Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
2014-09-19 | Geodezja, Prawo

250 deklaracji poparcia dla wniosków z Jachranki

Dzisiaj (19 września) wraz ze stosownym pismem przewodnim zostały przekazane głównemu geodecie kraju kopie deklaracji poparcia dla wniosków z konferencji w Jachrance. Dotyczą one likwidacji licencji i przywrócenia opłat ryczałtowych.


Ilustracja: 250 deklaracji poparcia dla wniosków z Jachranki
Swoje poparcie dla inicjatywy można wyrażać nadal wysyłając zeskanowaną wersję deklaracji (wersja Word i PDF) na adres e-mail. Inicjatorzy akcji deklarują, że otrzymane pisma przekazane zostaną na ręce głównego geodety kraju Kazimierza Bujakowskiego.

Źródło: Geo-System


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

pieniądze za materiały zasobu na podstawie ustawy o finansach publicznych stanowią dochód własny powiatu bądź miasta na zasadach powiatu . w wielu przypadkach kasa ta wydawana jest na długi szpitala i inne . na poparawienie usług przez osrodki nie trafia ani złotówka . Nie ma pieniędzy na etaty a na opracowanie zgłoszenia czeka się dwa tygodnie i dłużej . To samo jest z weryfikacją oraz poswiadczaniem opracowania .
  
 1 
Czy pracując w PODGiK odbierzesz modernizację EGiB bez weryfikacji? I zapłacisz firmie wynagrodzenie za tę robotę? Bo ja nie zapłacę zanim nie zweryfikuję. I będzie to jak najbardziej zgodne z obowiązującymi przepisami.
  
Geodeto z GUGiKu.. znowu patrzysz na geodezję z pozycji "tłustego misia" który robi kasę na przerabianiu materiału będącego w zasobie, z jednej postaci w drugą. Dlatego przecież zlikwidowaliście dla siebie opłaty za korzystanie z zasobu czy weryfikacje swoich robót. My tu na dole to po pierwsze pomierzyliśmy wcześniej te "kilka tysięcy obiektów" a po drugie to najczęściej obrabiamy roboty na góra kilkaset obiektów. Pomijając tych którzy robią mapki na zasadzie "ksero", dwie stówy i następny, cała reszta poradziłaby sobie bez zasobu. Tak jak to jest w całej cywilizowanej Europie. Idź już robić następną konferencję i nie wkurzaj ludzi.
    2 
 4 
Geodeta też sprzedaje swoje opracowanie klientowi. Pomierzenie 3 budynków, ogrodzenia, itd. to kilkanaście/kilkadziesiąt obiektów. Mapa 'sprzedana' klientowi to kilka tysięcy obiektów. Może współczynnik odpowiadający proporcjonalnie ilości obiektów przekazanych do zasobu do tych otrzymanych? Lepiej będzie wówczas? Rzeczoznawca przekazuje wyciąg z operatu organowi prowadzącemu kataster. Wzbogaca zasób (RCiWN)?
  
kontrprzykład @geodeta: Ale jak pomierzę 3 budynki, ogrodzenie, 2 słupy i kilkanaście pikiet wysokościowych, to oddając do PODGiK, to czyj to będzie wytwór? Państwowy, czy mój? Dlaczego mam się zadowolić współczynnikiem 0.5, skoro mam świadomość, że więcej oddaję, niż otrzymuję. Sam fakt aktualizacji jest wartością w sobie, bo treść mapy jest gotowa do sprzedaży dowolnej osobie fizycznej. Niech geodeta nie płaci nic (na zasadzie opisanej w poprzednim moim poście). Co powiesz o współczynniku 0.5 dla rzeczoznawcy? Czy on wzbogaca pzgk? Czy przekazuje operat do zasobu, czy sprzedaje go swojemu klientowi?
  
Jasne. A jak ja pomierzę te same punkty graniczne, to będzie 'moja własność intelektualna' - bo to będą 'inne współrzędne'? Zwłaszcza, że zleceniodawca ogłaszając przetarg (zamówienie publiczne) oczekuje, że bez względu na to, kto wygra, praca ma być wykonana wg tych samych standardów. I opracowanie ostatecznie ma wyglądać dokładnie tak samo. I jeszcze dodam, że jedna z organizacji postulowała wprowadzenie wzorów tych opracowań, 'żeby w każdym miejscu w Polsce mapa z projektem podziału wyglądała tak samo'. Skończmy z tymi 'prawami autorskimi', bo to bzdura.
  
Ja nic nie oddaje! To mnie się zabiera moją pracę, moje nakłady, mój koncept, moje bazy danych - bez odszkodowania i jeszcze przejmuje się moje prawa autorskie. Wystawia się licencje na określone, wielokrotne wykorzystanie. To jest rozbój w majestacie prawa. A jednak da się w tym państwie normalnie załatwiać tego rodzaju sprawy. Informacje geologiczne nie są nacjonalizowane ale wyceniane wg zasad rozporządzenie Ministra Środowiska w sprawie korzystania z informacji geologicznej za wynagrodzeniem. Tak się szanuje czyjąś własność intelektualną.
  
Współczynnik 0,5 jest właśnie dlatego, że oddajemy określone zbiory danych i dokumenty (lub ich kopie). Przy przyjęciu normalnych realiów rynkowych, musimy się liczyć z tym, że opłaty nie będą dla wykonawców preferencyjne.
  
LuckyLuke masz rację. Oczywiście, że to geodeta bierze odpowiedzialność za swoją pracę. Zresztą wyroki sądów w sytuacjach, gdzie geodeta nie dopilnował/miał pecha wskazują, że całkowita odpowiedzialność jest po jego stronie. Kontrola urzędnika, który ma często dużo mniejsze doświadczenie, czasami interpretuje przepisy prawa i nie bierze za nic odpowiedzialności jest udręką, wydłuża czas procesu inwestycyjnego o min. miesiąc (przy zwykłej mapie dc. proj), czasem 3-5 mies. OK, kupujmy dane z zasobu, ale jak je przekazujemy (wzbogacając zasób, to powinniśmy otrzymywać zwrot tych pieniędzy). Dlaczego nie? Przecież w większości prac oddajemy za darmo znacznie więcej, niż otrzymujemy za pieniądze. Urząd niech bierze kasę tylko za poświadczenie mapy. Jeśli nie oddajemy wyników prac do zasobu, to otrzymamy zwrotu kasy. Rozwiązanie proste i tanie. Nie trzeba "ważnych" urzędników, żeby to wymyślić...
  
 1 
@LucyLuke Więc masz jakieś propozycje? Co możemy zrobić? Chętnie je poprę.
  
mapy Jak dla mnie to powinniśmy wystartować z grubej rury i walczyć za usamodzielnieniem zawodu, nadać mu możliwość klauzulowania dokumentów samemu, pełnej autoryzacji prac a przynajmniej na początek map do celów projektowych.Zwiększy to szybkość sporządzania takich map a tym samym szybkość inwestycji budowlanych, zaprojektowanych na tych mapach.Tyle ministrowie myśleli nad zwiększeniem szybkości wydawania pozwoleń na budowę a nie pomyśleli o czymś takim.
  
info rozmawialem wczoraj z kolegami z roznych miejsc Polski i kilku z nich poinformowałem, ale okazuje się, że nic nie wiedzą o akcji poparcia. Jak chcecie aby te postulaty byly szerzej poparte to musicie to bardziej rozpropagować.
  
 1 
A konkretów jak nie było, tak nie ma.
  
Czekaj Wyjątkowo się z tobą zgadzam. Niektórym to już nic nie pomoże i nic nie oświeci - niestety.
  
Z latarką mam szukać czegoś, czego nie ma? ;) Bo jak nie ma tych "konkretów", to i reflektor nie pomoże.
  
 1 
Chętnie pomogę w kłopcie Podaj adres wyślę Ci latarkę. Może pomoże?
    1 
Podaj konkrety, to się zastanowię. Na razie to "ciemność"
  
 1 
Do też czytajacego Ty nie czytasz ze zrozumieniem, a z raczej z zarozumieniem. Gdybyś trochę wyluzował i wyobraził sobie, że jest prosta opłata X zł od hektara zgłoszonej pracy, bez względu na jej rodzaj? A niewiadomą X jest do ustalenia w granicach rozsądku. I wszystkie materiały zasobu dostępne bez dodatkowych opłat. Pomyśl jak byłoby pięknie dla wszystkich.
    1 
Cytuję: "Wprowadzenie dla zgłaszanej pracy prostej opłaty ryczałtowej." Jeśli jednak "wprowadzenie", to może jakieś propozycje by się przsydały? Bo co mamy popierać ? W ciemno?
  
