Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
2014-09-10 | Geodezja, Prawo, Instytucje

W Sejmie z okazji 25-lecia uchwalenia Pgik

W czasie, gdy przed Sejmem trwała pikieta geodetów niezadowolonych z ostatnich zmian w ustawie Prawo geodezyjne i kartograficzne, wewnątrz gmachu odbywała się zorganizowana przez Główny Urząd Geodezji i Kartografii konferencja z okazji 25-lecia uchwalenia tego aktu prawnego (9 września).


Ilustracja: W Sejmie z okazji 25-lecia uchwalenia Pgik

Uczestniczący w spotkaniu wicemarszałek Sejmu Eugeniusz Grzeszczak (PSL) zwrócił uwagę, że jest to doskonałe miejsce na obchodzenie takiej rocznicy nie tylko z uwagi na jego prestiż, ale też znaczenie dla legislacji. W okolicznościowych przemówieniach podkreślano, że ustawa z 1989 r. przyniosła środowisku geodezyjnemu korzyść w postaci uwolnienia zawodu, trwałe przywrócenie możliwości prowadzenia działalności prywatnej. A więc to, co jest najbardziej istotne dla zawodu – osobistą odpowiedzialność związaną z tym, co geodeta daje w procesie rozwoju Polski. Znaczenie zawodu docenił m.in. reprezentujący Kancelarię Prezydenta minister Olgierd Dziekoński, mówiąc, że geodeci poprzez swoją działalność dają poczucie bezpieczeństwa w procesie inwestycyjnym, a znaczenie danych przestrzennych gromadzonych przez geodetów – odpowiedzialny za geodezję w MAC wiceminister Stanisław Huskowski.

– Doceniamy 25 lat istnienia prawa geodezyjnego pomimo, że było ono tworzone w okresie gospodarki scentralizowanej i państwowej – stwierdził w swoim wystąpieniu prezes Polskiej Geodezji Komercyjnej Waldemar Klocek (fot.), który jako jeden z nielicznych przedstawicieli wykonawców uczestniczył w spotkaniu. – Nie przeszkodziło to bowiem w tworzeniu firm prywatnych, a przede wszystkim w prywatyzacji ogromnych przedsiębiorstw państwowych – opegieków. Większość z nich obecnie, nie powiem, że ma się dobrze, ale funkcjonuje. Nie we wszystkich miejscach ustawa przystaje jednak do rzeczywistości, choć w międzyczasie próbowano ją zmieniać – dodał szef PGK. – Ostatnie zmiany spowodowały pewien chaos w PODGiK-ach. Terminy przekazywania materiałów, które są określone w ustawie, w wielu ośrodkach nie są przestrzegane, a zatem te zapisy nic nie znaczą. Na potwierdzenie przyjęcia zgłoszenia i możliwość uiszczenia zapłaty w części ośrodków czekamy ponad miesiąc, a przecież trzeba pobrać materiały, opracować, uwierzytelnić. PODGiK-i stały się graczem rynkowym. Nie może tak być. Ich zadaniem jest pomagać wykonawcom. A taka jest dzisiaj sytuacja w kraju, że to od PODGiK-u zależy, kiedy i kto daną robotę wykona. Gdzie jest starosta, prezydent, burmistrz, WINGiK? Być może ostatnia nowelizacja założyła pewien stan idealny, tzn. że mamy wykonaną cyfryzację zasobu – grzmiał dalej Waldemar Klocek.

– Dzisiejszy protest kolegów [przed Sejmem – red.] jest elementem demokracji. Tylko miejmy świadomość, że społeczeństwo nas nie zrozumie. Ja i moi koledzy nie popieramy w żaden sposób tej formy rozmowy, ale rozmawiać trzeba, gdyż po prostu źle się dzieje. Nadszedł czas, by zastanowić się, jak i w jakiej formie powinny działać PODGiK-i – stwierdził Waldemar Klocek. Zwrócił też uwagę, że Główny Urząd Geodezji i Kartografii jest geodetom potrzebny, choć coraz częściej słychać głosy podważające sens jego istnienia. – GUGiK to prestiż, pomoc, nowe technologie, projekty (takie jak ISOK, BDOT) – dodał Waldemar Klocek.

