) dokument’ (np. plik referencyjny).

„Wiele kontrowersji budzi wydawanie osnów geodezyjnych. Sprzedaż praw do wykorzystania punktu osnowy, którego nie ma w terenie, budzi duże obawy natury prawnej i moralnej” – napisano ponadto w liście do GGK. Zwrócono w nim uwagę także na niespójność poszczególnych rozporządzeń wykonawczych do Pgik. Na przykład z aktu ws. EGiB wynika, że w bazie danych ewidencyjnych mogą, ale nie muszą być ujawniane obiekty budowlane trwale związane z budynkiem. Natomiast rozporządzenie w sprawie GESUT, BDOT i MZ zakłada, że w procesie edycji mapy zasadniczej dane o wyżej wymienionych obiektach pochodzą z EGiB. Zatem w przypadku, gdy EGiB nie zawiera tych danych, powstaje luka informacyjna.

Uczestnicy kaliskiej konferencji wnioskują ponadto o wprowadzenie jednolitego systemu do prowadzenia EGiB. Ich zdaniem ułatwi to integrację oraz wymianę danych ewidencyjnych, obniży koszty prowadzenia tego rejestru, a także pozytywnie wpłynie na zgodność tych danych z prawem. Sygnatariusze listu proponują ponadto zainicjowanie prac legislacyjnych nad katastrem wielowymiarowym. Powinno to umożliwić rejestrowanie działek 3D oraz stanów obiektów katastralnych w czasie rzeczywistym.

Uczestnicy kaliskiej konferencji wnioskują także o przeniesienie do Prawa geodezyjnego i kartograficznego regulacji dotyczących m.in. podziałów nieruchomości, scaleń i podziałów, a także rozgraniczania gruntów pod wodami od gruntów przyległych.

Inne wnioski dotyczą:
• zlikwidowania obowiązku wystawiania przez wykonawców prac geodezyjnych lub kartograficznych dokumentu „Zgłoszenie pracy geodezyjnej/kartograficznej” określanego jako „zgłoszenie uzupełniające”;
• wprowadzenia zapisu, że wiaty nie są przedmiotem ewidencjonowania w EGiB;
• doprecyzowania zmiany statusu budynku z „projektowany” na „w budowie” oraz z „w budowie” na „wybudowany”;
• zmiany atrybutów w zakresie stopnia pewności ustalenia dat: roku budowy i przebudowy;
• doprowadzenia do zgodności atrybutów obiektów EGB_OperatTechniczny oraz PZG_MaterialZasobu;
• przywrócenia relacji pomiędzy obiektami budynek i jednostka rejestrowa gruntów (lub budynków), tak aby można było wskazać, do jakiej nieruchomości należy dany budynek; miałaby ona jednak być nieobowiązkowa;
• wprowadzenia/zdefiniowania w EGiB obiektu geometrycznego Klasoużytek;
• wprowadzenia „wypisu dedykowanego” z EGiB, którego treść w zależności od potrzeb wnioskodawcy byłaby dowolną kombinacją danych ewidencyjnych;
• przygotowania wytycznych migracji danych EGiB ze starego do nowego modelu bazy danych.

I wreszcie w ostatnim wniosku uczestnicy konferencji zwracają się do głównego geodety kraju o zintensyfikowanie działań w dziale FAQ (Frequently Asked Questions) na stronie internetowej GUGiK-u, gdzie wyjaśniane są wątpliwości dotyczące interpretacji Pgik.

Pełna treść wniosków

JK


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

Do "ubawiłem się" Co doktorzyno boisz się ze powstało by coś mądrego i całe twoje filozofie wzięły by w łeb.
    1 
 3 
konieczna zmiana prawa geodezyjnego oraz prawa budowlanego , ujednolicenie pojęc i procedur . Na dzień dzisiejszy projekty przyłaczy wykonywane są na mapach do celów opiniodawczych z datą bieżącą wystawioną przez ODGiK . Aktualność na niektórych obrębach na dzień założenia klasycznej mapy sytuacyjno - wysokosciowej np.1992r .Kiedyś była klauzula że niniejsza mapa nie może służyć do projektowania .
  
 1 
uhuha to by dopiero było dzieło ;)
    3 
 1 
PGiK trzeba wyrzucić do kosza i napisać od nowa, ale nie przez zakichanych doktorków i profesorków tylko przez geodetów z "produkcji".
    3 
 3 
Dobrze ze SGP cos napsialo Ja jednak popieram wnioski z Jachranki. Są krótkie i logiczne. SGP napisało bez przekonania i szczególami rozmyło sprawę.
    2 
 1 
WSZYSTKO !
  