 1 
pytam co jak co, ale nie mogli tego jaśniej napisać:)
  
Przywrócenie? Czy to oznacza, że 'popierajacym' chodzi o powrót do poprzednich zasad i wysokości opłat, czy proponują coś nowego? Czy powrót 1:1?
  
Popracie A czy 1234 tez popiera. Ciekawy jestem jego opinii?
  
@xyz Zgadzam się z Tobą i bardzo popieram inicjatywę z Jachranki. Nie można tylko narzekać i nic nie robić. Licencję niczemu dobremu nie służą, a jedynie wprowadzają zamieszanie i biurokrację. Liczba zebranych głosów poparcia powinna być sygnałem dla GUGiK, aby coś z tym zrobić - chyba, że nikomu z włodarzy geodezji nie zależy na poparciu środowiska.
  
 1 
a nawet ho ho czy też z amerykańska hua hua ;)
    1 
Praca No to niszczarka w sekretariacie GGK się zagrzeje że cho cho.
    2 
 1 
Od czegoś trzeba zacząć... Pierwsza Kadrowa miała około 160 osób. Czy wtedy, gdy podczas jej przemarszu zamykano drzwi i okna, pomyślał ktoś, że to po ich stronie będzie wygrana. Historia uczy, tych co potrafią się uczyć, że nie należy nikogo lekceważyć i nie trzeba nigdy tracić nadziei.
  
 4 
500 deklaracji, nawet jak będzie 500 podpisów, co to da? czy władza zwróci uwagę, czy ktoś się zastanowi?
    1 
 1 



wiadomości

TPI

Centrala Warszawa tel. (22) 632 91 40 warszawa@tpi.com.pl Biuro Gdańsk tel./faks (58) 320 83 23 gdansk@tpi.com.pl Biuro Wrocław tel./faks (71) 325 25 15 wroclaw@tpi.com.pl Biuro Poznań tel./faks (61) 665 81 71 poznan@tpi.com.pl Biuro Kraków...

GEOPRYZMAT
RASZYN

Serwis gwarancyjny i pogwarancyjny instrumentów firmy Pentax, Kolida i innych.
    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-04-14 | WARSZAWA oraz ONLINE
Wykorzystanie wieloźródłowych danych przestrzennych oraz metod wizualizacji wyników pomiarów
„Wykorzystanie wieloźródłowych danych przestrzennych oraz metod wizualizacji wyników pomiarów...
więcej
2025-04-14 | ON-LINE
Zieleń w planowaniu przestrzennym i procesie rewitalizacji - uwarunkowania prawne
Spotkanie przeznaczone jest dla przedstawicieli gmin z terenu całego kraju. Program webinarium:...
więcej
2025-04-25 | POZNAŃ
Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką i rekreacją oraz planowaniem przestrzennym
Konferencja naukowa pt. Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką, rekreacją oraz...
więcej
2025-04-28 | KRAKÓW
XIX Ogólnopolska Konferencja Studentów Geodezji 2025
W dniach 28–29 kwietnia 2025 r. na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie...
więcej
2025-05-12 | WARSZAWA oraz ONLINE
Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap
„Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap”...
więcej
2025-05-14 | JANÓW LUBELSKI
VIII Konferencja Naukowo-Techniczna pn. "Kierunki rozwoju i innowacje w geodezji i kartografii"
Tematyka konferencji: • nowoczesne techniki i technologie pomiarowe, • wykorzystanie...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
Jak skanowano największy atlas świata
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Czy wiesz, że...
car Paweł I wydał w 1798 r. ukaz o cenzurowaniu wszystkich rosyjskich wydawnictw kartograficznych?
następny
strzałka w dółGeoludzie
Andrzej Kęsik
Był absolwentem geografii Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, rocznik 1952. Jeszcze w trakcie studiów rozpoczął pracę w Katedrze Geografii Fizycznej, a od 1964 r. w nowo utworzonym Zakładzie Kartografii UMCS. Odbył staże na...
więcej

strzałka w dółGeodaty
1908
Wilbur Wright (1867-1912), pilot amerykański i L.P. Bonvillain, wykonują nad Le Mans we Francji pierwsze zdjęcia lotnicze z pokładu samolotu.
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama

v2