– Chciałbym podkreślić, że dialog jest podstawą, na której możemy budować zrozumienie i jest to droga, która może doprowadzić do uzgodnienia stanowiska, wskazania podstawowych problemów, trudności, z jakimi się borykamy – stwierdził główny geodeta kraju Kazimierz Bujakowski, odnosząc się do wystąpienia szefa PGK. – Myślę, że w dialogu konstruktywna krytyka ubogaca obie strony. Jest nam potrzebne nawiązanie trójstronnej współpracy wykonawstwo–ośrodki–GUGiK, aby można było diagnozować i analizować trudności, jakie obecnie występują w realizacji zadań służby geodezyjnej i kartograficznej – dodał GGK.

W dalszej części spotkania uwarunkowania historyczne uchwalenia ustawy omówił uczestniczący w 1989 r. w procesie legislacyjnym dyrektor Henryk Jędrzejewski. Referat „XXV lat Prawa geodezyjnego i kartograficznego – czas przemian i rozwoju” wygłosił główny geodeta kraju Kazimierz Bujakowski.

Bogdan Grzechnik (fot.) w swoim wystąpieniu poświęconym historii nadawania uprawnień zawodowych w dziedzinie geodezji i kartografii przypomniał, że w tym roku mija 30 lat od nadania pierwszych po wojnie uprawnień, zaapelował też m.in. o:
• przywrócenie w ustawie zapisu o zawodzie goedety jako zawodzie zaufania publicznego,
• powołanie samorządu zawodowego geodetów i kartografów,
• uproszczenie procedury rozgraniczania,
• wdrożenie obowiązku kształcenia ustawicznego geodetów i kartografów.
Zwrócił też uwagę na to, żeby walczyć o uzyskanie z podatków 1-2% na finansowanie rejestrów publicznych. – Sami tych rejestrów nie utrzymamy – dodał Bogdan Grzechnik.
Wspólne wystąpienie pod hasłem „Od geodezji do e-geodezji” mieli też zastępca GGK Jacek Jarząbek i dyrektor Jerzy Zieliński. Na zakończenie konferencji o roli współczesnej geodezji i kartografii w dobie rozwoju społeczeństwa informacyjnego mówił dr hab. Robert Olszewski z Politechniki Warszawskiej. Spotkanie zwieńczył koncert kwartetu smyczkowego.

W konferencji uczestniczyło blisko 200 osób: przedstawiciele parlamentu, odpowiedzialny za geodezję w MAC minister Stanisław Huskowski, reprezentujący Kancelarię Prezydenta minister Olgierd Dziekoński, dyrektor Departamentu Administracji Publicznej MAC Grzegorz Ziomek, szef Geografii Wojskowej płk Andrzej Merski.


Na uroczystość zaproszono też byłych głównych geodetów kraju: prof. Zdzisława Adamczewskiego, Andrzeja Szymczaka, Remigiusza Piotrowskiego, Jerzego Albina, Józefa Rackiego (obecnie posła), Wiesława Potrapeluka, Jolantę Orlińską, a także przewodniczącego Państwowej Rady Geodezyjnej i Kartograficznej prof. Bogdana Neya, przewodniczącego Rady Infrastruktury Informacji Przestrzennej prof. Jerzego Gaździckiego, dr. Henryka Jędrzejewskiego, prezesów organizacji pracodawców – Polskiej Geodezji Komercyjnej Waldemara Klocka oraz Geodezyjnej Izby Gospodarczej Rafała Piętkę, prezesa Stowarzyszenia Geodetów Polskich Stanisława Cegielskiego czy reprezentującego Stowarzyszenie Kartografów Polskich Grzegorza Kurzeję.

Konferencji towarzyszyła też symboliczna wystawa w jednym korytarzy sejmowych

Nie zabrakło też przedstawicieli służby geodezyjnej i kartograficznej (WINGiK-owie, geodeci województw), a także środowisk akademickich oraz dyrektorów szkół średnich kształcących geodetów. Samorząd szczebla powiatowego reprezentowali prezes Związku Powiatów Polskich Marek Tramś oraz starostowie Piotr Lech i Zbigniew Jaszczuk reprezentujący związki celowe (dolnośląski i kujawsko-pomorski) powołane w celu realizacji projektów związanych z branżą geodezyjno-kartograficzną.

Anna Wardziak


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

Oni Gdy naród do boju (czy ci który protestowali), panowie palili cygara (ci co celebrowali komunistyczne prawo geodezyjne w sejmie). Czy tow. Bujakowski nie miał cywilnej odwagi aby wyjść i porozmawiać z protestującymi? Mamy zaiste większą arogancję władzy niż za komuny!
  
 1 
Konfidenci klepiący się po pleckach z zadowolenia że wyżerka i wódeczka zadarmo. Czas rozmowy z nimi już się skończył, prawdziwi geodeci byli w tym czasie po drugiej stronie muru, a w GUGIKU komunistyczni pogrobowcy składali sobie życzenia na następne 25 lat owocnej współpracy.
    2 
 3 
CELEBRYCI Wreszcie Geodezja też ma swoich pierwszoplanowych co to niby nie piastują ale są dyżurnymi Celebrytami Geodezji. Wystarczy spojrzeć na te zdjęcia, ciągle te same gęby, czy to nie "Grupa trzymająca władzę" w Polskiej Geodezji?
    2 
 6 
ty optmista nie bądż taki chop do przodu bo cię sznurówki wyprzedzą
    2 
 4 
Rodem z filmów Bareji ! Trudno nie odnieść wrażenia że to święto dla PRZYSPAWANYCH DO STOŁKÓW !!! ___ Bareja z pewnością ujął by to lepiej !!!
    1 
 6 
narzekacie i narzekacie pomyślcie w końcu pozytywnie i dajcie sobie na luz. Zasoby się informatyzują, wszystko z coraz większą łatwością można dostać elektroniczne. Idziemy do przodu i z tym zamysłem było uchwalane prawo geodezyjne i kartograficzne. Wieczni malkontenci będą zawsze grunt by ich nie słuchać. Tylko ciągła krytyka bez słowa pochwały. nigdy nie będzie lepiej.
    17 
 7 
Rozczarowany Jak decydowałem się na studia to geodeta to był ktoś. I tak było przez kilka lat po studiach. Teraz jesteśmy śmieciami zamiatanymi przez urzędników dzięki naszej wspaniałej ekipie tworzącej prawo? geodezyjne. Uwolnienie zawodu? Hłehłehłe. Mam uprawnienia i na !@#$%^
    2 
 6 
ŁŻE ELITA ''Główny Urząd Geodezji i Kartografii jest geodetom potrzebny, choć coraz częściej słychać głosy podważające sens jego istnienia. ? GUGiK to prestiż, pomoc, nowe technologie, projekty (takie jak ISOK, BDOT)'' CZŁOWIEKU CIEBIE BÓG OPUŚCIŁ? GUGIK TO LAMUS POSTKOMUNISTYCZNY A USTAWA PRAWO GEODEZYJNE I KARTOGRAFICZNE TO USPRAWIEDLIWIENIE ICH BYTU, DLATEGO GO CHRONIĄ I ŚWIĘTUJĄ 25 LECIE. PANIE ŁŻE PAN W ŻYWE OCZY.
    4 
 8 
Repertuar Czy wiadomo jakie utwory zagrał ów kwartet? Czy był jakiś marsz żałobny, a może jakiś frywolny mazurek? Świętowano 25 lat powolnego upadku branży, w której już tylko nieliczni (właśnie ci którzy świętowali), dzięki układom towarzysko-biznesowo-politycznym, potrafią się jeszcze odnaleźć kosztem tych, którzy protestują. Zamiast myśleć nad poprawą złej sytuacji branży i co zrobić by nie było jeszcze gorzej, prowadzi się jałowe dyskusje o "sukcesach" ostatniego 25-lecia, które było najgorsze w historii dla geodetów w Polsce.
    3 
 10 
25-lecie Pgik też odnoszę wrażenie ,że pachnie to sabotażem ,skłócić nas między sobą i z urzędnikami i odwrócic uwagę( coraz większą ilością papierkówmiędzy innymi)....
    1 
 8 
klasa panów Żenada. Ci ludzie niby zajmujący się sprawami geodezji żyją w oderwaniu od rzeczywistości. Piękne salony, garnitury, kwiaty, napoje, ciasteczka. Duma i buta. Ale nikt z nich nie wyszedł przed Sejm, aby spotkać się ze zwykłymi geodetami i posłuchać z jakimi problemami muszą borykać się w PODGiK po nowelizacji tego pożal się boże prawa geodezyjnego i kartograficznego które sami sobie uchwalili. Hańba i wstyd klaso panów przez małe p.
    4 
 10 
25-lecie Pgik Liczę, że za rok po zmianie układu rządzącego nastąpi likwidacja zbędnych centralnych organów administracji państwowej. Jednym z nich zapewne będzie GUGiK. W GUGiK-u pracuje 129 osób, na pewno można te etaty lepiej zagospodarować dla dobra społeczeństwa. Obecne przepisy geodezyjne generują zatory i problemy dla ważnych działów gospodarki. Czasami zastanawiam się czy to nie zaplanowany sabotaż w czyimś interesie. Geodezja powinna służyć i pomagać a nie tworzyć sztuczne problemy i przeszkadzać. Po likwidacji GUGiK-u departament geodezji ulokowany w poważnym ministerstwie przeprowadzi reformy upodabniające polską geodezję do sprawdzonych wzorców zachodnioeuropejskich, z poszanowaniem naszego oryginalnego, wieloletniego dorobku, odrzucając nieodpowiedzialne pomysły obecnych decydentów.
    6 
 12 
czy ta konferencja zapoczątkuje nową tradycję organizowania konferencji w 25, 20, 15, 10, 5,... rocznicę uchwalenia jakiegoś aktu prawnego?
    1 
 8 
a może na jednym z tych foteli na zdjęciu siedzi nowy minister ? Kto wie ? I raczej to nie geodeci będą go wybierać.
  
 3 
Odsunąć od władzy? A w jaki sposób? Pytam, bo nic rozsądnego nie przychodzi mi do głowy...
  
 4 
konferencja całe te towarzystwo wzajemnej adoracji trzeba odsunąć od władzy w trybie natychmiastowym " już chyba niedługo",testowanie swoich wizji(wprowadzonych w stylu proradzieckim-czyli byle jak i byle co) to na królikach, a nie geodetach
    4 
 8 
W konferencji uczestniczyło 200 osób!!! Tyleż samo strajkowało pod pomnikiem AK. Czyli na jednego pracującego w terenie geodetę, przypada jeden urzędnik. Ciekawe ile kosztowało zorganizowanie świętowania rocznicy uchwalenia tej komunistycznej ustawy, łącznie z kateringiem i kwartetem?
    3 
 17 
_____ Poklepująca się po tyłkach banda wzajemnej adoracji. Pseudo politycy i pseudo profesorowie oderwani od rzeczywistości. Jeszcze trochę, a nie będzie miał kto na Was robić. Zapraszam jednego i drugiego, przeciągnę Was przez jedną z robót, a potem uczciwie zapłacę na ile pozwala rynek. Zobaczycie co to prawdziwa geodezja. Zacznijcie słuchać tych, którzy zjedli zęby na tej branży, a nie dyrygujcie zza biurek, bo Wasza ignorancja przekracza już wszelkie granice. Przemówienia, odznaczenia, dyplomy, bukiety... ale pamiętajcie - "Bujać to MY, panowie szlachta!"
    5 
 20 
, Gdy naród do boju wystąpił z orężem, panowie o czynszach radzili. Gdy naród zawołał: "umrzem lub zwyciężym!" panowie w stolicy bawili.
    4 
 19 
no comments Żenada!!!!!!!
    5 
 16 
na tytanicu też bawili się do końca a statek tonął
    4 
 17 
SITWA w/g Wikisłownik: "grupa osób wzajemnie się wspierających i wykorzystujących swoje pozycje społeczne dla prywatnych interesów, wbrew interesowi ogółu"
    5 
 16 



zobacz też:

Pikieta pod Sejmem. Geodeci mają już naprawdę dosyć

Z okolic Warszawy, ale i Kujaw, Pomorza, Świętokrzyskiego czy Małopolski. Byli młodzi i...

Rozporządzenia opublikowane "za pięć dwunasta"

Na kilka godzin przed wejściem w życie w Dzienniku Ustaw opublikowano dwa brakujące rozporządzenia...

Przewodnik po zmianach w Pgik

12 lipca wchodzi w życie nowelizacja Prawa geodezyjnego i kartograficznego. W telegraficznym skrócie prezentujemy...


wiadomości

NaviGate Sp. z o.o.
Kraków

NaviGate – Oddział Warszawa ul. Gościnna 7, 05-082 Blizne Łaszczyńskiego k. Warszawy, tel. 22 270-15-54 ODBIORNIKI GNSS RTK, TACHIMETRY ELEKTRONICZNE I ZROBOTYZOWANE, BEZZAŁOGOWE STATKI POWIETRZNE (DRONY), SENSORY Sklep Serwis...

Centrum Serwisowe NaviGate
KRAKÓW

Centrum Serwisowe NaviGate wykonuje serwis odbiorników GNSS, kontrolerów, niwelatorów i tachimetrów marki Trimble, Spectra Geospatial, Nikon, Sokkia, Leica, Topcon, CHC, Geomax oraz dronów i sensorów marki DJI Enterprise. Naszym Klientom zapewniamy...
    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-04-14 | WARSZAWA oraz ONLINE
Wykorzystanie wieloźródłowych danych przestrzennych oraz metod wizualizacji wyników pomiarów
„Wykorzystanie wieloźródłowych danych przestrzennych oraz metod wizualizacji wyników pomiarów...
więcej
2025-04-14 | ON-LINE
Zieleń w planowaniu przestrzennym i procesie rewitalizacji - uwarunkowania prawne
Spotkanie przeznaczone jest dla przedstawicieli gmin z terenu całego kraju. Program webinarium:...
więcej
2025-04-25 | POZNAŃ
Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką i rekreacją oraz planowaniem przestrzennym
Konferencja naukowa pt. Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką, rekreacją oraz...
więcej
2025-04-28 | KRAKÓW
XIX Ogólnopolska Konferencja Studentów Geodezji 2025
W dniach 28–29 kwietnia 2025 r. na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie...
więcej
2025-05-12 | WARSZAWA oraz ONLINE
Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap
„Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap”...
więcej
2025-05-14 | JANÓW LUBELSKI
VIII Konferencja Naukowo-Techniczna pn. "Kierunki rozwoju i innowacje w geodezji i kartografii"
Tematyka konferencji: • nowoczesne techniki i technologie pomiarowe, • wykorzystanie...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
Pobieranie danych BDOT10k oraz wtyczka QGIS
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Czy wiesz, że
atmosfera Wenus składa się w 96% z dwutlenku węgla?
następny
strzałka w dółGeoludzie
Georg Bauer (Georgius Agricola) (1494-1555)

Georg  Bauer (Georgius Agricola)  (1494-1555)
Niemiecki górnik, mineralog, lekarz, humanista, zwany ojcem mineralogii. Urodził się 24 marca 1494 roku w Glauchau nad Muldą (Saksonia) w rodzinie sukiennika. Uczęszczał do szkółki wiejskiej, a następnie szkoły łacińskiej. Studia...
więcej

strzałka w dółGeodaty
1728
James Bradley (1693-1762), angielski astronom, odkrywa aberrację światła i oblicza parametry nutacji Ziemi.
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama

v2