 2 
Na marginesie dyskusji o zmianie Pgik, Warto przeczytać uzasadnienie do wprowadzanych zmian w Prawie budowlanym. Nie jestem wstanie przytoczyć wszystkich, ale ? nowelizacja zakłada likwidację zbędnej procedury administracyjnej ? zawiadomienie o zamierzonym terminie rozpoczęcia budowy.... wprowadza art28a w przypadku gdy stroną w postępowaniu jest wyłącznie inwestor budowę może rozpocząć na podstawie NIEOSTATECZNEJ decyzji. Dyskusja o prawie geodezyjnym jest KONIECZNA. Bo z jednej strony upraszcza się jedną procedurę, a drugą komplikuje gmatwa i wydłuża. I na koniec nowelizacja prawa budowlanego wchodzi po upływie 3 miesięcy jak czytamy w uzasadnieniu taki okres jest wystarczający na przygotowanie organizacyjne urządów!
  
jak tak można nie trolujmy, tylko działajmy w tej sprawie. Ja popieram i wnioski z konferencji Izdebskiego i z konferencji SGP. Z tym, że Izdebski napisał krótko, a SGP na kilka stron. Na pewno można działać wspólnie!
    1 
 6 
dlaczego A do tego próbują przywłaszczyć sobie wnioski pana prezesa Izdebskiego i promują się na jego sukcesie.
    2 
 3 
No proszę chcą jeszcze bardziej udupić geodetów aby mierzyli wewnątrz budynków
    2 
 4 



zobacz też:

Nowe pytania i odpowiedzi w FAQ GUGiK

Po ponad miesięcznej przerwie na stronie FAQ (frequently asked questions) Głównego Urzędu Geodezji i Kartografii...

250 deklaracji poparcia dla wniosków z Jachranki

Dzisiaj (19 września) wraz ze stosownym pismem przewodnim zostały przekazane głównemu geodecie kraju...

W Sejmie z okazji 25-lecia uchwalenia Pgik

W czasie, gdy przed Sejmem trwała pikieta geodetów niezadowolonych z ostatnich zmian w ustawie Prawo...


wiadomości

EU-MAXNET Sp. z o.o.
WARSZAWA

Przedstawiciel firm GINTEC, SPHEREFIX, SANDING, FJDynamics oraz HEMISPHERE GNSS. Firma MAXNET Lech Wereszczyński oferuje szeroką gamę profesjonalnych urządzeń/systemów pozycjonowania GNSS firm GINTEC, SPHEREFIX, SANDING, FJDynamics oraz HEMISPHERE...

Centrum Serwisowe NaviGate
KRAKÓW

Centrum Serwisowe NaviGate wykonuje serwis odbiorników GNSS, kontrolerów, niwelatorów i tachimetrów marki Trimble, Spectra Geospatial, Nikon, Sokkia, Leica, Topcon, CHC, Geomax oraz dronów i sensorów marki DJI Enterprise. Naszym Klientom zapewniamy...
    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-04-07 | ON-LINE
Otwarte seminarium nt. wykorzystania danych Copernicus
Centrum Badań Kosmicznych PAN oraz Instytut Geodezji i Kartografii zapraszają na seminarium on-line...
więcej
2025-04-14 | WARSZAWA oraz ONLINE
Wykorzystanie wieloźródłowych danych przestrzennych oraz metod wizualizacji wyników pomiarów
„Wykorzystanie wieloźródłowych danych przestrzennych oraz metod wizualizacji wyników pomiarów...
więcej
2025-04-14 | ON-LINE
Zieleń w planowaniu przestrzennym i procesie rewitalizacji - uwarunkowania prawne
Spotkanie przeznaczone jest dla przedstawicieli gmin z terenu całego kraju. Program webinarium:...
więcej
2025-04-25 | POZNAŃ
Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką i rekreacją oraz planowaniem przestrzennym
Konferencja naukowa pt. Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką, rekreacją oraz...
więcej
2025-04-28 | KRAKÓW
XIX Ogólnopolska Konferencja Studentów Geodezji 2025
W dniach 28–29 kwietnia 2025 r. na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie...
więcej
2025-05-12 | WARSZAWA oraz ONLINE
Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap
„Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap”...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
Plan na las - czyli o kartowaniu lasu
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Czy wiesz, że
dla współrzędnych geodezyjnych powierzchnią odniesienia jest elipsoida obrotowa?
następny
strzałka w dółGeoludzie
Stanisław Staszic (1755-1826)

Stanisław Staszic (1755-1826)
Geolog, organizator przemysłu i nauki, publicysta, działacz społeczny, ksiądz katolicki; wybitny przedstawiciel polskiego oświecenia. Urodził się w pierwszych dniach listopada 1775 r. w Pile w rodzinie mieszczańskiej. Jego ojciec oraz dziadek byli...
więcej

strzałka w dółGeodaty
1811
Początek pomiarów topograficznych na terenie Szwecji i Norwegii. Prace wykonują topografowie wojskowi.
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama